Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
به بهانه زادروز «محمدعلی کشاورز»

«روزنگاشت‌/‌از شب قوزی تا فرزند صبح با پدر سالار»

2012 April 15

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

Mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌ششم فروردین برابر است با زادروز «محمدعلی کشاورز» بازی‌گر سینما و تاتر ایران. وی که زاده سال 1309 خورشید است، از سال 1327 با نمایش «هیاهوی بسیار برای هیچ» فعالیت بازی‌گری‌اش را آغاز کرد و در سال 1343 با فیلم «شب قوزی» وارد سینما شد. کشاورز برای بازی در فیلم «مادر» ساخته «علی حاتمی» نامزد دریافت سیمرغ بلورین به‌ترین بازی‌گر نقش اول مرد شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«محمدعلی کشاورز» در محله «سیچون» در شهر اصفهان به‌دنیا آمد. او در سال 1335 وارد هنرستان هنرپیشگی شد و در 1350 در رشته هنرپیشگی و کارگردانی تاتر از دانش‌کده هنرهای دراماتیک فارغ‌التحصیل شد. او از بازی‌گران شاخص تاتر زنده تلویزیونی در اواخر دهه‌ی سی و اوایل دهه‌ی چهل بود.

کشاورز فعالیت هنری‌ خودش با نمایش «هیاهوی بسیار برای هیچ» در سال 1327 آغاز کرد و از سال ۱۳۳۹ با حضور در نمایش «ویولن‌ساز کره‌مونا» و سپس با ایفای نقش در به‌ترین نمایش‌هایی هم‌چون اشباح، کمدی طبیب اجباری، فرشته برف، مردی که مرده بود و خود نمی‌دانست، نمایش کمدی موزیکال سیاه زنگی، مرد فرنگی، دایره زنگی، افول ، سیاوش در باد، بختک، لبخند باشکوه آقای گیل، بازی استریندبرگ، میرزا کمال‌الدین، زمین شیطان، از پا نیفتاده‌ها و آدم خوابش می‌گیرد، به بازی‌گری حرفه‌ای در تاتر تبدیل شد.

او در سال ۱۳۴۷ به تلویزیون رفت و کارگردانی هنری قسمت‌هایی از سریال «خانه قمر خانم» را به‌عهده گرفت. کشاورز در سریال‌های تلویزیونی زیادی هم‌چون «دایی جان ناپلئون»، «هزاردستان»، «سربه‌داران»، «سلطان و شبان»، «گرگ‌ها» و «پدرسالار» به نقش آفرینی پرداخته‌‌است.

محمدعلی کشاورز برای نخستین بار در سال ۱۳۴۳ با فیلم «شب قوزی» ساخته «فرخ غفاری» بازی‌گری سینما را نیز تجربه کرد و تاکنون در چهل‌و‌هفت فیلم سینمایی ایفای نقش کرده‌‌است، که از جمله کارهای او می‌توان به، رگبار، خشت و آینه، برزخی‌ها، کمال‌الملک، مردی که موش شد، کفش‌های میرزا نوروز، مادر، جست‌وجو در جزیره، ناصرالدین شاه آکتور سینما، دل‌شدگان، آقای بخش‌دار، زیر درختان زیتون، روز واقعه و کمیته مجازات اشاره کرد.

و اما از افتخارات وی، کشاورز برای بازی در فیلم «مادر» ساخته «علی حاتمی» نامزد دریافت سیمرغ بلورین به‌ترین بازی‌گر نقش اول مرد شد.

او هم‌چنین در سال 1386 پس از یازده سال دوری از سینما در فیلم «فرزند صبح»، بهروز افخمی به ایفای نقش پرداخت. محمد علی کشاورز این بازی‌گر پیش‌کسوت هشت ماهی است که به‌دلیل شکستگی لگن در خانه استراحت می‌کرد و برای دومین بار در هجدهم فروردین 1391 به‌علت شکستگی پایش دوباره در بیمارستان آتیه تهران بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت و چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه با بهبودی وضعیت جسمانی‌اش از بیمارستان مرخص شد.

گفته شده که محمد‌علی کشاورز در آخرین گفت‌وگویی که در بیمارستان داشته، در پاسخ به این سوال که این روزها پیش‌نهاد بازی‌گری هم دارید؟ آیا دوست دارید دوباره در صحنه تاتر یا جلوی دوربین سینما و تلویزیون قرار بگیرید؟ گفته: «پیش‌نهاد بازی زیاد دارم اما دوست ندارم به دنیای بازی‌گری برگردم، به دلیل این‌که سناریوها خیلی بد شده و روابط نامشروع هم در آن خیلی زیاد شده‌است. نمی‌خواهم آبروی 80 ساله‌ام از بین برود.»

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

بی‌بی‌سی

آخرین نیوز

سینما پارس

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. samad
    1

    جناب کشاورز آبروی هشتادساله ی شما روزی رفت که رفتید ودست جنایتکاران را بوسیدید ودرد وداغی بر دل دوستداران تان نهادید واین که می گویید آه سناریو ها بد شده وفلان وفلان حاصل رهبری همان کسانی است که شما همه ی حیثیت خودتان را به پای شان قربانی کردید.چندی پس از آن به شیراز آمدید در خانه ی زینت الملک شما را با همکارتان شنگله دیدم ولی راضی نشدم به شما نگاه کنم . فکر نکنید تنها من چنین بودم ، مردم در برابر رفتار کسانی که براشون مهم هستند سخت حساس هستند همه از رفتار شما در آن جلسه ی نحس رنجیدند ویک هنرمند مگر چند بار می تواند دوباره به سوی مردم رو کند ؛ مردم خیلی به کسانی که فکر می کنند مالی هستند اهمیت می دهند ولی وقتی دستش را در دست قاتلان وطن و هستی اششان ببینند دیگر گذشتی در کار نیست ها ها ها