Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«دفترچه خاطرات و فراموشی»

2012 April 14

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

محمد قائد نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی در سال 1329در شیراز به دنیا آمد. او فارغ‌التحصیل روان‌شناسی از دانش‌گاه پهلوی شیراز است. قائد روزنامه‌نگاری را با صفحات فرهنگی روزنامه آیندگان آغاز کرد و با کتاب هفته به سردبیری احمد شاملو، مجله صنعت حمل و نقل و ماه‌نامه فیلم ادامه داد. انتشار ماه‌نامه فرهنگی «لوح» بخش دیگری از فعالیت‌های قائد در عرصه روزنامه‌نگاری‌ست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

محمد قائد طی سال‌های فعالیت‌اش در عرصه روزنامه‌نگاری مقاله‌های پژوهشی و فرهنگی بسیاری نوشته و در کتاب‌های متعدد به چاپ رسانده است. تاملات او در حوزه‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و روانش‌ناسی که زمینه تحصیلی و تخصصی‌اش است به قلم ساخته و پرداخته، طنز و اصطلاحات معنی‌ساز او تشخیص و تمایز خاصی می‌بخشد. قائد در مقاله‌هایش مرزهای ساختگی و نابردباری در بینش انتقادی جامعه خود را فارغ از دنیای سیاست و دسته‌بندی‌های جناحی به چالش می‌کشد، تا آن‌جا که خواننده او گاهی احساس می‌کند با ناگفته‌هایی به قدمت قرون مواجه است، ناگفته‌هایی که تنها شاید بتوان در رمان و داستان یا در جمع‌های کوچک و دوستانه مطرح کرد. این ویژگی که به سنت مقاله‌نویس‌های برجسته بازمی‌گردد، در عین ارایه مستندات و استدلال‌های متقن، خشکی مباحث نظری را با شگردهای داستان‌نویسی مثل فضا‌سازی، روان‌کاوی و شخصیت‌پردازی جبران می‌کند و بر لذت خواننده از متن پیشِ رو می‌افزاید.

دفترچه خاطرات و فراموشی

دفتر‌چه خاطرات و فراموشی مجموعه مقاله‌های محمد قائد که بخشی از آن را در این برنامه می‌خوانیم به گفته نویسنده در مقدمه کتاب تاملاتی‌ست در‌باره تلقی‌ها، رفتارها و موضوع‌ها. در بخش گزیده‌ی ما نویسنده از خاطره و خاطره نویسی می‌گوید. از نبرد نابرابر انسان با نسیان که دامنه‌اش به دفترچه‌های خاطرات می‌کشد، جایی که امیدِ به ماندگاری، مهذب‌نمایی و روشن‌گری گاه در پستوهای تاریک‌خانه‌ها زندانی می‌شود، گاه به رقت و رسوایی می‌انجامد و گاه سر از سمساری در می‌آورد.

موسیقی متن:

Ya Zahratan Fee Khayalee: Isabel Bayrakdarian (Soprano)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,