Saturday, 18 July 2015
18 September 2020

«خبرهای بیست و هفت مارس ۲۰۱۲»

2012 March 27

«تظاهرات ضد جنگ علیه ایران در اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شام‌گاه شنبه 24 مارس، به گفته‌ی سخنگوی پلیس تل‌آویو، حدود هزار نفر از مردم اسراییلی در تظاهرات ضد جنگ علیه ایران در تل‌آویو شرکت کردند و مخالفت خود با اقدام نظامی این کشور علیه ایران را نشان داده‌اند.

به نقل از دویچه وله، تظاهرکننده‌ها خطاب به نخست وزیر اسراییل، بنیامین نتانیاهو، که به «بیبی» معروف است، و وزیر دفاع اسراییل، ایهود باراک، شعار می‌دادند: «بیبی، باراک، جنگ بازی نیست».

هم‌چنین تظاهرکننده‌ها، پیامدهای پیش‌بینی‌ناپذیر حمله نظامی احتمالی علیه تاسیسات اتمی ایران و قربانیانی که احتمالن چنین حمله‌ای خواهد گرفت، را انگیزه اصلی خود برای این تظاهرات اعلام کرده‌اند. آن‌ها هم‌چنین معتقدند هزینه سنگین جنگ علیه ایران، باعث کاهش خدمات اجتماعی در اسراییل می‌شود.

گفته می‌شود بسیاری از شرکت‌کننده‌ها تحت تاثیر کمپین اینترنتی «اسراییل ایران را دوست دارد» بوده و پلاکاردهایی حمل می‌کردند که بر آن نوشته شده بود: «ایرانیان، ما شما را دوست داریم، ما هیچ‌گاه کشورتان را بمباران نمی‌کنیم».

این کمپین اینترنتی ضدجنگ را یک زوج اسراییلی در روز ۱۹ مارس در فیس‌بوک راه انداختند. هدف از این کمپین ابراز محبت و دوستی نسبت به شهروندهای ایرانی و مخالفت با جنگ احتمالی اسراییل علیه ایران بود.

  ………………………………………

«فرصت برای حل مسئله هسته‌ای ایران کوتاه است»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه 27 مارس، باراک اوباما، رییس جمهوی آمریکا، از مقام‌های ایرانی خواست در مورد مسئله هسته‌ای خود، سرعت عمل بیشتری به خرج دهد چرا که فرصت برای ایران کوتاه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما، در نخستین روز از همایش امنیت هسته‌ای در سئول، با تاکید بر این‌که تهران باید برای حل مسئله هسته‌ای خود با «جدیت و فوریت» وارد عمل شود، گفت: «فرصت برای حل دیپلماتیک این مسئله باقی است، اما این فرصت کوتاه است».

وی اگرچه حق ایران برای توسعه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را به رسمیت شناخت، افزود ایران بارها راه «انکار و فریب» را در پیش گرفته است.

رییس جمهوری آمریکا به همراه رهبران ۵۲ کشور دیگر در نشست بین‌المللی امنیت هسته‌ای در سئول حضور یافته است.

  ………………………………………

«تعطیلی سفارت ترکیه در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه 26 مارس، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد سفارت خود در دمشق پایتخت سوریه را به طور موقت تعطیل کرده و از تمامی کارمندها و دیپلمات‌های خود خواسته به ترکیه باز گردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به دنبال بحرانی شدن اوضاع امنیتی در سوریه، بیشتر کارکنان سفارت ترکیه، سوریه را ترک کرده اند. «ارشاد هرمزلو» مشاور سیاسی نخست وزیر ترکیه هم به خبرنگاران گفت سفیر این کشور در دمشق هم روز دوشنبه سوریه را ترک خواهد کرد.

هم‌چنبن ترکیه به بیش از ۱۶ هزار آواره سوری که از خشونت‌های نیروهای دولتی کشورشان فرار کرده‌اند، پناه داده است. این کشور همچنین برای جدا شدگان از ارتش دولتی سوریه که گروهی با نام «ارتش آزاد سوریه» تشکیل داده‌اند، پناهگاه امنی فراهم کرده و به اپوزیسیون سوریه اجازه دیدار و برگزاری جلسه و کنفرانس در شهر استانبول می‌دهد.

گفتنی است شمار زیادی از کشور‌ها در ماه‌های گذشته سفارتخانه‌های خود را در سوریه تعطیل کرده و روابط دیپلماتیک خود را معلق کرده اند.

  ………………………………………

«مجروح شدن یک محیط‌بان در پارک ملی گلستان»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه 24 مارس، یک محیط‌بان استان گلستان در پی درگیری با شکارچی‌های غیر مجاز در پارک ملی گلستان، از سوی آن‌ها مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مجروح شده است.

به گزارش مهر، ابوالفضل جلالی راد، محیط‌بان در استان گلستان، هنگام انجام وظیفه و مقابله با «شش شکارچی غیر مجاز» از سوی آن‌ها و از فاصله «سه متری» مورد اصابت «۵۸ گلوله ساچمه‌‌ای» قرار گرفت.

پزشک معالج محیط‌بان گفته است که پس از معاینه محیط‌بان مجروح و عکس‌برداری از شکم او، متوجه وجود ۵۸ ساچه در شکم این محیط‌بان شده است که به گفته وی پس از عمل جراحی اول، هشت ساچمه از بدن وی خارج شده است.

هم‌چنین این پزشک می‌گوید بیرون کشیدن این ساچمه‌ها از درون سینه و شکم این محیط‌بان، نیازمند انجام چند عمل جراحی است.

گزارش‌ها حاکی است که تا این لحظه از شش شکارچی غیرمجاز، چهار تن از آنان دستگیر و تحویل مقام‌های قضایی شده‌اند و تلاش برای دستگیری دو شکارچی دیگر ادامه دارد.

گفتنی است پیش از این اسد تقی‌زاده، محیط‌بان در استان کهگیلویه و بویراحمد، مردادماه ۱۳۸۶ در منطقه حفاظت شده دنا و در پی درگیری با پنج شکارچی غیرمجاز به سمت آن‌ها تیراندازی کرده بود که در نتیجه این تبادل آتش، یک نفر از شکارچیان کشته شد و در پی این اتفاق دادگاه آقای اسدزاده را به اعدام محکوم کرد. این حکم تاکنون به دلیل اعتراض‌های گسترده اجرا نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,