Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
در استانبول برگزار می‌شود،

«آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵»

2012 April 14

خبر / رادیو کوچه

صبح روز شنبه، 14 آوریل، براساس برنامه از پیش اعلام شده، مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در شهر استانبول ترکیه آغاز شد.

این مذاکرات در حالی آغاز شده که دیپلمات‌ها گفته‌اند که انتظار ندارند در مذاکرات امروز، طرفین به توافقی مهم دست پیدا کنند.

سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی که هدایت مذاکرات اتمی ایران را به عهده دارد، در استانبول با نمایندگان کشورهای آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان دیدار و مذاکره خواهد کرد.

آقای جلیلی پیش از شروع این مذاکرات، با وزیر امور خارجه ترکیه و نمایندگان برخی کشورها از جمله روسیه و چین دیدار کرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، این مذاکرات را «آخرین فرصت برای دیپلماسی» خوانده است.

سعید جلیلی پیش از سفر به استانبول گفت که «نمایندگان ایران با ابتکارهای جدید در مذاکرات شرکت خواهند کرد و امیدواریم کشورهای 1+5 نیز با روی‌کردهای سازنده وارد گفت‌و‌گو شوند.»

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز در یادداشتی با تاکید بر این که کشورش خواهان سلاح اتمی نیست گفت ایران متعهد به گفت‌و‌گو است.

دیپلمات‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند که مذاکرات امروز، راه را برای حل و فصل بحران هسته‌ای ایران از راه‌های دیپلماتیک هموار کند.

ایالات متحده، ایران را متهم می‌کند که تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود درصدد ساخت سلاح هسته‌ای است، اتهامی که ایران آن را همواره رد کرده و تاکید کرده که هدفش از این برنامه، مقاصد صلح‌آمیز هسته‌ای است.

پیش از شروع مذاکرات رسمی میان ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران شب گذشته در ضیافت شامی در محل کنسول‌گری جمهوری اسلامی در استانبول با کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

دیدار پیشین این دو، در جریان دور قبل مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی در استانبول صورت گرفت که نتیجه‌ای در بر نداشت.

منابع دیپلماتیک خبر داده‌اند که در صورت موفقیت در این دور از مذاکرات، دور بعدی مذاکرات در بغداد، پایتخت عراق برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

«ورود دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به استانبول»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,