Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
مهارت‌های زندگی

«سه حقه‌ی مفید برای سلامتی»

2012 April 14

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

      امروز قصد دارم بعد ازمدت‌ها سری به دکتر مائو بزنم تا از راز دیگری از رازهای داشتن عمری طولانی آگاه شویم.

دکتر مائو می‌گوید که تحقیقات جدید نشان داده که مردم انگیزه چندانی ندارند تا خود را به انجام عادت‌های سالمی که بر اساس دانش و خیلی علمی طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا ازبیماری‌ها دور شوند، مقید بکنند. بلکه اغلب تمایل دارند راه‌های ساده‌تر را انتخاب کنند؛ به طور منظم ورزش کنند، بهتر غذا بخورند و به عادت سالم دیگری که در زندگی روزانه نتایج مثبتی دارد خود را عادت دهند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این برنامه به سه عادت ساده اشاره داریم که انجام آن‌ها منافع زیادی در حال و آینده به همراه خواهد داشت:

بیش‌تر ایستاده باشید تا نشسته

گفته می‌شود که سرپا ایستادن برای سلامتی و طول عمر  مفید است. تحقیقات جدید نشان داده که نشستن برای زمان طولانی می‌تواند احتمال خطر  ابتلا به برخی بیماری‌ها هم‌چون چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان را با وجود انجام ورزش‌های روزانه، افزایش دهد.

اما نشستن زیاد چگونه می‌تواند سلامت شما را به خطر بیاندازد؟ ممکن است متوجه شده باشید که هنگامی که پشت میزتان نشسته‌اید سطح انرژی‌تان پائین می‌آید و چندان نمی‌توانید مولد باشید. اما وقتی سرپا می‌ایستید آیا احساس نمی‌کنید که انرژی‌تان افزایش یافته؟

این عادت بیش‌تر ایستادن برای زمان حال شما می‌تواند این اثر را داشته باشد که در طول روز احساب انرژی بیشتری بکنید اما در درازمدت می‌تواند از شما در برابر بیماری‌های یادشده مراقبت کند.

– حالا بیایید و هر دو ساعت یک بار یک زمان استراحت به خودتان بدهید و کمی حرکات کششی و تنفس عمیق و بالا پائین پریدن انجام دهید. به این ترتیب سرحال‌تر و باانرژی‌تر خواهید شد.

 – سعی کنید اغلب فعالیت‌هایتان را ایستاده انجام دهید. به جای تلفن زدن یا میل فرستادن برای دوستان یا به دیدارشان بروید. با هم‌کارانتان سر پا مذاکره کنید و به جای آسانسور از پله استفاده کنید.

– به تنهایی با دوستانتان قدم بزنید کارت عضویت مکان‌هایی مثل یک موزه یا باغ وحش محلی یا یک پارک محافظت شده بگیرید و گاهی با دوستانتان یا خانواده گردشی در آن‌ها داشته باشید.

و البته برای آن‌ها که حیوانات خانگی به خصوص سگ دارند این فرصت خوبی است برای قدم زدن روزانه.

به دیگران کمک کنید

این یک راز نیست که اگر به کسی کمک کنید احساس بهتری خواهید یافت و جایگاه زیباتری در جهان پیدا می‌کنید. در واقع کمک‌کردن به دیگران تمرین خوبی است برای افرادی که دچار افسردگی‌های متداول هستند و در وضعیت متعادلی نیستند.

     به طور معمول مردمی که به دیگران کمک می‌کنند کم‌تر به مشکلات خودشان فکر می‌کنند و نگرانی کم‌تری دارند و احساس بهتری نسبت به خودشان دارنذ. مردمی که برای دیگران هم‌دلی مهربان هستند کم‌تر دچار خشمی که می‌تواند آن‌ها را به سوی اضطراب و بیماری‌های دیگر هدایت کند، می‌شوند.

بنابراین مهربانی و کمک به دیگران احساس شادی و راحتی بیشتری به شما می‌دهد و در درازمدت نیز می‌تواند سبب از بین رفتن افسردگی و کاهش اضطراب بشود.

با تلفن هوش‌مندتان هوش‌مندانه برخورد کنید

نتیاج یک تحقیق جدید ارتباط مشخصی را بین استفاده از تلفن همراه و افزایش سطح اضطراب نشان داده است. بسیاری از کسانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند فکر می‌کنند که باید بلافاصله به هر پیام کوتاه پاسخ داد. وقتی این عادت رفتاری رشد می‌‌کند باید انتظار افزایش استرس به ویژه زمان دریافت ایمیل‌ها و پیام‌های شخصی که از سوی دوستان یا خانواده ارسال می‌شود، را داشت. این استرس می‌تواند حال و هوای آن روز را تغییر بدهد و در دراز مدت با افزایش سطح استرس بیماری‌های گوناگون ازقبیل چاقی و بیماری‌های قلبی و مشکلات گوارشی و … به سراغ افراد بیاید.

خوشبختانه این مساله به چگونگی استفاده شما از تلفن بر می‌گردد نه به خود تلفن همراه. بنابراین این فرصت هست که یک رابطه مفید و دوستانه با تلفنتان برقرار کنید.

با این کار تمرکز بیش‌تری دارید و اضطراب کم‌تری در دراز مدت خواهید داشت.

– تلاش کنید به جای این که هر لحظه ایمیل‌هایتان را چک کنید هر یک ساعت یک بار این کار را انجام دهید. ازطرف دیگر تمرین کنید که در یک زمان یک کار انجام دهید یا چت کنید یا ایمیل بزنید به این ترتیب تمرکزتان را افزایش می‌دهید و نظم بیش‌تری هم در کارهایتان ایجاد می‌کنید.

– یک تمرین خوب دیگر این است که بد نیست تلفن همراهتان را از ساعت 9 شب به بعد تا صبح زود در وضعیت داخل پروازی (airplane mode) قرار دهید. این حالتی است که گوشی شما هیچ امواجی ارسال نمی‌کند و شما نمی‌توانید تماسی داشته باشید یا پیامی دریافت کنید اما می‌توانید با گوشی خود بازی کنید یا فیلم ببینید و …

به این ترتیب در این زمان آرامش بیش‌تری خواهید داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,