Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
مذاکرات دور نخست و اثر آن بر بازار سکه و ارز ایران،

«انتقاد اسراییل از زمان دور دوم مذاکرات ایران و گروه ۱+۵»

2012 April 16

خبر / رادیو کوچه

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل نسبت به زمان برگزاری دور دوم مذاکرات ایران با گروه 1+5 که قرار است بیش از یک ماه دیگر انجام شود، ابراز ناخشنودی کرده است.

آقای نتانیاهو درجریان نشستی با جوزف لیبرمن، از سناتورهای آمریکایی، اظهار داشت: «تصور اولیه من این است که به ایران یک جایزه داده‌اید. به این کشور پنج هفته وقت داده‌اید تا بدون هر‌گونه محدودیتی به غنی‌سازی اورانیوم ادامه دهد.»

نخست وزیر اسراییل افزود: «ایران باید گام‌هایی فوری بردارد. ابتدا تمامی فعالیت‌های غنی‌سازی را متوقف کند و تمامی تجهیزات مربوط به غنی‌سازی و فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را در قم تعطیل کند. من فکر می‌کنم به بزرگ‌ترین حامی تروریسم نباید فرصت ساخت بمب اتمی داده شود.»

تازه ترین دور مذاکرات ایران با گروه 1+5 روز شنبه، 14 آوریل، در استانبول ترکیه برگزار شد.

در پایان این دور از مذاکرات سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از روند «موفقیت‌آمیز» مذاکرات ابراز رضایت کرد و کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم مذاکرات هسته‌ای با ایران را مفید و سودمند توصیف کرد.

خانم اشتون گفت که دور بعدی مذاکرات در 23 مه در بغداد برگزار می‌شود.

این در حالی است که هم‌زمان و پس از پایان رییس اتحادیه طلا و جواهر در ایران از کاهش قیمت انواع سکه در روز جاری به دلیل افت قیمت دلار به 1700 تومان در بازار خبر داده است. و

وی گفت: «قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در حال حاضر 670 هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 664 هزار تومان است.»

پیش از قیمت هر سکه طرح قدیم در بازار بیش از هشتصد هزار تومان و طرح جدید بیش از هفت‌صد هزار تومان بوده و بهاری دلار نیز بیش از 1850 تومان در بازار آزاد خرید و فروش می‌شده است.

برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که نرخ سکه و بهای ارز در ایران با رضایت برخی کشورهای غربی در مذاکرات هسته‌ای در استانبول مرتبط بوده است.

بیشتر بخوانید:

«ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ در بغداد»

«حضور احمدی‌نژاد در صحن مجلس برای پاسخ به نمایندگان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,