Saturday, 18 July 2015
19 September 2020

«خبرهای بیست و هشت مارس ۲۰۱۲»

2012 March 28

«مناظره وکیل متهم اختلاس بانکی و نماینده دادستان»

خبر / رادیو کوچه

چهارمین جلسه محاکمه متهمان اختلاس بزرگ بانکی در ایران، روز سه‌شنبه، 27 مارس، برگزار شد. این در حالی است که در این جلسه دادگاه وکیل متهم و نماینده دادستان با یک‌دیگر به مناظره پرداختند.

به گزارش مهر، در ابتدای جلسه دادگاه نماینده دادستان تهران با قرائت کیفرخواست متهم ردیف دوم پرونده اختلاس بزرگ بانکی برای او تقاضای اشد مجازات کرد.

قاضی نجفی گفت: «ب . ب متولد سال 1357 و معاون حقوقی و املاک شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا و عضو هیت مدیره شرکت گروه ملی ایران است که از تاریخ 18 مرداد سال 90 در بازداشت به سر می‌برد.»

وی افزود: «افساد فی‌الارض به خاطر شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور، تقابل و اضرار به نظام و مردم و هم‌چنین مشارکت در تشکیل و اداره شبکه سازمان‌یافته برای ارتکاب ارتشا‌، اختلاس، کلاه‌برداری و مشارکت در تحصیل مال نامشروع به مبلغ 28هزار و 554 میلیارد و 400 میلیون ریال، هم‌چنین شرکت در پول‌شویی موضوع تعداد 136 فقره گشایش اعتبار اسنادی مصادره از بانک صادرات شعبه گروه ملی اهواز و جعل و استفاده از اسناد مجعول و مهر شرکت‌های وابسته به گروه سرمایه‌گذاری امیر منصور‌آریا از جمله اتهامات متهم است.»

وی ادامه داد: «با توجه به گزارش اولیه و تکمیلی بازرسی و حساب‌رسی بانک صادرات، گزارش اداره حقوقی بانک صادرات خوزستان، گزارش سازمان بازرسی کل کشور، نظریه هیت کارشناسی، گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس و دیوان محاسبات، گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار و گزارش وزارت اطلاعات و اداره کل اطلاعات استان خوزستان و گزارش بانک مرکزی، اسناد مطالعه شده پیوند پرونده و تحقیقات به عمل آمده از اظهارات سایر متهمین و مطلعین حکایت از شرکت مشار‌الیه در همه مراحل میل به فرآیند بزه، اخلال در نظام اقتصادی با علم به موضوع با وضع شغل وی به عنوان وکیل دادگستری دارد.»

متهم ردیف دوم پرونده در تشریح دفاعیات خود اظهار داشت: «من بخشی از اتهامات را قبول دارم اما بخشی از آن نیز نادرست است. اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم موضوع کیفرخواست است که در آن از این شاخه به آن شاخه پریده شده بود. ادعای تقابل و اضرار به نظام از اهداف این شرکت‌ها نبود مه‌آفرید مدعی می‌شد هدف از راه‌اندازی این شرکت‌ها تولید می‌باشد نه اضرار به نظام. در بحث گروه ملی باید اشاره کنم از ابتدا عضو هیت مدیره نبودم و از اواسط سال 89 به این سمت منصوب شدم. در کیفرخواست به آن‌هایی که به ضرر من بود اشاره شده است کار من در شرکت سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا مشخص بود. من وکیل بودم و کار حقوقی می‌کردم. تمام دریافتی‌هایی که از این شرکت داشتم بابت حق‌الوکاله‌ام بوده است هیچ جا تناقضی نداشته‌ام و هر چه بود گردن گرفتم.» وی افزود: «نماینده دادستان مدعی شده من افراد ساده لوح را فریب داده و با پرداخت حقوق گزاف آن‌ها را تطمیع می‌کردم. این موضوع صحت ندارد چطور با حقوقی ماهی 500 هزار تومان من می‌توانستم افراد را تطمیع کرده و اغفال کنم.»

متهم در ادامه به رابطه‌اش با مه آفرید خسروی اشاره کرد و گفت: «من به مه آفرید خسروی اعتماد کامل داشتم او نیز این اعتماد را به من داشت و به بیانی می‌توانم بگویم من چشم راست خسروی بودم. خسروی املاکی را پیدا می‌کرد و من کارهای معامله آن را انجام می‌دادم گاهی نیز به من پیشنهاد رشوه می‌شد. در طول فعالیتم در شرکت سرمایه‌گذاری امیر‌منصور آریا نتوانسته رشوه دریافت نکردم بلکه به کسی هم رشوه ندادم. خسروی از من خواست در گروه ملی فعالیت کنم و تا حدود 10 روز قبل از دستگیری در آنجا مرتکب تخلفی نشدم.»

وی ادامه داد: «مه‌آفرید قبل از دستگیری‌ها متوجه شکایت بانک صادرات شد که در جلسه‌ای که به این منظور برگزار شد من از او پرسیدم چطور می‌شود بدون مجوز قرارداد امضا شود که او در پاسخ گفت آقای «ک» این ادعا را مطرح کرده است. وقتی از مه آفرید پرسیدم من در شرکت چیزی را امضا کرده‌ام او منکر این موضوع شد. من فقط 10 یا 8 روز قبل از دستگیری تعدادی قرارداد را امضا کردم و در آن روز برای اولین بار آقای «ک» را دیدم او چند برگ قرارداد را روی میز من گذاشت و گفت باید آن را سریع امضا کنم من هم به خاطر اعتمادی که به مه آفرید داشتم آن را در عرض 4 یا 5 دقیقه امضا کردم.»

او درباره اتهام جعل امضا نیز گفت: «در خصوص اتهام جعل امضا من تبحر خاصی در این کار دارم آقای قاضی اگر یک بار امضای شما را ببینم می‌توانم آن را به راحتی جعل کنم. اما امضاهایی که انجام دادم در شرکت بسیار کم بود و شاید در برابر 10 هزار چکی که در شرکت صادر شد تعداد امضاهای من به عدد 10 نیز نرسد‌. در ابتدای افشای این موضوع برخی مدعی شدند من به جای آن‌ها امضا کرده‌ام که پس از تحقیقات مشخص شد خانم «ح» و آقای «ک» این امضاها را انجام داده و آن را به گردن من انداخته‌اند. در کیفرخواست به اجاره دفتری در جزیره کیش اشاره شده بود اجاره و خرید و فروش املاک در شرکت امیرمنصور آریا در حیطه وظیفه من بود. آیا اجاره دفتر جرم است من تنها برای گروه ملی فولاد ملک اجاره کردم و در شرکت فولاد فام اسپادانا هیچ فعالیتی در خصوص اجاره ملک نداشتم.»

متهم سپس با قبول اعترافات خود گفت: «من کارهایی که انجام دادم را گردن می‌گیرم حاضرم اگر خلافی انجام دادم مجازات بشوم آقای قاضی می‌دانم رای شما با استدلال قضایی است و آن را به طور کامل قبول دارم حتا تصمیم داشتم به حکم مجازات خود نیز اعتراض نکنم نمی‌خواهم مظلوم‌نمایی کنم در تاریخ یکم آذر سال گذشته آخرین دفاع از من گرفته شد اما از اتهام افساد فی‌الارض خبری نبود اما در تاریخ 21 آذر بازپرس پرنده اتهام افساد فی‌الارض را به لحاظ اضرار به نظام و مردم به من تفهیم کرد.»

متهم ردیف دوم پرونده در خصوص اتهام مخفی کردن ادله جرم نیز اظهار داشت: «در کیفرخواست قرائت شده خانم «الف» مدعی شده بودند من با هم‌دستی آقای «ش» برخی اسناد را از دفتر آپادانا به محلی نامشخص منتقل کرده‌ام. این موضوع صحت ندارد ساختمان آپادانا در ابتدا متعلق به من بود که من آن را به مه‌آفرید فروختم مه آفرید نیز پس از مدتی آن را به خانم «ر» که در یکی از نهادهای مهم کشور مشغول به کار است فروخت. 70 میلیون تومان از پول را به صورت پیش قسط گرفته و 150 میلیون بقیه را در قالب یک برگ چک تضمینی دریافت کرده و به حساب شرکت واریز کردم. کلید این خانه در اختیار من بود آن روز نیز آقای «ش» اسناد را داخل خودروی خود گذاشت و به محلی نامشخص برد. من در این ماجرا هیچ نقشی نداشتم وقتی علت آن را پرسیدم به من گفتند به علت شکایت احتمال پلمب دفتر وجود دارد به همین خاطر اسناد را به محل دیگری منتقل می‌کنند تا در آینده با مشکل روبه‌رو نشوند.»

رییس دادگاه سپس در خصوص مهرهایی که در اختیار متهم بود پرسید که او در پاسخ گفت: «در معاونت حقوقی شرکت یک گاوصندوق وجود داشت که متعلق به آقای مه آفرید خسروی بود.مهرهای شرکت‌ها نیز در آن گاوصندوق نگه‌داری می‌شد کلید این گاوصندوق در اختیار خانم «ر» منشی مه آفرید خسروی بود و من هیچ دست‌رسی به این مهرها نداشتم.»

متهم ادامه داد: «من وقتی فعالیت در این زمینه را آغاز کردم فکرم دنبال مالیات عقب افتاده شرکت فولاد فام اسپادانا بود و به این چیزها فکر نمی‌کردم. اگر قرار به پول‌شویی بود چرا دوستانم را آوردم می‌توانستم از شرکت‌های کاغذی استفاده کنم.»

وی تاکید کرد: «مسبب اصلی مشکلات من تنبلی خانم «الف» بود او وقتی حوصله نداشت امضاهای مدیران را بگیرد از من می خواست آن ها را امضا کنم.»

«ب.ب» درباره تاسیس بانک آریا نیز اظهار داشت: «زمانی آقای مه آفرید خسروی اعلام کرد توسط آقای «د» بانکی را تاسیس کنیم من هم عضو هیت موسس این بانک شدم. همسرم، برادرم و همسر برادرم نیز عضو شدند. سهم من و برادرم هر کدام 5 درصد و همسرانمان 2 درصد بود. هم‌چنین آورده من و برادرم هر کدام 10 میلیارد تومان و آورده همسرانمان هر کدام 4 میلیارد تومان بود که این پول از سوی مه آفرید تامین شده بود. وقتی بانک مرکزی به آن ایراد گرفت من از مه آفرید پرسیدم منشا این پول نامشروع نیست که او در جواب گفت تمام این پول مشروع بوده و هیچ مشکلی ندارد.»

سپس نوبت به ریاحی وکیل مدافع متهم رسید. او پس از قرار گرفتن در جایگاه گفت: «10 روز قبل از متهم لایحه خواستم که پس از نوشتن توسط متهم آن را به من ندادند هم‌چنین به صلاحیت این دادگاه ایراد وارد است.»

وی افزود: «برخی از متهمان این پرونده از نمایندگان مجلس و معاونان وزا‌ هستند که به داین دلیل باید به این پرونده در دادگاه کیفری و با حضور پنج قاضی رسیدگی شود.»

قاضی ناصر سراج در پاسخ به ادعاهای وکیل مدافع متهم ردیف دوم در مورد صلاحیت نداشتن دادگاه انقلاب برای رسیدگی به این پرونده گفت: «جلسه قبل توضیحاتی را اعلام کردم که ما مرجع تشخیص نیستیم. شورای نگهبان نظری دهد ما اجرا می‌کنیم. در صورت تعارض قانون نیز مجمع تشخیص مصلحت حاکم است.»

وی ادامه داد: «محاربه و مفسد فی‌الارض در صلاحیت دادگاه انقلاب است. ضمن این‌که رای وحدت رویه دیوان عالی کشور به شماره 229 صلاحیت را به دادگاه انقلاب داده است.»

قاضی پرونده فساد مالی با اعلام این‌که قاضی وی‍ژه رییس قوه قضاییه است افزود: «من قاضی ویژه رییس قوه قضاییه هستم و تمام صلاحیت‌ها را دارم. تشخیص صلاحیت نیز با دادگاه است.»

ادامه چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده اختلاس بزرگ بانکی وکیل مدافع متهم ردیف دوم با اعلام این‌که قیمت جواهرات اعلام شده در دادگاه میلیاردی نیست گفت: «چرا می گویید جواهرات گران قیمت و ارزش آن‌ها را بالا اعلام می‌کنید. تمامی جواهراتی که متهم ردیف اول به همسرش داده است کم‌تر از 6 میلیارد است و با قیمت قبلی بوده است.»

در ادامه قاضی سراج با اشاره به این‌که اسناد جواهرات موجود است ادامه داد: «براساس اسناد دو دسته جواهرات اصلی و بدلی وجود داشته است که ارزش جواهرات اصلی بین هفت تا هشت میلیارد تومان است.»

نماینده دادستان نیز گفت: «این جواهرات به متهم ردیف دوم مربوط نمی‌شود و متعلق به مه آفرید است.»

وکیل مدافع سه متهم پرونده فساد مالی سپس وارد دافع ماهیتی از پرونده شد و گفت: «تنها فعالیت بانکی گروه جرم آلود است و بقیه اقدامات مه آفرید خدمت بود.»

غلامعلی ریاحی با اعلام این‌که مه آفرید خسروی-متهم ردیف اول- برای مقابله با نظام اقدامی نکرده است گفت: «متهم و زیر مجموعه‌اش نه تنها به مقابله با نظام نپرداخته‌اند بلکه او در کم‌تر از یک دهه تحولات شگفت‌انگیزی در صنعت و خدمات ارایه داده است. وی ادامه داد: ال‌سی‌ها و دادن رشوه تنها وجه منفی موکلم و یارانش است. مه آفرید صالح‌ترین فرد برای واگذاری شرکت‌های دولتی در مقطع خصوصی‌سازی بود. گفته می‌شود متهمان باندی را برای چپاول سپرده‌های مردم در بانک‌ها تشکیل داده‌اند که این امر صحت ندارد.»

به گفته وکیل متهمان «در کیفر خواست باید جای گروه 6 و 1 تغییر کند تا آن را بپذیرد چرا که برخی از ارکان بانک‌ها این مفسده را ایجاد کرده‌اند. شبکه بانکی کشور مشکلاتی دارد که هر از گاهی قربانی می‌گیرد.»

وی تاکید کرد: «بخش‌نامه صادر می‌کنند که گزارش بازرسی مبدا و مقصد کالا هم‌راه ال‌سی باشد این ماجرا باید رخ می‌داد تا این بخش‌نامه صادر شود؟ فساد نهادینه شده در شبکه مالی این افراد را به دام انداخت.»

وی با اشاره به این‌که بخش بانکی این فعالیت جرم‌آلود است گفت: «به جز فعالیت بانکی بقیه اقدامات این شرکت خدمت است. تنها مقدار ارزی که خاوری از کشور خارج کرد ارز خارج شده از این گروه است وگرنه هیچ ارز دیگری از کشور خارج نشده است. اگر ارزی از سوی این گروه خارج شده است به جای آن ماشین آلات و مواد صنعتی وارد کشور شده است.»

در پایان این دادگاه نماینده دادستان با بیان این‌که مه آفرید خسروی متهم اصلی اختلاس بانکی در 19 سالگی از امامزاده محلشان سرقت کرده است گفت:‌ «اغلب مشاوران مه آفرید از کشور فرار کرده‌اند. کسی که اهل خدمت باشد فرار نمی‌کند.»

فراهانی  در پاسخ به سخنان متهمان و وکیل مدافع آن‌ها ادامه داد: «یکسری از حرف‌ها توسط این افراد تحریف شد. ریاحی- وکیل مدافع سه متهم- وکیل فائزه هاشمی نیز بود که خطیب خوبی است.»

در ادامه فراهانی از وکیل پرونده خواست تا در میان سخنان او نیاید و ادامه داد: «متهم ردیف دوم مدعی شد بازپرس اعلام کرده است که با نظر دادستان برای او حکم مفسد فی‌الارض گرفته است که آقای بازپرس در این‌جا نیست اما با اطلاعاتی که من دارم این موضوع صحت ندارد.»

نماینده دادستان با اشاره به این‌که متهم ردیف دوم به گفته خودش «چشم مه آفرید است پس چشم فتنه است» افزود: ‌«وکیل متهمان به صورتی حرف می‌زند که گویی دولت پشت این گروه است. دولت می‌تواند در این باره توضیح دهد و اگر شکایتی در این زمینه دارد من به عنوان نماینده مدعی‌العموم در خدمت آقای ریاحی هستم.»

این سخنان فراهانی با واکنش ریاحی روبه‌رو شد که مدعی بود نماینده دادستان نباید او را تهدید کند.

در ادامه فرهانی با اعلام این‌که از مه آفرید بازجویی شده و نتوانسته بگوید حدود 500 میلیارد چه شده است افزود: «درخواست می‌کنم تصویر دفاعیات ریاحی را بدهید ببینیم این شرکت‌ها با این مقدار درآمد مالیات داده‌اند. این افراد 200 میلیون تومان از بانک برای داماش وام گرفته‌اند و این‌که می‌گویند از ابتدا پول لازم را داشته‌اند درست نیست.»

فراهانی سپس با اشاره به اعتراف چند تن از متهمان پرونده گفت: «متهم جاعل خوبی است و از واقعیت خبر داشت.»

وی ادامه داد: «وکیل می‌گوید وزیر اقتصاد از مه‌آفرید تمجید کرده که آقای وزیر باید در این باره خودشان توضیح دهند. البته این‌ها مربوط به قبل از دستگیری بود.»

نماینده دادستان تهران سپس برای متهم ردیف دوم پرونده فساد مالی درخواست اشد مجازات کرد و گفت: «برادران ب- ب مورد اعتماد مه آفرید بودند . ب.ب در 9 شرکت حضور فعال داشت. متهم و همسرش دارای چهار خودروی لوکس گران قیمت از جمله هیوندای جنسیس و بی. ام . و  320 بودند.

با اظهارات نماینده دادستان  و پس از گذشت حدود 270 دقیقه از شروع دادگاه حدود ساعت دو بعد ازظهر رییس دادگاه ختم این جلسه  را اعلام کرد و قرار است تاریخ جلسه پنجم دادگاه به زودی اعلام شود.

بیشتر بخوانید:

 http://radiokoocheh.net/article/153126

«پیروزی تیم‌های رئال مادرید و چلسی در لیگ قهرمانان»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه سه‌شنبه، 27 مارس، در نخستین روز از مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، تیم‌های رئال مادرید اسپانیا و چلسی انگلستان برابر حریفان خود به برتری دست یافتند.

در دیدارهای هم‌زمان شب گذشته، رئال مادرید برابر تیم آپوئل نیکوزیای قبرس در خانه حریف به برتری سه بر صفر دست یافت تا با این پیروزی احتمال صعود خود را در بازی برگشت قوت ببخشد.

در دیگر دیدار این شب بنفیکای پرتغال برابر چلسی در ورزش‌گاه خانگی یک بر صفر تن به شکست داد.

مرحله یک چهارم پایانی لیگ قهرمانان اروپا، با دیدارهای میلان ایتالیا با بارسلونای اسپانیا و هم‌چنین مارسی فرانسه با بایرمونیخ آلمان، شام‌گاه چهارشنبه، 28 مارس، پی‌گیری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/153531

«در خصوص تایید حکم فائزه هاشمی خبرهای خوشی دارم»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 27 مارس، دادستان عمومی و انقلاب تهران در پاسخ به خبر تایید حکم فائزه هاشمی، فرزند آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دادگاه تجدیدنظر تهران از اعلام خبرهای مهم در 15 فروردین امسال خبر داد.

به گزارش مهر، عباس جعفری‌دولت‌آبادی روز گذشته در حاشیه چهارمین جلسه دادگاه اختلاس بزرگ بانکی در ایران در جمع خبرنگاران درباره تایید حکم فائزه هاشمی گفت: «تا 15 فروردین صبر کنید خبرهای مهم و خوشی در راه است.»

وی افزود: «15 فروردین در حاشیه یک مراسم تودیع و معارفه به پرسش خبرنگاران پاسخ می‌دهم.»

گفتنی است برخی رسانه‌ها اعلام کردند که دادگاه تجدید‌نظر تهران با تایید حکم دادگاه بدوی، فائزه هاشمی رفسنجانی را به شش ماه زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم کرده است.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/152421

«ارایه مرخصی به احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 28 مارس، احمد زید‌آبادی روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب که از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۸۸ در زندان به سر می‌برد به مدت هفت روز به مرخصی رفته است.

او در این مدت فقط یک بار دیگر آن هم پس از گذراندن بیش از دو سال در زندان در تابستان سال گذشته برای دو روز به مرخصی رفت.

او در دادگاه به ۶ سال زندان، ۵ سال تبعید به گناباد و محرومیت دایمی از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.

پیش‌تر در روز سه‌شنبه، ۸ فروردین مهدی محمودیان، عضو جبهه مشارکت که او نیز در زندان رجایی شهر به سر می‌برد، به مرخصی رفت.

او که در خصوص وقایع بازداشت‌گاه کهریزک اطلاع‌رسانی کرده بود، به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/119728

«دیدار موسوی، از رهبران مخالفان و همسرش با فرزندانشان»

خبر / رادیو کوجه

رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، 27 مارس، از دیدار میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران و همسرش، زهرا رهنورد، با فرزندانشان در تعطیلات نوروز خبر داده‌اند.

به گزارش کلمه، این دیدار که «با حضور ماموران امنیتی و به مدت سه ساعت انجام شد»، دومین ملاقات دختران آقای موسوی با پدر و مادرشان از زمان حصر خانگی آنان از بیش از یک سال پیش به این سو بوده است.

پیش‌تر، برخی از رسانه‌ها از دیدار مهدی کروبی، از دیگران رهبران معترضان در این کشور با اعضا خانواده خود به مناسبت فرارسیدن سال جدید، خبر داده بودند.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/152332

http://radiokoocheh.net/article/147233

«تیراندازی به سوی اسد هنگام بازدید از حمص»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، ۲۷ مارس، احمد فوزی، سخن‌گوی کوفی عنان، رییس سابق سازمان ملل متحد اعلام کرد: «دولت در دمشق با طرحی که توسط کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد با نام شش نقطه برای پایان دادن به خون‌ریزی در سوریه مطرح شد، موافقت کرده است.

به گزارش نیو استریت تایم و به نقل از کاغذ اخبار، وی هم‌چنین در بیانیه‌ای اظهار داشت: «دولت سوریه، طرح کوفی عنان را که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد نوشته شده را مورد پذیرش قرار داده است و تایید می‌کند.»

آقای کوفی عنان به این قضیه که می‌تواند به پایان دادن خشونت، خون‌ریزی، ارایه کمک به آسیب دیدگان و ایجاد یک محیط مساعد برای گفت‌وگوی سیاسی که به تحقق آرمان‌های مشروع مردم سوریه بپردازد، به عنوان یک گام مهم اولیه می‌نگرد.

از سویی دیگر، برخی از رسانه‌های خارجی از عدم استقبال مخالفان و هم‌چنین برخی از سیاست‌مداران کشورهای اروپایی و آمریکا خبر داده‌اند.

به گزارش این رسانه‌ها، در اجلاس مخالفان دولت سوریه در ترکیه حضور حتا یک نفر از حاضران نیز از خبر پذیرش طرح کوفی عنان توسط آقای اسد به گرمی استقبال نکرده است.

هم‌زمان تلویزیون دولتی سوریه، بشار اسد، رییس جمهوری این کشور را در حال بازدید از محله بابا عمرو در شهر حمص، که پیش‌تر در تصرف شورشیان قرار داشت، نشان داده است.

در این تصاویر بشار اسد با برخی از ساکنان حامی دولت این محله صحبت می‌کند و می‌گوید که «بر ویرانه‌های باباعمرو، محله‌ای بهتر ساخته خواهد شد.»

گفته می‌شود بشار اسد هنگام بازدید بشار اسد از این منطقه وی مورد تیراندازی برخی گروه‌های مخالف نیز قرار گرفته است.

گروه‌های فعال حقوق بشر می‌گویند که صدها نفر از غیر نظامیان در شهر حمص در جریان یک ماه حمله شدید توپ‌خانه‌ای و سلاح‌های سنگین از سوی نیروهای دولتی، جان خود را از دست دادند.

نیروهای دولتی سوریه هفته‌ها به منظور بیرون راندن نیروهای شورشی مسلح، محله باباعمرو را تحت حملات شدید قرار دادند و سر انجام چهار هفته پیش، آن را از تصرف شورشیان درآوردند.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/153985

«ورود نخست‌وزیر ترکیه به ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، صبح روز چهارشنبه، 28 مارس، نخست‌وزیر ترکیه در راس یک هیت عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی وارد تهران، پایتخت ایران، شده است.  به گزارش فارس، رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، قرار گرفت.

نخست‌وزیر ترکیه در این سفر ضمن دیدار با محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، و محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری اسلامی دیدار و در خصوص مسایل دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و تحولات بین‌المللی به بحث و تبادل‌نظر می‌پردازد.

 احمد داود اوغلو، وزیر خارجه، تانر یولدز، وزیر انرژی و منابع طبیعی، ظفر چاقلایان، وزیر اقتصاد و اردوغان بایراکتار، وزیر شهرسازی و محیط زیست از جمله وزرایی هستند که اردوغان را در این سفر هم‌راهی می‌کنند.

اردوغان پیش از سفر به تهران در کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای سئول شرکت و در حاشیه این اجلاس با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

نخست‌وزیر ترکیه قبل از عزیمت به کره جنوبی در جمع خبرنگاران، از آمادگی کشورش برای میانجی‌گری بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران خبر داده بود.

براساس توافق صورت گرفته بین ایران و گروه 1+5 قرار است این نشست در آینده نزدیک برگزار شود که اخیرن برخی منابع دیپلماتیک از برگزاری این نشست در ۲۵ فروردین ماه خبر داده ولی اعلام کردند که هنوز مکان آن قطعی نشده است.

پیش‌تر ترکیه آمادگی خود را برای برگزاری این نشست در استانبول اعلام کرده بود.

لازم به اشاره است این دیدار در حالی صورت گرفته است که روز دوشنبه، 26 مارس، باراک اوباما، رییس جمهوی آمریکا، از مقام‌های ایرانی خواست در مورد مسئله هسته‌ای خود، سرعت عمل بیش‌تری به خرج دهد چرا که فرصت برای ایران کوتاه است.

«تحریم دو شرکت ایرانی و سه فرد مرتبط با سپاه»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 27 مارس، به وقت واشینگتن، دولت آمریکا نام دو شرکت ایرانی و سه شخص مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اتهام ارسال اسلحه به سوریه و آفریقا در فهرست تحریم‌های تازه خود قرار داده است.

وزارت دارایی آمریکا شرکت هوایی باربری یاس ایر، شرکت بازرگانی بهینه و سه نفر با نام‌های اسماعیل غنی، علی‌اکبر طباطبایی و حسین (عظیم) آقاجانی که به گفته وزارت دارایی آمریکا از اعضای سپاه پاسداران هستند را به فهرست تحریم‌شدگان افزود.

دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در بیانیه‌ای که بر روی سایت وزارت دارایی منتشر شده، گفته است: «اقدام امروز بار دیگر نشان‌دهنده نقش بدخواهانه ایران در خاورمیانه، آفریقا و نقاط دیگر جهان است. حکومت ایران کمک‌های مرگ‌بار و متخصصان خود را برای تشدید خشونت به سوریه و آفریقا می‌فرستد. وزارت دارایی به افشای هویت مقام‌ها و شرکت‌هایی که در این موضوع نقش دارند ادامه خواهد داد و آن‌ها را به عنوان مسوولان رنج‌هایی که باعث آن بوده‌اند، معرفی خواهد کرد.»

به گفته وزارت دارایی آمریکا شرکت هوایی یاس ایر که دفتر مرکزی آن در تهران است، نام جدید پارس ایر است که متعلق به شرکت خدمات هوایی پارس بود که بنا بر گزارش شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۰۷، متعلق به سپاه پاسداران است.

این شرکت متهم شده که اسلحه و نیروهای سپاه پاسداران را تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه با کمک مقام‌های سوری و حزب‌اله لبنان به سوریه فرستاده است.

به گفته وزارت دارایی آمریکا، یکی از پروازهای یاس ایر به مقصد سوریه که در بارنامه آن نوشته شد بود حامل «لوازم یدکی خودرو» است، در ترکیه مورد بازرسی قرار گرفت و در آن قبضه‌های کلاشنیکف، مسلسل، مهمات و خمپاره کشف شد.

نام یک شهروند نیجریه‌ای هم به اتهام هم‌کاری با سپاه پاسداران برای ارسال اسلحه به گامبیا در این فهرست دیده می‌شود. علی عباس جگا در نیجریه نماینده شرکت کشتی‌رانی‌ای بوده که گفته می‌شود در ارسال اسلحه به گامبیا نقش داشته است.

آقای جگا در نوامبر ۲۰۱۰ توسط دولت نیجریه به قاچاق اسلحه متهم شد.

مأموران امنیتی نیجریه در اکتبر ۲۰۱۰ در جریان بازرسی از یک کشتی تجاری، ۱۳ کانتینر حاوی اسلحه و مواد منفجره را کشف و ضبط کرده بودند که به گفته شرکت صاحب کشتی، از بندرعباس در جنوب ایران بارگیری شده بود.

وزارت دارایی آمریکا شرکت بهینه و علی عباس جگا را به دلیل نقش داشتن در ارسال این محموله تحریم کرده است.

سه شخصیت حقیقی تحریم‌شدگان جدید آمریکا که از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران معرفی شده‌اند نیز در اتباط با ارسال این محموله به آفریقا در این فهرست جای گرفته‌اند.

به گفته وزارت دارایی اسماعیل غنی (اکبرنژاد) و علی اکبر طباطبایی (علی طهماسبی) از معاونان نیروی قدس سپاه هستند.

سال گذشته هیت نظارت بر تحریم‌های ایران، به شورای امنیت توصیه کرد که علی‌اکبر طباطبایی و عظیم آقاجانی، دو متهم ایرانی پرونده ارسال اسلحه به گامبیا و شرکت بهینه تحریم شوند.

حسین (عظیم) آقاجانی شخص دیگر این فهرست در پی کشف این محموله در نیجریه متهم شد و تحت محاکمه قرار گرفت.

در همین حال سناتور رند پال، یکی از جمهوری خواهان سنای آمریکا با جلوگیری از فوریت طرحی که برای افزایش تحریم ها علیه ایران ارایه شده بود، از تصویب آن جلوگیری کرد.

این طرح که برای تصویب در عصر روز سه‌شنبه به مجلس سنای آمریکا برده شده بود، در نظر داشت که مجازات‌های جدیدی را علیه برنامه هسته‌ای ایران وضع کند.

طرح جدید در صورت تصویب زمینه برخورد با بانک‌های خارجی که تبادلات ارزی برای خرید و انتقال نفت از ایران را عملیاتی می‌کنند، فراهم می‌کرد و هم‌چنین تلاش می‌کرد که اجازه عبور یا دور زدن تحریم‌های قبلی داده نشود. سناتور رند پال، از جمهوری‌خواهان سنای آمریکا به‌طور رسمی از فوریت تصویب این طرح جلوگیری کرد و گفت که باید در مفاد آن به صراحت اعلام شود که تصویب چنین طرحی بستر قانونی برای «جنگ با ایران یا سوریه» را فراهم نمی‌کند.

این در حالی است که دموکرات‌های سنای آمریکا خواهان تصویب این طرح بدون اضافه شدن هر‌گونه متمم یا تبصره‌ای به آن بودند.

http://radiokoocheh.net/article/153743

http://radiokoocheh.net/article/153868

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,