Saturday, 18 July 2015
24 September 2020

«۲۰۱خبرهای سی مارس ۲»

2012 March 30

«پیروزی صبا و فجر سپاسی برابر حریفان لیگ برتر»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در آخرین دیدارهای معوقه از هفته بیست و هشتم رقابت‌های فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران، روز پنج‌شنبه، 29 مارس، تیم‌های صبای قم و فجر سپاسی شیراز موفق شدند برابر حریفانشان به پیروزی دست یابند.

در نخستین دیدار معوقه هفته بیست و هشتم تیم‌های فوتبال شهرداری تبریز و صبای قم از ساعت 16:30 دقیقه برابر هم به میدان رفتند که در پایان این بازی تیم صبای قم با نتیجه 3 بر یک میزبانش را شکست داد.

هم‌چنین تیم‌های فوتبال فجرسپاسی شیراز و شاهین بوشهر از ساعت 17 بعدازظهر پنج‌شنبه، به دیدار هم رفتند که تیم فجرسپاسی موفق شد برابر شاهین به برتری یک بر صفر دست یابد.

با این نتایج تغییری در صدر جدول صورت نگرفت و هم‌چنان سپاهان اصفهان، تراکتورسازی تبریز و استقلال تهران در مکان‌های اول تا سوم قرار دارند

 ……………………………………….

«بن‌لادن ۹ سال در پاکستان مخفی بود»

خبر / رادیو کوچه

روزنامه پاکستانی داون، از قول همسر اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین القاعده که سال گذشته به دست نیروهای آمریکایی در این کشور کشته شد، نوشته است بن‌لادن 9 سال در پاکستان مخفی بوده است.

به گزارش این روزنامه، امل احمدعبدالفتاح، همسر کوچک بن‌لادن به ماموران پاکستانی گفته که در این مدت بن‌لادن با خانواده‌اش در شهرهای مختلف زندگی کرده و شش سال آخر در ابیت‌آباد بود.

خانه‌ای که تابستان سال گذشته کماندوهای آمریکایی به آن حمله کردند و بن لادن را کشتند، در شهر ابیت آباد بود.

  ……………………………………….

«انفجار برابر سفارت ایران در عراق»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 29 مارس و هم‌زمان با برگزاری نشست سران اتحادیه عرب در بغداد پایتخت عراق، انفجاری مقابل سفارت جمهوری اسلامی، در نزدیکی محل برگزاری نشست، روی داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از این انفجار نیروهای امنیتی بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند.

یک مقام مسوول در پلیس عراق که خواسته نامش فاش نشود، گفت که این انفجار ناشی از شلیک یک خمپاره است که در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی فرود آمد. او تاکید کرد که انفجار تلفات جانی در پی نداشته و تنها شیشه‌های سفارت فرو ریخت.

افتتاحیه نشست سران اتحادیه عرب پنج‌شنبه در بغداد برگزار شد. این نخستین نشست سران اتحادیه عرب پس از آغاز انقلاب در برخی کشورهای عربی است. پس از ۲۲ سال عراق میزبان این نشست در کاخ ریاست جمهوری است.

سران تنها ۹ کشور عربی یعنی کم‌تر از نیمی از آن‌ها در نشست بغداد شرکت کردند و دیگر کشور‌ها به فرستادن نماینده بسنده کردند. شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت از جمله رهبرانی است که در این نشست شرکت کردند. با توجه به سال‌های طولانی تنش میان عراق و کویت که اوج آن در حمله سال ۱۹۹۰ ارتش صدام حسین به کویت بود، این حضور تاریخی به شمار می‌آید.

نکته قابل توجه دیگر در این نشست حضور هم‌زمان عمر حسین البشیر رییس جمهوری سودان که تحت پی‌گرد دادگاه بین‌المللی جنایت‌های جنگی است و‌ بان‌کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در یک سالن بود.

برای نخستین بار است که سوریه به دلیل تعلیق عضویتش در اتحادیه عرب در نشست سران حضور ندارد. در جلسه افتتاحیه، رهبرانی که سخن‌رانی کرده، بر راه حل سیاسی برای بحران سوریه تاکید کردند. در این جلسه مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی انتقالی لیبی که کشورش ریاست دوره پیشین اتحادیه عرب را بر عهده دارد، تاکید کرد «قتل عام‌ها و شکنجه‌های اعمال شده از سوی نظام سوریه، تسریع در تلاش‌ها برای حل و فصل بحران این کشور را ضروری می‌کند.»

جلال طالبانی رییس جمهوری عراق و رییس نشست بغداد هم در سخن‌رانی خود از «خشونت‌ها و حمام خون در سوریه» ابراز نگرانی کرد. او بر ضرورت «یافتن راه‌حل مسالمت‌آمیز برای بحران سوریه از طریق اتحادیه عرب با استفاده از تلاش‌های میانجی‌گران بین‌المللی به ویژه کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه» تاکید کرد.

منصف المرزوقی رییس جمهوری تونس، در سخنان خود، سناریوی یمن در انتقال قدرت در این کشور را بهترین راه حل برای بحران سوریه دانست و خواستار اعزام نیروهای حافظ صلح عربی با پوشش سازمان ملل متحد به سوریه شد.

اما نوری مالکی نخست وزیر عراق نسبت به نفوذ القاعده در کشورهای عربی شاهد تغییر هشدار داد.

  ……………………………………….

«اعتصاب سراسری در اسپانیا در برابر قانون جدید کار»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه پنج‌شنبه، 29 مارس، هزاران کارگر در اسپانیا به نشانه اعتراض به قوانین جدید کار اعتصاب کردند.

به گزارش الجزیره، آن‌ها می‌گویند که قوانین جدید به کارفرمایان اجازه می‌دهد که راحت‌تر از پیش از حقوق کارگران بکاهند یا حتا آن‌ها را اخراج کنند.

خطوط هوایی، شبکه حمل و نقل عمومی و حتا برخی از شبکه‌های تلویزیونی در پی این اعتصاب‌های گسترده با اختلال روبه‌رو شده اند و بسیاری از کارخانجات به حالت تعطیلی درآمده‌اند.

پلیس اسپانیا هم اعلام کرده که تاکنون در این رابطه حدود 60 نفر از معترضان را بازداشت کرده است.

اعتراض‌ها در اسپانیا بیش‌ترین آسیب را به شهر بارسلونا وارد کرده که در آن معترضان به سوی بانک‌ها و مغازه‌ها سنگ‌پرانی کرده‌اند.

دولت اسپانیا اعلام کرده که تغییرات در قوانین برای جلوگیری از رشد نرخ بی‌کاری در این کشور ضروری بوده است.

  ……………………………………….

«تحریم ایران از سوی خودروسازان فرانسوی»

خبر / رادیو کوچه

شرکت خودرو سازی آمریکایی جنرال موتورز اعلام کرده که شرکت فرانسوی پژو – سیتروئن تامین قطعات به یک شرکت خودرو ساز ایرانی را متوقف کرده است.

به گزارش رویترز، این دو شرکت خودروساز حدود یک ماه پیش، با خرید هفت درصد از سهام پژو توسط جنرال موتورز، یک گروه مشترک صنعتی تشکیل دادند.

از زمان اعلام خبر تشکیل گروه صنعتی مشترک جنرال موتورز و پژو، سازمانی به نام «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» موج تبلیغاتی را علیه طرف آمریکایی این معامله – یعنی شرکت جنرال موتورز – به‌راه انداخته است. این سازمان و برخی گروه‌های دیگر مخالف حکومت جمهوری اسلامی، گروه خودروساز فرانسوی پژو -سیتروئن را به خاطر سابقه فعالیتش در ایران محکوم می‌کنند.

در همین حال جنرال موتورز با اعلام قطع صادرات لوازم یدکی پژو به ایران تاکید کرده که مشارکتش با خودروساز فرانسوی، کاملن از قوانین ایالات متحده آمریکا درباره بازرگانی با ایران تبعیت می‌کند.

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در سال ۲۰۰۸ توسط سه دیپلمات ارشد سابق آمریکا، یعنی مارک والاس، ریچارد هالبروک و دنیس راس تاسیس شد. این سازمان هدف خود را جلوگیری از دست‌یابی ایران به تسلیحات هسته‌ای اعلام کرده است.

در بیانیه‌ای که توسط شرکت جنرال موتورز منتشر شده آمده است: «ما درباره این موضوع – یعنی فروش لوازم خودرو به ایران – با شرکت پژو گفت‌وگو کرده‌ایم. ما می‌دانیم که آن‌ها از مدتی قبل تصمیم به قطع تولید و توقف ارسال تجهیزات خود به ایران گرفته بودند. این تصمیم در حقیقت پیش از آغاز مشارکت ما با این شرکت اتخاذ شده است. توافق ما با آن‌ها کاملن با قوانین آمریکا درخصوص بازرگانی با ایران تطبیق دارد و به هیچ نحوی سودی از این توافق عاید ایران نمی‌شود.»

به گزارش روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، وزارت دارایی آمریکا از اظهار نظر درباره این بیانیه خوداری کرده است. 27 درصد از سهام شرکت جنرال موتورز به دولت آمریکا تعلق دارد.

شرکت پژو پیش‌تر اعلام کرده بود که در ایران سرمایه‌گذاری مستقیمی ندارد و تنها به شرکت ایران خودرو لواز یدکی می‌فروشد. به گفته سخن‌گوی این شرکت، سود حاصل از فروش این شرکت به ایران خودرو، 1.5 در صد از کل سود شرکت پژو در سال 2011 را تامین کرده است.

  ……………………………………….

«با هر طرح آمریکایی در سوریه مخالفیم»

خبر/ رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در مشهد بار دیگر بر حمایت کشورش از سوریه تاکید کرد و گفت که ایران از سوریه «به دلیل حمایت از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی» دفاع خواهد کرد.

به گزارش فارس، آیت‌اله خامنه ای گفته است که جمهوری اسلامی با هر طرحی که آمریکا در ارتباط با مسایل سوریه بدهد، «قوین مخالف» است.

رهبر جمهوری اسلامی هم‌چنین از اصلاحات در سوریه حمایت کرده است.

آیت‌اله خامنه‌ای پیش‌تر گفته بود که وقایع سوریه با ناآرامی‌های سایر کشورهای عربی فرق دارد.

جمهوری اسلامی از معدود کشورهای منطقه است که با وجود ادامه اعتراضات در سوریه، هم‌چنان از حکومت این کشور حمایت می‌کند.

 لازم به اشاره است نخست وزیر ترکیه در راس هیتی بلندپایه از این کشور به ایران سفر کرده تا در مورد مناسبات دو کشور و هم‌چنین مسایل منطقه‌ای به خصوص سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر کنند.

  ……………………………………….

«کاهش 33 درصدی واردات نفت ایران توسط ژاپن»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه 30 مارس، در آماری که وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن انتشار داده نشان می دهد که در ادامه روند کاهش خرید نفت از ایران، واردات نفت این کشور از ایران در ماه گذشته میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش بی‌بی‌سی، کاهش واردات نفت ژاپن از ایران حاصل پیروی از سیاست تحریم اقتصادی ایالات متحده علیه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی است هر چند ایالات متحده موافقت کرده است که ژاپن به جای قطع کامل و فوری خرید نفت از ایران، واردات خود از این کشور را به تدریج کاهش دهد.

هم‌چنین سهم ایران در کل واردات نفتی ژاپن به حدود ۸ درصد می رسد و براساس آمار ارایه شده، ژاپن با افزایش واردات از برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر صادرکننده‌های نفت، توانسته کاهش واردات نفت از ایران را جبران کند.

گفتنی است هفته گذشته، ایالات متحده اعلام کرد که از آن‌جا که ژاپن و ده کشور عضو اتحادیه اروپا خرید نفت از ایران را به طرز چشم‌گیری کاهش داده‌اند، این کشورها مشمول مجازات‌هایی نمی‌شوند که آمریکا برای وارد‌کنندگان نفت از ایران منظور کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,