Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
یک دقیقه پس از پرتاب روی داد،

«سقوط موشک دوربرد کره شمالی در دریا»

2012 April 13

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 13 آوریل، گزارش‌های اولیه از پرتاب موشک کره‌شمالی که با واکنش منفی کشورهای غربی و هم‌چنین کره جنوبی و ژاپن هم‌راه بوده، حکایت از ناموفق بودن این آزمایش دارد.

به گزارش سی‌ان‌ان، در گزارش اولیه به نقل از مقامات پنتاگون در آمریکا اعلام شده که این موشک بالستیکی، کم‌تر از یک دقیقه بعد از پرتاب به فضا در دریای زرد سقوط کرده است.

وزیر دفاع ژاپن نیز تایید کرده است که موشک بعد از کم‌تر از یک دقیقه به دریا سقوط کرده است. ناکایی تاناکا اظهار داشت: «جسمی در فضا مشاهده شد که بررسی‌ ما مشخص می‌کند موشک دوربرد کره‌شمالی است و این موشک کم‌تر از یک دقیقه در فضا بود و بعد به دریا سقوط کرد.»

کره‌شمالی برای پرتاب این موشک، پای‌گاه تازه‌ای را در نزدیکی مرز این کشور با چین احداث کرد. اگر این آزمایش کره‌شمالی موفق می‌بود، کره‌شمالی می‌توانست توانایی خود در فن‌آوری پرتاب موشک‌های دوربرد را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

پیش از این کارشناسان هشدار داده بودند که برخلاف دو موشک قبلی که کره‌شمالی به فضا پرتاب کرد این موشک حتا می‌تواند بر مبنای سوخت اورانیوم کار کند. اگر این فرضیه صحت داشته باشد، موشک با سوخت اورانیوم نشانه‌ی پیش‌رفت برنامه‌ی پنهانی اتمی دولت کره‌شمالی است.

ژاپن و کره‌جنوبی هشدار داده بودند که اگر این موشک داخل خاک آن‌ها شود، در واکنش به این اقدام ستیزه‌جویانه کره‌شمالی، به خاک این کشور موشک پرتاب خواهند کرد.

ایالات متحده‌ی آمریکا، بریتانیا، ژاپن، کره‌جنوبی و شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش از این هشدار داده بودند که پرتاب این موشک از سوی کره‌شمالی، نقض قطع‌نامه‌های شورای امنیت علیه برنامه‌ی اتمی و آزمایش‌های موشک‌های دوربرد کره‌شمالی است.

بیشتر بخوانید:

«عملیات سوخت‌رسانی به موشک دوربرد کره شمالی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,