Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
گزارش روز تاجیکستان،

«ژنرال زندانی تاجیک از وضع سلامتی‌اش شکایت کرد»

2012 April 13

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 یعقوب سلیماف وزیر پیشین کشور از وضع بد سلامتی‌اش در بازداشت‌گاه شکایت کرده و خواستار تشخیص صحت خود شده است. او این درخواست خود را توسط وکیل مدافع‌اش «شهرت قدرت» به ریاست امور زندان‌های وزارت عدلیه تاجیکستان ارسال داشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 شهرت قدرت وکیل مدافع «یعقوب سلیماف» نیز می‌گوید وضع صحت نفر تحت حمایتش خوب نیست و او به کمک طبیبان احتیاج دارد. به قول او «یعقوب سلیماف» از درد سر، پای و آن قسمت از اعضای بدنش که در سال‌های جنگ شهروندی تاجیکستان زخمی شده است، رنج می‌کشد. اما می‌گوید این وکیل مدافع، در یک ماه قبل وضع صحت وزیر پیشین کشور خوب بود.

   یعقوب سلیماف هم‌چنین از دادستانی کل تاجیکستان درخواست کرده است تا او از محکمه موققت به محبس تحویل یابد. آقای «سلیماف» از سال ۲۰۰۴ به این سو در بازداشت‌گاه موقت نگاه‌داری می‌شود و این طلب او بارها تکرار شده ولی‌ همیشه از آن صرف نظر گردیده است.

  اخرن مادر ۸۶ ساله «یعقوب سلیماف» هم پس از تلاش‌های زیاد با پسر خود ملاقات کرده و در صحبت با خبرنگاران گفته بود که وزیر پیشین کشور تاجیکستان در میان چهار دیوار سیمانی نگاه‌داری می‌شود و از دیدن وضع او تا به حال «آب از گلویش نمی گذرد.» یعقوب سلیماف وزیر پیشین امور داخلی یا کشور تاجیکستان ماه آوریل ۲۰۰۵ ملادی با حکم دادگاه علی این کشور با جرم «خیانت به وطن» و سوءاستفاده از مقام و تجارت سلاح به ۱۵ سال زندان محکوم شده بود. علاوه بر این دادگاه او را از همه رتبه‌های نظامی محروم کرد.

 آقای سلیماف فرمانده پیشین «جبهه مردمی» در زمان جنگ داخلی تاجیکستان بود که برای به قدرت رسیدن «امام علی رحمان» رییس جمهوری کنونی در سال ۱۹۹۲ ملادی نقش مهیم داشته است. گفته می‌شود در سال ۱۹۹۷ ملادی او «امام علی رحمان» را از یک سوء قصد نجات داده است. هر چند مقامات تا هنوز این نکته را تکذیب یا تایید نکرده‌اند. بعد از این او با همراهانش در تاجیکستان بر ضد نیروهای دولتی آشوب برداشته اما سرکوب می‌شوند و به خارجه فرار می‌کنند.

  سال ۲۰۰۳ میلادی مقامات «مسکو» یعقوب سلیماف را با درخواست جانب تاجیکستان بازداشت کرده و سال ۲۰۰۴ ملادی به «دوشنبه» انتقال می‌دهند. اما «یعقوب سلیماف» تنها ژنرال تاجیک و از همراهان پیشین رییس جمهوری «امام علی رحمان» نیست که در زندان به سر می‌برد. در حال حاضر «غفار میرزا یف» فرمانده پیشین «جبهه مردمی» و «محمدروزی اسکندراف» از فرماندهان پیشین و رهبر «حزب دموکرات» نیز در زندانند. همه این افراد زمانی‌ به زندان کشیده شدند که از سیاست های آقای «رحمان» اظهار نارضای کرده در پی اصلاح آن شدند. دادگاه همه آن‌ها را برای سوءاستفاده از مقام و خیانت به وطن محکوم کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,