Saturday, 18 July 2015
20 September 2020

«خبرهای بیست وسه مارس ۲۰۱۲»

2012 March 23

‎توسط شورای حقوق بشر،

«تمدید یک‌سال ماموریت احمد شهید»

خبر / رادیوکوچه

شورای حقوق بشر با صدور قطع‌نامه‌ای روز پنج‌شنبه، 22 مارس، با ۲۲ رای موافق، ۵ رای مخالف و۲۰ رای ممتنع ماموریت احمدشهید گزارش‌گر ویژه حقوق بشر ایران را به مدت یک‌سال تمدید کرد.

این قطع‌نامه با استقبال از پیشنهادات گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در ایران که در خصوص افزایش نقض حقوق بشر، به این شورا ارایه شد و هم‌چنین دسترسی نداشتن گزارش‌گر ویژه و اجازه ندادن به او برای سفر به جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرده است.

لازم به توضیح است در قطع‌نامه تمدید ماموریت احمد شهید، از هم‌کاری نکردن ایران با درخواست‌های شورا و مجمع عمومی که در قطع‌نامه‌های پیشین مطرح شده بود اظهار تاسف شده است. سوئد به عنوان یکی از حامیان قطع‌نامه به ارایه آن پرداخت.

—————————-

فرد متهم به کشتار غیرنظامیان درقندهار

«رابرت بیلز سرباز آمریکایی در بازداشت بسر می‌برد»

خبر / رادیوکوچه

به گزارش مقام‌های آمریکایی، روز پنج‌شنبه، 22 مارس، قرار است رابرت بیلز، سرباز آمریکایی مظنون به ارتکاب کشتار قندهار، به ۱۷ فقره قتل عمد متهم شود.

به نقل از بی‌بی‌سی، حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان که اخیرن با مقام‌های ولایت قندهار در کابل دیدن کرده، گفته است: «براساس شواهد و اظهارات شاهدان عینی، نسبت به این‌که این حمله از سوی تنها یک سرباز صورت گرفته باشد، تردید وجود دارد.»

از آن‌جا که این سرباز، تنها فرد متهم به کشتار غیرنظامیان در قندهار است، جان هنری‌براون، وکیل متهم گفته است که آقای بیلز وقایع آن شب را به خاطر نمی‌آورد و مقام‌های آمریکایی شواهدی برای اثبات مجرمیت او در اختیار ندارند. این سرباز هم‌اکنون در بازداشت بسر می‌برد.

هم‌چنین گزارش‌ها حاکی از آن است که اجساد شماری از قربانیان این کشتار، در یک منزل به آتش کشیده شده بودند.

—————————————-

ادامه درگیری بین ارتش آزاد سوریه و نیروهای امنیتی

«کشته شدن شصت نفر در سوریه»

خبر / رادیوکوچه

به نقل از گروه‌های مخالف دولت سوریه، روز پنج‌شنبه، 22 مارس، شصت نفر در سراسر این کشور کشته شدند که چند سرباز هم در بین آن‌ها بوده‌است.

به نقل از این منبع براثر حمله به یک اتوبوس حامل شهروندان سوری که قصد فرار به ترکیه را داشتند، دست‌کم ده تن کشته شدند.

 بنا به گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، چند زن و کودک در بین قربانیان این حمله بودند.

این سازمان هم‌چنین اظهار کرد، نیروهای دولت سوریه قصد دارند با بمباران و شلیک گلوله این شهر را نابود سازند.

گفته ‌می‌شود قسمتی از شهر حما هم مورد حمله تانک‌های دولت سوریه قرار گرفته است.

 این درگیری‌ها، ادامه تنش‌ها، بین ارتش آزاد سوریه و نیروهای امنیتی در همین ناحیه است.

به گزارش سازمان ملل متحد از آغاز درگیری‌ها تاکنون، ۸ هزار نفر در سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

—————————————

پس از محاصره پلیس فرانسه،

«کشته شدن مظنون به قتل دانش‌آموزان یهودی»

خبر / رادیوکوچه

پلیس فرانسه بعد‌از‌ظهر روز پنج‌شنبه، 22 مارس، اعلام کرد، فرانسوی جزایری‌تبار، مظنون به حملات تولوز و مونتوبان که در محاصره پلیس بود، ضمن درگیری با نیروهای پلیس کشته شد.

به گزارش العربیه، منابع وزارت کشور فرانسه گفته است: محمد مراح، که با گروهی در خارج از کشور درتماس بوده است، روز چهارشنبه گفته بود که، او می‌خواهد در حالی که سلاح در دست دارد بمیرد .

لازم به اشاره است، محمد مراح، مسوولیت حادثه تیراندازی که، سه افسر پلیس، سه دانش آموز و یک معلم یهودی، در آن کشته شدند را برعهده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مظنون به پلیس ضد تروریسم فرانسه گفته است که، وی توسط نیروهای القاعده، در ناحیه مرزی میان افغانستان و پاکستان آموزش دیده است.

گفتنی است منزل مظنون به حمله به مدرسه یهودیان، در تولوز از بامداد چهارشنبه در محاصره پلیس بود.

———————————————————-

قبل از اجلاس امنیت هسته‌ای،

«بازدید اوباما از منطقه غیرنظامی بین دو کره»

خبر / ‌رادیوکوچه

به گزارش فارس، بنابر اعلام مقامات کاخ سفید، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، یک‌شنبه آینده، 25 مارس، پیش از حضور در  اجلاس امنیت هسته‌ای که در سئول پایتخت کره جنوبی برگزار خواهد شد، با هدف هشدار به کره شمالی در زمینه پرتاب ماهواره به فضا، به منطقه غیر نظامی واقع در مرز کره شمالی و کره جنوبی می‌رود.به منطقه غیرنظامی حایل میان مرز 2 کره خواهد رفت.

بر اساس این گزارش، هدف از این دیدار اعمال فشار هر چه بیش‌تر به کره شمالی برای توقف ساخت تسلیحات هسته‌ای و پیامی در راستای حمایت از کره‌جنوبی اعلام شده است.

گفتنی است کره‌شمالی اعلام کرده است که در اجلاس امنیت هسته‌ای شرکت نخواهد کرد و اوباما قصد دارد در دیدار با “هو جین تائو” رییس جمهور چین با وی در این زمینه گفت‌وگو کند.

«انتقاد غرب از پرتاب موشک توسط کره شمالی»

———————————————-

توسط کشورهای غربی،

«متهم شدن ایران به نقض تحریم‌های سازمان ملل علیه سوریه»

خبر/ رادیوکوچه

کشورهای غربی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، روز چهارشنبه، 21 مارس، با صدور بیانیه‌ای اقدام‌های ایران در ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به سوریه را “نشانه آشکار نقض قطع‌نامه‌های تحریمی سازمان ملل توسط تهران” خواندند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آمریکا، بریتانیا و فرانسه، در نشست شورای امنیت، تلاش‌های ایران در مسلح کردن دولت سوریه را محکوم کردند.

گفتنی است وزارت امور خارجه آمریکا خواستار مسدود شدن کمک‌های ایران به سوریه شده است. ویکتوریا نولند، سخن‌گوی وزرات امور خارجه آمریکا، می‌گوید: «ما روشن ساخته‌ایم که هر نوع انتقال اسلحه یا تجهیزات مشابه از ایران به خارج، نقض قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت است.»

گفتنی است در ماه‌های اخیر گزارش‌های مختلفی درباره ارسال سلاح و تجهیزات نظامی از سوی ایران به دولت سوریه برای کمک به حکومت این کشور در سرکوب اعتراض‌های یک ساله اخیر منتشر شده است.

هم‌چنین سازمان ملل گفته است: «این گزارش‌ها و موارد نقض قطع‌نامه‌ها را در دست بررسی دارد.»

لازم به ذکر است، بیش‌تر کمک تسلیحاتی ایران به بشار اسد از طریق خاک عراق به سوریه می‌رسد.

بیشتر بخوانید

——————————————-

وزیر دفاع اسراییل،

«کارساز بودن حمله نظامی به ایران»

خبر / رادیوکوچه

ایهود باراک وزیر دفاع اسراییل، روز پنج‌شنبه، 22 مارس،گفته است که: «تهدیدهای تل اویو در خصوص احتمال حمله نظامی به ایران، در جلوگیری از برداشتن گام‌های نهایی این کشور برای ساخت بمب اتمی کارساز واقع شده است.»

به گزارش العربیه، باراک در گفت‌و‌گو با رادیو اسراییل، اظهار داشت: «آشکارا دلیل برنداشتن گام‌های آخر از سوی ایران برای دست‌یابی به اهداف نظامی اتمی‌اش را شاهد هستیم.» او هم‌چنین افزود: «یکی از دلایل ترس تهران از پیامدهای احتمالی این اقدام است و آن‌ها می‌دانند که در صورت برداشتن چنین گام‌هایی دیگران از جمله ایالات متحده آمریکا علیه آن‌ها اقدام خواهند کرد.»

لازم به ذکر است، باراک اوباما رییس جمهور آمریکا بر ارجحیت راه حل دیپلماتیک و تحریم‌ها برای حل‌و‌فصل پرونده اتمی ایران تاکید کرده، اما در عین حال از احتمال روی آوردن به راه حل نظامی به عنوان آخرین راه‌کار نیز سخن گفته است.

هم‌چنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود از وجود نشانه‌هایی از تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی سخن گفته است.

«آماده هرگونه برخورد نظامی با ایران هستیم»

——————————————–

انتقاد شدید ایران،

«در پی تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه حقوق بشر ایران»

خبر/ رادیوکوچه

به گزارش مهر، جمعه، 23 مارس، سفیر و نماینده دایم ایران درمقر اروپایی سازمان ملل در ژنو در واکنش به قطع‌نامه ضدایرانی شورای حقوق بشر، تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه ایران را مغایر با اصول و اهداف شورای حقوق بشر در بررسی بی‌طرفانه غیرسیاسی حرفه‌ای و مبتنی بر عینی‌گرایی دانست.

این در حالی است که روز پنج‌شنبه، 22 مارس، شورای حقوق بشر در جریان نشست نوزدهمین اجلاس خود، با صدور قطع‌نامه‌ای، دوره ماموریت گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر ایران، احمد شهید را برای یک‌سال دیگر تمدید کرد.

لازم به اشاره است سید محمد‌رضا سجادی تلاش آمریکا و اتحادیه اروپا در ارایه قطع‌نامه را تلاشی در جهت انحراف افکار عمومی بین‌المللی، از نقض حقوق بشر در داخل آن کشورها و به‌منظور سرپوش نهادن بر فجایع حقوق بشری ارتکابی در فلسطین اشغالی عراق و افغانستان و سایر مناطق دنیا دانست و بر ضرورت تغییر این ره‌یافت غیرسازنده تاکید کرد.

وی هم‌چنین افزود: تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه به‌دلیل روی‌کرد نادرست سیاسی و انحراف از اصول حرفه‌ای و هم‌چنین توسل به منابع غیر‌معتبر و اخبار و اطلاعات غیرموثق و نیز پیش‌داوری‌های مبتنی بر فرضیات غلط فاقد وجاهت قانونی می‌باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,