Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
در پی دور زدن تحریم‌های تسلیحاتی سوریه،

«توقیف یک کشتی مهمات ایرانی در مدیترانه»

2012 April 14

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، یک کشتی حامل اسلحه جهت کمک به ارتش بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، در دریای مدیترانه متوقف شده است. گفته می‌شود این کشتی متوقف شده آلمانی و محموله‌ی آن جنگ‌افزار و مهمات از ایران بوده است.

به گزارش مجله‌ی آلمانی اشپیگل، یک کشتی باری آلمانی حامل جنگ‌افزار از ایران، در فاصله‌ی کوتاهی از بندر طرطوس سوریه متوقف شده است.

این کشتی که «آتلانتیک کروزر» نام دارد و به شرکت کشتی‌رانی آلمانی «بوک‌اشتیگل» متعلق است، چند روز پیش در بندری در جیبوتی محموله‌ی یک کشتی باری ایرانی را که سلاح‌های سنگین نظامی و مهمات بوده برعهده گرفته است. این کشتی ره‌سپار بندر طرطوس سوریه بوده تا جنگ‌افزار و مهمات را به رژیم اسد برساند که نیازمند سازوبرگ نظامی تازه است.

روز شنبه، 14 آوریل، یکی از مقامات دست‌گاه دولتی سوریه که از حکومت جدا شده، ماجرای این کشتی را فاش کرده و به شرکت آلمانی هشدار داده است. بعد‌از‌ظهر جمعه کشتی «آتلانتیک کروزر» ناگهان مقصد خود را تغییر داده و قرار شده رهسپار بندر اسکندرون در ترکیه شود.

این در حالی است که مقام‌های آلمانی می‌گویند این کشتی تصمیم داشته تحریم‌های تسلیحاتی دولت سوریه را دور بزند.

دولت ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۸ فروردین تحریم‌های تازه‌ای را علیه یک شرکت باری هوایی، یک شرکت حمل‌ونقل و چند مقام نظامی ایران، به اتهام حمل و نقل سلاح به سوریه و کشورهای آفریقایی، برقرار کرد.

«تورستن لودکه» از شرکت کرایه‌ی کشتی «بولک چارتینگ» که مسوولیت برای محموله‌ی «آتلانتیک کروزر» را بر عهده دارد گفت: «ما پس از اینکه اطلاعاتی به دست آوردیم که محموله‌ی کشتی جنگ‌افزار است آن را متوقف کردیم» .

وی خاطر نشان ساخت که این کشتی آلمانی برای حمل این محموله به شرکت اوکراینی «وایت وال شیپینگ» در اودسا کرایه داده شده بود. لودکه افزود: «آن‌ها به ما گفتند محموله‌ی این کشتی پمپ و وسایل مشابه آن است و ما اگر اطلاع داشتیم هرگز اجازه‌ی بارگیری اسلحه را نمی‌دادیم».

خدمه‌ی کشتی نام‌برده می‌خواسته‌اند در بندر لیماسول قبرس سوخت‌گیری کنند و در آن‌جا گفته‌اند که محموله‌ی آن‌ها «اسلحه و مهمات» است. به همین دلیل مقامات قبرسی از دادن سوخت به کشتی خودداری کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«تعویق در رای‌گیری برسر قطع‌نامه‌ای علیه سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,