Saturday, 18 July 2015
19 September 2020
با موافقت روسیه و دیگر اعضای شورای امنیت،

«تصویب قطع‌نامه اعزام ناظران بین‌المللی به سوریه»

2012 April 15

خبر / رادیو کوچه

شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز شنبه، 14 آوریل، به اتفاق آرا قطع‌نامه‌ای را به تصویب رساندند تا هم‌زمان با اجرای آتش‌بس در سوریه، هیت ناظران بین‌المللی وارد این کشور شده و ابهام در اجرای آتش‌بس از سوی طرفین درگیر را بررسی کنند.

به گزارش الجزیره، بر اساس این قطع‌نامه 30 ناظر غیرمسلح در گام نخست وارد سوریه شده و اجرای آتش‌بس را در این کشور که به گفته کشورهای غربی «شکننده احساس می‌کنند»، بررسی و نظارت خواهند کرد.

در این قطع‌نامه از ارتش سوریه و هم‌چنین مخالفان مسلح ارتش بشار اسد، رییس جمهوری این کشور خواسته شده تا به سرعت خشونت‌ها را کنار بگذارند.

از سویی از نیروهای نظامی خواسته شده تقاضاهای اعلام شده در طرح صلح کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب، اجرا شده و هرچه سریع‌تر شهرها و مناطق مسکونی در سوریه را تخلیه کنند.

این قطع‌نامه در حالی تصویب شده که ویتالی چورکین نماینده دایم روسیه در شورای امنیت اظهار داشت: «رای مثبت روسیه به این قطع‌نامه برخلاف میل باطنی کشورم بوده و بر اساس برخی ملاحظات این رای را صادر کرده است.»

لازم به اشاره است روسیه از حامیان اصلی سوریه به شمار می‌آید و پیش از این دو قطع‌نامه را وتو و هم‌چنین با پیش‌نویس قطع‌نامه فعلی نیز مخالفت کرده بود.

روسیه می‌گوید این قطع‌نامه‌ها به صورت یک سویه و علیه دولت بشار اسد تنظیم شده است.

گفتنی است بر اساس آمار سازمان ملل، تاکنون بیش از 9000 تن در درگیری‌های یک سال گذشته سوریه تاکنون کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«تعویق در رای‌گیری برسر قطع‌نامه‌ای علیه سوریه»

 «توقیف یک کشتی مهمات ایرانی در مدیترانه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,