Saturday, 18 July 2015
21 September 2020

«خبرهای بیست و نهم مارس ۲۰۱۲»

2012 March 29

«نخستین پیروزی استقلال در سال 91»

خبر / رادیو کوچه

تیم فوتبال استقلال تهران که در دو دیدار متوالی خود در سال 91 به نتیجه تساوی دست یافته بود، عصر چهارشنبه، 28 مارس، 3 امتیاز ارزش‌مند از ملوان بندرانزلی گرفت تا هم‌چنان به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی در کورس باقی بماند.

به گزارش مهر، دیدار معوقه تیم‌های فوتبال استقلال و ملوان بندرانزلی از هفته بیست و ششم رقابت‌های فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران با برتری یک بر صفر استقلال به پایان رسید تا این تیم 52 امتیازی شود اما به خاطر تفاضل گل کم‌تر نسبت به تیم تراکتورسازی تبریز از صعود به رده دوم جدول رده‌بندی لیگ برتر بازماند.

در جدول رده‌بندی لیگ برتر سپاهان اصفهان با 55 امتیاز نیز در صدر جدول قرار دارد.

  ………………………………………

«برد بایرن، صعود به نیمه نهایی»

خبر / رادیو کوچه

در ادامه رقابت‌های مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمان‌های اروپا، شب چهارشنبه 28 مارس، بارسلونا مقابل میلان بدون گل  مساوی شد و بایرن مونیخ با دو گل، از سد مارسی گذشت.

در این بازی‌ها، بارسلونا و میلان  بدون دریافت گل، بازی را با نتیجه صفر بر صفر به پایان رساندند.

در ادامه این بازی‌ها، دو تیم بایرن مونیخ و المپیک مارسی در زمین خانگی تیم مارسی، رو‌به روی هم قرار گرفتند که بایرن توانست با دو گل، این تیم را شکست دهد.

گل‌های بایرن را به ترتیب ماریو گومز در دقیقه 44 و آرین روبن در دقیقه 69، زدند.

با این برد، تیم بایرن صعود خود را به نیمه نهایی قطعی کرد.

  ………………………………………

«قانون برای همه یکسان اجرا خواهد شد»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه 28 مارس، آیت‌اله آملی لاریجانی، رییس قوه‌قضاییه گفت: «برخورد دست‌گاه قضایی باید در چارچوب قانون حرکت کند و عدالت این است که قانون برای همه افراد و آحاد جامعه به صورت یکسان اجرا شود».

به گزارش مهر، آملی لاریجانی در نخستین جلسه مسوولان عالی قضایی در سال 1391، اظهار گله‌مندی از برخی کرد که توقع برخورد عاطفی از نظام قضایی نسبت به برخی نزدیک‌ها و یا وابسته‌های خود را دارند.

رییس قوه‌قضاییه با اعلام برخی از اقدام‌های موثر دست‌گاه قضایی و رسیدگی به پرونده‌های مهم قضایی، نحوه رسیدگی به پرونده فساد کلان مالی را یکی از مهم‌ترین اقدام‌های دست‌گاه قضایی در سال گذشته دانست .

او هم‌چنین پرونده فساد بزرگ مالی را از آزمون‌های مهم دست‌گاه قضایی برشمرد و آن را از شاخص‌های رسیدگی در دست‌گاه قضایی دانست و اظهار داشت و از کاهش 80 درصدی جرایم خشن خبر داد.

گفتنی چهارمین جلسه محاکمه متهمان اختلاس بزرگ بانکی در ایران، روز سه‌شنبه، 27 مارس، برگزار شد. در این جلسه دادگاه، وکیل متهم و نماینده دادستان با یک‌دیگر به مناظره پرداختند.

   ………………………………………

«سفر کوفی‌عنان به ایران برای حل بحران سوریه»

خبر / رادیو کوچه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 28 مارس، اعلام کرد کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل و نماینده ویژه مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در بحران سوریه هفته آینده به ایران سفر می‌کند.

به گزارش فارس، علی‌اکبر صالحی اظهار داشت کشورش امیدوار است ماموریت آقای عنان در سوریه، به موفقیت منجر شود.

دولت سوریه در روزهای اخیر طرح پیشنهادی صلح کوفی عنان را پذیرفته است.

آقای عنان برای جلب نظر کشورهای «حامی» سوریه تا‌کنون به روسیه و چین سفر کرده است.

آقای صالحی هم‌چنین در دیدار با فیصل مقداد، فرستاده ویژه رییس جمهوری سوریه، جامعه جهانی را به پرهیز از «اقدام شتاب زده و مداخله‌جویانه» در سوریه فراخوانده است.

آقای مقداد نیز از کمک‌های «انسان‌دوستانه» ایران به ملت و دولت سوریه تشکر کرده است.

لازم به اشاره است روز چهارشنبه گروه‌های مدافع حقوق بشر از کشته شدن نزدیک به 90 تن در درگیری‌های نقاط مختلف سوریه خبر داده‌اند. این گروه‌ها می‌گویند از ابتدای اعتراضات در این کشور بیش از 9000 تن کشته شده‌اند.

   ………………………………………

«سخنان احمدی‌نژاد در مورد فردوسی علما را آزار می‌دهد»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله مکارم‌شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان، با انتقاد از سخن رییس جمهوری‌ اسلامی مبنی بر این‌که «فردوسی مکتب پیامبر اسلام را نجات داده»، تصریح کرد که این سخن «ظلم بزرگی است به علمایی که از ابتدا تا امروز به دنبال حفظ مکتب اسلام و تشیع بوده و هستند.»

به گزارش مهر، او در درس خارج فقه خود در قم با انتقاد از محمود احمدی‌نژاد تاکید کرد: «یعنی شیخ طوسی، سید مرتضی، سید رضی، شهید اول و شهید ثانی که سال‌ها زندان را تحمل کرده و خونشان نیز در این راه ریخته شده است،‌ اسلام را نجات نداده‌اند و فردوسی آن را نجات داده است.»

محمود احمدی‌نژاد روز شنبه، 25 مارس، در جمع ایرانیان مقیم تاجیکستان شاه‌نامه فردوسی را «توحید‌نامه» خوانده و گفته بود که فردوسی، شاعر ایرانی، «مکتب پیامبر اسلام را نجات داده است.»

او گفته بود که ملت ایران پس از پذیرش اسلام مشاهده کردند که امویان و عباسیان «که بویی از راه و مرام پیامبر» نبرده بودند، بر ملت ایران حاکم شده و «شخصیت ملت را تحقیر و استعدادهایشان را لگد مال کردند» و در این شرایط این فردوسی بود که هویت موحد، عدالت خواه، آزادی طلب و انسانی ملت ایران را مجدد احیا کرد.

آیت‌اله مکارم‌شیرازی با خواندن بیت «بسی رنج بردم بدین سال سی/ عجم زنده کردم بدین پارسی» گفت که خود او می‌گوید که با تلاش‌های زیادی که در این سی سال متحمل شده‌ام، زبان فارسی را زنده کرده‌ام، «بنابراین اینکه گفته می‌شود فردوسی مکتب پیامبر اسلام را نجات داده است،‌ ضد گفته او است.»

این مرجع تقلید شیعیان گفت: «برخی می‌گویند هدف این است که با روحانیت مبارزه کنند و نقش روحانیت را کم‌رنگ کنند. برخی می‌گویند هدف این است که مکتب ایرانی را مقابل نظام اسلامی قرار دهند و نظام جمهوری اسلامی را کمرنگ و ما را از سایر مسلمین جدا کنند در حالی‌که با وقوع این بیداری اسلامی ارتباطمان بهتر و رو به راه‌تر می‌شود.»

محمود احمدی‌نژاد در سخنانش در تاجیکستان، هم‌چنین کورش، پادشاه هخامنشی را «جوان ایرانی عدالت‌طلب و آزادی‌خواه» معرفی کرده بود و با اشاره به سخنانش در جلسه‌ای که نزدیک به دو سال پیش به مناسبت رونمایی از منشور کورش در ایران برگزار شده بود گفته بود: «البته برخی‌ها هم از این سخنان من ناراحت شدند.»

لازم به اشاره است، آقای احمدی‌نژاد آخرین چهارشنبه سال 90 نیز در مجلس در خصوص مکتب ایرانی سخن‌رانی و از آن دفاع کرده بود که مجدد از سوی برخی نمایندگان و رییس مجلس شورای اسلامی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

وی دو سال پیش  نیز در مراسم رونمایی از منشور کوروش، از این پادشاه هخامنشی تعریف و تمجید کرده بود.

   ………………………………………

«بررسی بحران جاری سوریه در بغداد»

خبر / رادیو کوچه

وزیران خارجه عرب روز چهارشنبه، 28 مارس، در نشستی که پیش از اجلاس سران عرب در بغداد برگزار شد بحران جاری در سوریه را بررسی کردند.

سوریه که عضویت آن در این اتحادیه به دلیل ادامه کشتار تعلیق شده‌، اعلام کرده است به هیچ قطع‌نامه‌ای که از این سازمان صادر خواهد شد‌، پای‌بند نخواهد بود.

بر اساس گزارش منابع خبری بیانیه‌ای که پیش‌نویس آن توسط وزیران خارجه بررسی شد حکومت سوریه را مسوول ادامه خون‌ریزی‌ها در این کشور معرفی خواهد کرد و از دولت و مخالفان خواهد خواست برای پایان دادن به بحران گفت‌وگو کنند.

هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق که ریاست این جلسه را برعهده داشت با اشاره به تلاش این کشور برای برگزاری اجلاس تاکید کرد میزبانی بغداد این پیام را خواهد رساند که عراق پس از سال‌ها انزوا به فضای عربی و منطقه‌ای بازگشته است.

در نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب 11 وزیر شرکت کرده‌اند.

حوادث سوریه که از سال گذشته آغاز شد طی ماه های گذشته نشست های اتحادیه عرب را تحت تاثیر قرار داده است.

اتحادیه عرب کمیته‌ای را برای پی‌گیری بحران سوریه تشکیل داده بود و پس از شکست تلاش‌های این اتحادیه پرونده سوریه به سازمان ملل ارسال شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,