Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت جواد بدیع‌زاده

«خزان عشق»

2009 December 31

مهرداد الوندی‌مهر/ رادیو کوچه

روز دهم دی‌ماه، مصادف با سال‌روز درگذشت «سیدجواد بدیع‌زاده» خواننده، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز معاصر ایرانی است. سید جواد بدیع زاده از هنرمندان بزرگ عرصه موسیقی ایران در سال1281 خورشیدی در محله قدیمی پاچنار تهران بدنیا آمد.

پدرش «آقا‌سید‌رضا بدیع کاشانی» ملقب به «بدیع المتکلمین» روحانی مشروطه‌خواه است. وی جواد را اغلب به مجالس وعظ و روضه‌خوانی خود می‌برد تا با شیوه آوازخوانی مذهبی آشنا شود. پدر او با تسلط کافی بر ردیف موسیقی ایرانی پسرش را نیز با فن آواز‌خوانی، روضه‌خوانی و تعزیه آشنا ساخت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سید جواد، ردیف وگوشه‌های موسیقی سنتی را از پدر و دایی‌اش «میرزا یحیی سعید واعظین» آموخت. او تحصیلات ابتدایی را در مدرسه تدین و دوره متوسطه را در مدرسه آلیانس فرانسوی‌ها و سپس در دارالفنون بپایان رسانید.

وی از سال 1304 تا 1331 در استخدام مجلس شورای ملی بود.

آواز «خزان عشق» که تا کنون جاذبه خود را حفظ کرده در سال 1331 براساس نوشته‌ای عاشقانه از رهی معیری ساخته شد. بدیع‌زاده با افتتاح رادیو به جمع ارکستر مرحوم خالقی پیوست و در کنار استادانی چون حسین تهرانی، مرتضی نی‌داود، حبیب سماعی واستاد ابوالحسن صبا آثار با ارزشی از خود به یادگار گذاشت.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g9xO8t1MI_E[/youtube]

از جواد بدیع زاده صفحات بسیاری برجای مانده‌است. از میان آثار معروف او می‌توان به سرود «ایران کشور داریوش»، و ترانه‌های «جلوه گل»، «داد دل»، «دل افسرده»، «هدیه خاک»، «گل پرپر» و «خزان عشق» اشاره کرد.

زنده‌یاد بدیع‌زاده سرانجام در دهم دیماه 1358 در سن 78 سالگی بر اثر دومین سکته مغزی در تهران چشم از جهان فرو بست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,