Saturday, 18 July 2015
22 September 2020

«خبرهای سوم آوریل ۲۰۱۲»

2012 April 03

در پی انتصاب مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی،

«ارایه طرح استیضاح وزیر کار به مجلس شورای اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز سه‌شنبه، 3 آوریل، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از جلسه طراحان استیضاح وزیر کار جمهوری اسلامی خبر داد و اعلام کرد: «این طرح امروز تقدیم هیت رییسه مجلس می‌شود.»

به گزارش مهر، الیاس نادران با اعلام این مطلب اظهار داشت: «نتیجه جلسه صبح امروز طراحان استیضاح وزیر کار این بود که این طرح امروز تقدیم هیت رییسه مجلس شود.»

وی افزود: «طراحان استیضاح مصمم به انجام آن و پاسخ‌گویی شیخ‌الاسلامی وزیر کار نسبت به اصرار بر انتصاب مرتضوی به عنوان رییس سازمان تامین اجتماعی هستند.»

این عضو اصول‌گرایان مجلس در خصوص تعداد امضا ارایه شده برای این طرح تصریح کرد: «اجازه دهید تعداد امضاها را نگویم و اسمی از امضاکنندگان نبرم اما جمع آوری امضا هم‌چنان ادامه دارد.»

لازم به اشاره است جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از انتشار خبر انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی به دلیل باز بودن پرونده قضایی وی درباره بحث کهریزک در قوه قضاییه و عدم دارا بودن تخصص و تجربه لازم برای تصدی پست ریاست سازمان تامین اجتماعی به رییس جمهوری اسلامی نسبت به این انتصاب تذکر دادند و طی جلساتی توصیه کردند مرتضوی از این پست کناره‌گیری کند و یا وزیر کار تصمیم خود را تغییر دهد.

این نمایندگان هم‌چنین تاکید کرده بودند در صورت اصرار وزیر کار بر تصمیم خود وی را استیضاح خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/154874

————————————————–

رییس مجلس شورای اسلامی:

«پی‌گیری برداشت‌های شبانه دولت از حساب بانک‌ها»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 3 آوریل، در پی برداشت شبانه و بدون اطلاع بانک مرکزی جمهوری اسلامی از حساب بانک‌ها در ایران توسط دولت، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، خواستار پی‌گیری این موضوع از کمیسیون اقتصادی مجلس شده است.

به گزارش مهر، در همین حال، برخی از مدیران بانک‌ها در تماس‌هایی با نمایندگان مجلس خواستار رسیدگی این موضوع شدند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از اقدام دولت و بانک مرکزی در برداشت غیر قانونی از حساب بانک‌ها گفت: «متاسفانه این اقدام برای اولین‌بار نیست که توسط دولت صورت می‌گیرد، این اقدام به منزله قانون‌گریزی، فرار از قانون و استفاده از راه‌های غیر‌قانونی است.»

مصطفی رضا‌حسینی با تاکید بر این‌که این‌گونه اقدامات اعتماد مردم را به دولت از بین می‌برد و مجلس با آن به شدت مخالف است، عنوان کرد: «پیش از این دولت یک‌بار از حساب بانک‌ها برداشت کرده بود که با پی‌گیریهای مجلس، 90 درصد پول بازگشت داده شد، اما در واپسین ساعات سال گذشته این برداشت توسط دولت و بانک مرکزی انجام شده است.»

وی ادامه داد: «وقتی این برداشت بدون اجازه و اطلاع صاحب مال صورت گرفته باشد، دست‌برد محسوب می‌شود، این در حالی است که بانک‌ها نسبت به این اقدام بانک مرکزی اعتراض دارند.»

حسینی با اشاره به این‌که بیش‌تر بانک‌هایی که از حساب آن‌ها برداشت شده است، خصوصی هستند، اظهارداشت: «برداشت شبانه و بدون اجازه از حساب بانک‌ها سرمایه‌گذاری در کشور را به خطر می‌اندازد و سرمایه‌گذاران خارجی که خواستار هم‌کاری برای ایجاد و تاسیس بانک در کشورمان هستند را با خطر مواجه کرده و وادار به عقب‌نشینی خواهد کرد.»

این نماینده مجلس هشتم اقدام اخیر بانک مرکزی را باعث فرار سرمایه و وارد کردن ضرر و زیان به اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: «دولت باید این پول را به حساب بانک‌ها بازگرداند.»

لازم به اشاره است روز دوشنبه نیز محمد دهقان، عضو هیت رییسه مجلس شورای اسلامی، دولت محمود احمدی‌نژادپ را متهم کرده که با ایجاد «چالش‌های» جدید، درصدد فرار از پاسخ‌گویی است.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/154874

————————————————–

پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی برمه،

«ابراز امیدواری‌ آنگ‌سان سوچی برای اصلاحات در برمه»

خبر / رادیو کوچه

در برمه، پیروزی آنگ‌سان ‌سوچی، رهبر مخالفان طرف‌دار دموکراسی در انتخابات پارلمانی این کشور در روز دوشنبه، 2 آوریل، با استقبال هزاران نفر از حامیان او مواجه شده است.

خانم سوچی با حضور در میان هوادارانش، این «رای‌گیری را پیروزی برای دموکراسی نامید و گفت که برمه باید آماده ورود به دوران جدیدی شود.»

خانم سوچی هم‌چنین گفته است: «ما امیدواریم که تمامی احزاب شرکت‌کننده در این انتخابات بتوانند پس از هم‌کاری با یک‌دیگر جوی دموکراتیک در کشورایجاد کنند.»

انتظار می‌رود که نتایج رسمی در روزهای آینده اعلام شود، اما حزب خانم سوچی می‌گوید که او موفق به کسب کرسی در پارلمان شده و انتظار می‌رود که این حزب کرسی‌های بیش‌تری هم به دست آورد.

با وجود آن که ارتش و متحدان آن‌ها در پارلمان از اکثریت برخوردار هستند، اما گفته شده که این انتخابات، آزمونی برای اصلاحات سیاسی در کشور به شمار می‌رود.

در همین حال دولت نرخ کیات (واحد پول این کشور) را شناور اعلام کرده است. نرخ اعلام شده صد برابر بالاتر از نرخ رسمی قدیمی است.

آزاد کردن نرخ ارزکه تاکنون تحت کنترل دولت قرار داشته یکی از اصلاحات اقتصادی اساسی طی سال‌های اخیر در این کشور به شمار می‌رود.

صندوق بین المللی پول در واکنش به این اقدام گفته است که این اقدام دولت باعث برداشته شدن یکی از موانع اساسی در رشد اقتصادی یکی از کم‌تر توسعه یافته‌ترین کشورهای آسیایی است.

گفته شده این اقدام تلاشی برای آماده کردن زمینه‌های ورود سرمایه گذاری خارجی به این کشور در زمانی است که تحریم‌های خارجی اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

انتخابات میان دوره ای پارلمان برمه برای خانم سوچی که ۲۰ سال گذشته را به دلیل اعتراض و مخالفت با دولت در حبس خانگی به‌سر برد، روی‌دادی مهم بود.

خانم سوچی که برنده جایزه صلح نوبل سال ۱۹۹۱ است، پس از لغو حصر خانگی، فعالیت سیاسی را از سر گرفت.

————————————————–

معاون نخست وزیر عراق:

«قطر باید طارق هاشمی را به عراق تحویل دهد»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 2 آوریل، حسین شهرستانی، معاون نخست وزیر عراق از دولت قطر خواسته تا طارق هاشمی، معاون پیشین و سنی‌مذهب رییس جمهوری عراق، را به این کشور تحویل دهد.

آقای هاشمی که تحت تعقیب دولت عراق است، روز یک‌شنبه، یکم آوریل، پس از ماه‌ها ماندن در منطقه کردستان عراق، به قطر رفت.

آقای هاشمی که یکی از قدرت‌مندترین سیاست‌مداران سنی مذهب عراق به‌شمار می‌رفت، از سوی دولت متهم به انجام اعمال تروریستی شده است.

آقای شهرستانی از میزبانی قطر برای حضور آقای هاشمی انتقاد کرده است.

این در حالی است که آقای هاشمی سفرش به قطر را در چارچوب دیدار از کشورهای منطقه عنوان کرده و گفته است که قصد دارد به منطقه کردستان عراق برگردد.

در دسامبر سال گذشته میلادی، نوری مالکی، نخست وزیر عراق حکم بازداشت آقای هاشمی را صادر کرد که این موضوع تنش‌هایی سیاسی را بین شیعیان و سنی‌ها به دنبال داشت.

حکم جلب آقای هاشمی پس از آن صادر شد که دولت عراق گفت که محافظانش پس از بازداشت اعتراف کرده‌اند او با فعالیت‌های تروریستی مرتبط بوده است.

اما آقای هاشمی ضمن رد اتهامات وارده گفته است که از دولت نوری مالکی خواسته تا از تعقیب کسانی که «سیاست‌مداران میهن پرست» خوانده، دست بردارد.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/149127

————————————————–

در پی شکسته شدن سدی در استان کرمان،

«خسارت 17 میلیارد ریالی با جاری شدن سیل در کرمان»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 2 آوریل، سد خاتم‌الانبیا‌ راین در استان کرمان پیش از بهره‌برداری شکسته است. این در حالی است که اخبار متناقضی درباره میزان خسارتی که این شکستگی به بار آورده در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شده است.

به گزارش مهر، این سد روز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه در ساعت چهار صبح به وقت محلی شکست و به گفته بخ‌شدار راین، آبی که پشت آن ذخیره شده بود به طور ناگهانی وارد رودخانه شد و در نتیجه موجب جاری شدن سیل شد.

این در حالی است که ساعاتی بعد معاون وزیر نیرو در امور آب این اظهارات را رد کرد و تاکید کرد که به‌هیچ‌وجه سیلی جاری نشده است و این سد آن‌قدر کوچک بوده که آب زیادی پشت آن ذخیره نشده بوده است.

ابراهیم پاریزی، بخشدار راین، که در دامنه کوه هزار در جنوب شهر کرمان واقع است، گفته بود که جاری شدن سیل در نتیجه شکستن این سد خسارت‌های «جدی و فراوانی» به مزارع و باغ‌های روستاهای اطراف این منطقه وارد کرد.

به گفته بخشدار این منطقه، از جمله خرابی هایی که به بار آمده از بین رفتن ۲۰۰ تا ۳۰۰ درخت گردو بوده که در دو طرف رودخانه قرار داشتند.

آقای پاریزی هم‌چنین گفت که بر اثر این سیل، آب آشامیدنی و برق شش روستا در مسیر رودخانه قطع شد و به ۴۰ کیلومتر از راه‌های خاکی روستایی خسارت جدی وارد شد به طوری که بخشی از محور مواصلاتی روستاهای اطراف به طور کامل از بین رفته است.

اما محمدرضا عطارزاده، معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی اندکی بعد، از «رفع مشکل شکستن بخشی از سد خاتم‌الانبیا‌ شهرستان راین استان کرمان» خبر داد.

این سد توسط وزارت جهاد کشاورزی ساخته شده بود.

در همین حال محسن صالحی، مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان نیز اعلام کرده که خسارات ناشی از شکستگی سد خاتم‌الانبیا‌ بخش راین شهرستان کرمان حدود ۱۷ میلیارد ریال برآورد شده است.

بر اساس گزارش‌ها، این حادثه خسارت جانی در پی نداشته و در جریان آن به بدنه اصلی سد نیز صدمه‌ای وارد نشده است.

قرار بود این سد در سال‌جاری به بهره‌برداری برسد.

————————————————–

وزارت ارشاد جمهوری اسلامی:

«توقف فعالیت خبرگزاری رویترز در ایران تا اطلاع بعدی»

خبر / رادیو کوچه

وزارت ارشاد جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، 2 آوریل، اعلام کرد که فعالیت دفتر خبرگزاری رویترز در این کشور را متوقف کرده است.

به گزارش ایرنا، محمد‌جواد آقاجری، مدیرکل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران ضمن اعلام این خبر تاکید کرد: «این تصمیم به دنبال تهیه فیلمی توسط بخش ویدئویی دفتر این خبرگزاری در اواخر سال گذشته در خصوص فعالیت‌های ورزشی تعدادی از ورزش‌کاران زن ایرانی در رشته نینجیتسو و معرفی آنان به عنوان تروریست، اتخاذ شده است.»

آقای آقاجری با اشاره به این که این ورزش‌کاران زن یا دانش‌آموز هستند یا دانش‌جو و یا خانه‌دار، گفت: «خبرگزاری رویترز تیتر مجعول «هزاران زن نینجا به عنوان قاتلان ایرانی آموزش می‌بینند» را برای فیلم ویدیویی خود انتخاب و آن را در اختیار مشترکان تصویری قرار داده که متاسفانه بازتاب بسیار منفی در دیگر رسانه‌های خارجی داشته است.»

به گفته این مدیر وزارت ارشاد ایران، این خانم‌ها به مراجع قضایی شکایت کرده‌اند و فعالیت دفتر خبرگزاری رویترز را تا بررسی کامل موضوع متوقف خواهد ماند.

حدود سه روز پیش خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت ایران مجوز فعالیت کارکنان دفتر این خبرگزاری در تهران را به حالت تعلیق در آورده است.

رویترز می‌گوید که ویدیوی مورد بحث را ابتدا با عنوان «تمرینِ سه هزار نینجای زن، آدم‌کشان ایران» منتشر کرده بود، اما بعد با شکایت باش‌گاه ورزشی، عنوان آن را به «تمرین سه هزار نینجای زن در ایران» تغییر داد.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/154602

————————————————–

با ارایه پیشنهاد کوفی عنان به شورای امنیت،

«موافقت سوریه با اعلام ضرب‌الاجل آتش‌بس تا 10 آوریل»

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که دهم آوریل را به عنوان مهلتی برای اجرای بخشی از طرح صلح پیشنهادی برای حل بحران سوریه تعیین کند.

این در حالی است که مقام‌های سوریه این زمان را پذیرفته و با آن موافقت کردند اما او از آقای عنان خواست تعهد مشابهی از مخالفان بگیرد.

آقای عنان در جلسه شورای امنیت که پشت درهای بسته انجام شد گفت که ۴۸ ساعت بعد از ضرب‌الاجل تعیین شده باید در سوریه آتش‌بس کامل برقرار شود.

آقای عنان هم‌چنین گفته است که دولت سوریه موافقت خود را با تعیین ضرب‌الاجلی برای برقراری آتش‌بس اعلام کرده است.

طرح صلح پیشنهادی شامل برقراری آتش‌بس از سوی تمام گروه‌های درگیر تحت نظارت سازمان ملل، خروج سربازان و سلاح‌های سنگین از شهرها و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق مورد نیاز است.

سوریه هفته گذشته گفت این طرح صلح را می‌پذیرد. اما به گفته دیپلمات‌ها، آقای عنان به شورای امنیت گفت که تاکنون هیچ نشانه‌ای دایر بر این‌که حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، آن را اجرا کرده باشد، دیده نمی‌شود.

بشار جعفری نماینده سوریه نیز گفته است: «دولت من متعهد به اجرای طرح پیشنهادی آقای کوفی عنان است …و ما هر آن‌چه در توان‌مان باشد برای موفقیت او انجام خواهیم داد…دولت سوریه به صورت مستمر با آقای عنان در تماس است…. هر دو طرف اهداف مشترک دارند و متعهدند با حفظ استقلال سوریه راه کارهای اجرایی شدن مفاد طرح ۶ ماده ای را اجرا کنند.»

هم‌زمان خشونت‌ها در سوریه هم‌چنان ادامه دارد.

کمیته‌های هماهنگی محلی، که شبکه‌ای از فعالان مخالف دولت است، گفت ۶۵ نفر در روز دوشنبه کشته شدند که شامل ۴۰ نفر در حمص، ۱۴ نفر در ادلب، شش نفر در حما و پنج نفر در حلب بود.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/154862

————————————————–

پلیس آمریکا:

«بازداشت متهم به تیراندازی در یک موسسه آموزشی کالیفرنیا»

خبر / رادیو کوچه

پلیس آمریکا اعلام کرد یک فرد متهم به تیراندازی در موسسه‌ای آموزشی در ایالت کالیفرنیای این کشور که هفت کشته و چندین مجروح به جای گذاشته را بازداشت کرده است.

به گزارش الجزیره، سینتیا پرکینز سخن‌گوی پلیس آمار کشته‌ها را ساعاتی پس از حمله در دانش‌گاه اویکوس در شهر اوکلند تایید کرد.

این موسسه آموزشی، خصوصی و متعلق به مسیحیان است که درس‌هایی در رشته الهیات، موسیقی و پرستاری ارایه می‌کند.

اداره آتش نشانی اوکلند می گوید ابتدا در سال ۱۰:۵۰ به وقت محلی از حادثه مطلع شد.

این تیراندازی در پی حادثه ماه فوریه در دبیرستانی در اوهایو روی می‌دهد که در آن سه دانش آموز کشته و شش نفر زخمی شدند.

————————————————–

ستاد انتخابات جمهوری اسلامی:

«اعلام زمان تبلیغات نامزدها در مرحله دوم انتخابات مجلس ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، تبلیغات نامزدهای مرحله دوم نهمین دوره انتخابات مجلس نهم از بامداد پنج‌شنبه، 7 اردی‌بهشت، تا ساعت 8 صبح پنج‌شنبه 14 اری‌بهشت 91 مشخص شده است.

 به گزارش فارس، ستاد انتخابات جمهوری اسلامی در ابلاغیه‌ای خطاب به فرمانداران مراکز حوزه‌های انتخابیه مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، کلیات زمان‌بندی این مرحله از انتخابات را ابلاغ کرد.

در ابلاغیه‌ای که به امضا‌ نوری، جانشین ستاد انتخابات رسیده است، زمان انتشار آگهی انتخابات و آگهی اسامی نامزدها، تاریخ 6 اردی‌بهشت 91 تعیین شده و برای تبلیغات انتخاباتی نامزدها مدت 7 روز از بامداد پنج‌شنبه 7 اردی‌بهشت 91 الی ساعت 8 صبح پنج‌شنبه 14 اری‌بهشت 91 مشخص شده است.

هم‌چنین برابر آن‌چه پیش از این اعلام شده و در این جدول زمان‌بندی تصریح شده است، اخذ رای مرحله دوم انتخابات از ساعت 8 صبح روز جمعه 15 اردی‌بهشت 91 در کلیه حوزه‌های مشمول مرحله دوم آغاز خواهد شد.

لازم به اشاره است که پس از برگزاری انتخابات مجلس در 12 اسفند سال 90 و اعلام نتایج آن در استان تهران، به دلیل عدم دست‌یابی نمایندگان به غیر از چهار نفر نخست به حد نصاب ورود مستقیم به مجلس نهم، مرحله دوم این انتخابات در اردی‌بهشت‌ماه برگزار می‌شود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,