Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
شاد و تندرست

«تافته‌های جدابافته»

2012 April 12

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فدراسیون جهانی فوتبال تازه‌ترین رده‌بندی تیم‌های ملی فوتبال را اعلام کرد. ایران همانند ماه گذشته و بدون تغییر در جدول، در رده ۵۱ جهان و چهارم آسیا قرار دارد. در این رده‌بندی «استرالیا» با وجود شکست مقابل «عمان» در مرحله نخست گروهی رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی با ۸۶۲ امتیاز در رده نوزدهم جهان و در صدر تیم‌های آسیایی ایستاده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تیم‌‌ملی فوتبال «اسپانیا» با ۱۴۴۲ امتیاز در رده‌ی نخست به‌ترین‌ها باقی ماند. «آلمان» که در ادامه موفقیت‌های سال گذشته، بازهم نتایج بسیار خوبی کسب کرده‌است، با یک پله صعود به رده‌ی دوم رسیده و «اروگویه» فاتح جام ملت‌های آمریکای جنوبی نیز در رده‌ی سوم قرار دارد.

———————————————————–

«حسین وفایی» با اقتدار بر سکوی قهرمانی مسابقات اسنوکر زیر 21 سال آسیا تکیه زد.

«وفایی» که دارنده‌ی عنوان قهرمانی اسنوکر جهان است، این‌بار نیز با درخشش در سیزدهمین دوره مسابقات آسیایی اسنوکر زیر 21 سال و بیلیارد انگلیسی، با افتخار بر سکوی قهرمانی تکیه زد و به‌عنوان پدیده مسابقات انتخاب شد.

———————————————————-

وکیل «فرهاد مجیدی» در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرد که این بازیکن هیچ تماسی با «جباری» برای پیوستن به «الغرافه» نداشته و با منتشر کنندگان این خبر برخورد خواهد کرد.

روزهای گذشته خبری مبنی بر تماس «فرهاد مجیدی» با «مجتبی جباری» برای پیوستن به «الغرافه» قطر منتشر شد که وکیل «مجیدی» این خبر را تکذیب کرد. «محمد ایزدی» اظهار داشت: «با توجه به انتشار این خبر توسط یک سایت خبری، از طریق مراجع قانونی شکایت خود را پی‌گیری خواهیم کرد».

———————————————————

بازگشت «مسعود شجاعی» به اوساسونا یک بازگشت خاطره‌انگیز بود. بازیکنان این تیم در بدو ورود مهاجم ایرانی خود، استقبال بی‌نظیری از او داشتند. «مسعود» که از این استقبال جا خورده بود، در تمام مدت لبخند به لب داشت.

در زمان مصدومیت «جواد نکونام» نیز این اتفاقات تکرار شده بود. در «اوساسونا»، دوستی و اخلاق حرف اول را می‌زند. کسی فراموش نکرده‌است که در دوران مصدومیت «نکونام»، بازیکنان این تیم عکس او را روی پیراهن خود چاپ کردند و به زمین بازی رفتند تا نشان دهند او را فراموش نکرده‌اند. برای «مسعود شجاعی» نیز همین کار انجام شد، تمامی این جریانات در حالی‌ست که متاسفانه مسوولان فدراسیون فوتبال کشورمان حتا از برقراری یک تماس ساده با این بازیکن تیم‌ملی خودداری کردند، و در این میان فقط «کارلوس کی‌روش» و کمک او به «اسپانیا» رفتند تا جویای احوال «شجاعی» باشند.

——————————————————–

در پی اتفاقات ناخوش‌آیندی که در هفته‌ی گذشته در جریان بازی تیم‌های «پرسپولیس» و «داماش» در ورزشگاه آزادی تهران پیش‌آمد، کمیته‌ی انظباطی فدراسیون فوتبال تیم تهرانی را به کسر دو امتیاز محکوم کرد. این حکم که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان امر فوتبال در قیاس با اعمال زشت صورت گرفته، بسیار ناچیز است بر مدیران «پرسپولیس» گران تمام شده‌است و «محمد رویانیان» مدیرعامل این تیم مسوولان فدراسیون را تهدید به برکناری کرده‌است.

می‌توانیم این برخورد ضعیف با بی‌اخلاقی‌هایی که هر روزه در ورزش ما پیش می‌آید را با آن‌چه در جهان اتفاق می‌افتد مقایسه کنیم و ببینیم که ریشه‌ی ادامه‌ی آن‌ها در کجاست. اما از این موضوع که بگذریم سخنان «رویانیان» دربردارنده نکات مهمی بود که به برخی از آن‌ها می‌پردازیم. نخست آن‌که ایشان گفته‌اند که: «ما به دنبال AFC نمی‌رویم چرا که در مملکت خود قانون داریم و تا آخر می‌ایستیم.» این اظهار نظر از آن‌جا ناشی می‌شود که سردار خوب می‌داند که در صورت چنین پیش‌آمدی AFC بدون هیچ تردیدی نه تنها رای را تایید خواهد کرد بلکه حکم و مجازات سنگین‌تری را برای تیم فوتبال «پرسپولیس» صادر خواهد کرد.

بحث دیگری که در سخنان مدیرعامل سرخ‌پوشان قابل تامل است به میان کشیدن پای باشگاه «استقلال» به این بازی و حمله به تیم‌های موفق شهرستانی از جمله «سپاهان» است، و جالب این‌جاست که مدیران باشگاه «استقلال» نیز از «پرسپولیس» در برابر کمیته انظباطی دفاع کرده‌اند. واقعیت این است که دست‌هایی در فوتبال ما هستند که موفقیت دیگر باشگاه‌های فوتبال به‌غیر از «استقلال» و «پرسپولیس» را برنمی‌تابند. این‌ها همه‌ی موفقیت‌ها را برای پایتخت‌نشینان می‌خواهند و بس، در صورتی‌که چنین رویه‌ای در هیچ کجای دیگر دنیا مرسوم نیست. کافی است که نگاهی به دو سه لیگ موفق در جهان فوتبال بیاندازید. در «انگلستان»، «اسپانیا» و «ایتالیا» تیم‌های پایتخت از هیچ‌گونه رانت و یا امکانات ویژه‌ای برای برتری بر دیگران برخوردار نیستند و این فرهنگ متاسفانه فقط در کشور ما به چشم می‌آید. سال‌های سال و با در نظر گرفتن همین ملاحظات، ورزش و فوتبال ما ضربه خورده‌است و جلوی پیش‌رفت و شکوفا شدن بسیاری از استعدادها در شهرستان‌ها گرفته شده‌است، چرا که همه به نوعی گمان می‌کنند امکان موفقیت در تیم‌های غیرپایتخت‌نشین وجود ندارد.

به هر صورت اگر فدراسیون فوتبال نتواند از این آزمون با قاطعیت و سربلندی بیرون بیاید، این پیش‌آمد چراغ سبزی خواهد بود به دیگر تماشاگران تا با تکرار رفتار زشت خود، جو ورزش‌گاه‌ها را از آن‌چه که هست آلوده‌تر و ناامن‌تر کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,