Saturday, 18 July 2015
22 September 2020

«تصویب لایحه حمایت از خانواده»

2012 April 16

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منصوره خسروشاهی

منبع: مدرسه فمینیستی

شب سال نو بود و اغلب زنان ایرانی با توجه به گرانی کم‌رشکن، و فاصله روز افزون و ناباورانه دست‌مزد ماهیانه و درآمد خانوار با سرعت تورم، به محاسبه و تدارک خریدهای حداقلی و رتق و فتق امور خانواده برای پیشواز از نوروز و تامین رفاه همسر و فرزندان بودند. در این حیص و بیص، مجلس شورای اسلامی هم سنگ تمام گذاشت و عیدی جانانه‌ای!!!!!! برایشان در نظر گرفت و قانون چندهمسری و به رسمیت شناختن صیغه را به تصویب رساند. عجبا چند نماینده زن مجلس نیز که همواره تماشاگر بوده و تاکنون کوچک‌ترین قدمی برای موکلین شان برنداشته‌اند به تکاپو افتادند و علیه نیمی از جمعیت کشور با مردان هم‌داستان شدند.

گویی آقایان محترم از تبعات چند همسری غافل‌اند و تزلزل روز افزون خانواده‌ها و به قولی 50 درصد طلاق رسمی و بیش از آن، طلاق عاطفی و صدمه روحی و روانی و بعضن همسرکشی را ندیده می‌گیرند. آقایان نماینده استدلال می‌کنند اگر مردی تمکن مالی داشت می‌تواند چند همسر داشته باشد یعنی در جامعه‌ای که شعار عدالت گوش همه را کر کرده است زنان بین مردان متمکن تقسیم می‌شوند و پر‌بی‌راه نیست که در این وسط‌، سر جوانان با جیب‌های خالی و نداشتن شغل و درآمدی مطمئن، بی‌کلاه می‌ماند؛ در نهایت آنان نیز به هر دری می‌زنند (خواه اختلاس باشد خواه کلاه‌برداری و دزدی و….) تا هر چه زودتر به متمکنین بپیوندند. از سوی دیگر، یکی از پیامدهای غیرمستقیم تصویب این لایحه، گسترش سوءظن و ناامنی در نهاد خانواده است. تاثیر چنین لایحه‌ای، خواه ناخواه به بدبینی زنان نسبت به جای‌گاه‌شان در کانون خانواده دامن می‌زند و رابطه زن و شوهر، هر چه بیش‌تر متزلزل می‌شود و در نتیجه، اعتماد به خانواده و مرد خانه از بین می‌رود و زنان چاره کار را در مال‌اندوزی و عاقبت‌اندیشی دانسته و مردی که باید حامی و سرپرست خانواده باشد سر از زندان در می‌آورد.

کم نیستند زنانی که در شروع زندگی با جان‌فشانی و کار و تلاش و صرفه‌جویی و… همسرشان را با جان و دل، حمایت کرده‌اند ولی تا قبای مرد 2 تا شده بناگاه با موجودی بنام هوو و صیغه مواجه شده‌اند و با ناامیدی و افسوس از آن همه جان‌فشانی، انگشت حسرت به دندان گزیده‌اند

کم نیستند زنانی که در شروع زندگی با جان‌فشانی و کار و تلاش و صرفه‌جویی و… همسرشان را با جان و دل، حمایت کرده‌اند ولی تا قبای مرد 2 تا شده بناگاه با موجودی بنام هوو و صیغه مواجه شده‌اند و با ناامیدی و افسوس از آن همه جان‌فشانی، انگشت حسرت به دندان گزیده‌اند. زنانی که چنین ناکامی‌هایی را تجربه کرده‌اند معمولن به دختران جوان توصیه می‌کنند که: «هرگز دلتان به حال مردجماعت، نسوزد». پر واضح است که همسر دوم معمولن جوان‌تر و با جذابیت بیش‌تری وارد زندگی می‌‌شود گویی زن کالایی است که مطابق تمکن و مد روز باید تغییر کند مثل مدل اتومبیل است که آقایان، با تمکن و پول بیش‌تر، مدل بالاتری فراهم می‌کنند.

اما در مورد رعایت عدالت؟ گویی عدالت فقط کفش و پیراهن و گوشت و مرغ و… است که به تساوی بین زنان تقسیم شود. پس عدالت در عشق و عاطفه چه سرنوشتی پیدا می‌کند؟  برای کدام مردی جذابیت زن 50 ساله با 20 ساله برابری می‌کند و اصلن اگر برابر است آیا واقعن کافی است؟!!!!

و اما در مورد فرزندان که با چه کینه و عقده‌هایی بزرگ می‌شوند و همواره در صدد انتقام از پدر و مادر و جامعه هستند و اکثرن به اعتیاد و ناهنجاری‌های دیگر روی آورده و سرکش و نا سازگار می‌شوند که البته در این مورد نیز مجلس محترم چاره‌ای اندیشیده و اسم اراذل و اوباش را بر آنان اطلاق می‌کند و شایسته طناب دار…

شکی نیست که جامعه ما مردسالار است، قوانین را هم مردها می‌نویسند. ولی مگر قوانین تبعیض‌آمیز، در نهایت به ضرر مردها نیست؟ پس بیایید کمی عدل و انصاف را رعایت کنیم. برای مثال برخی از نمایندگان مجلس می‌فرمایند «اجازه همسر و تک همسری سوغات غرب است.»!! آقایان محترم همین تریبون و تلویزیون و ماهواره و اتومبیل و هواپیما و غیره که استفاده می‌کنید نیز سوغات غرب است. تفکرات خوب و منطقی را از هر کسی باید پذیرفت. جزم‌اندیشی را دور بریزیم و قوانین عادلانه را محترم بشماریم و با تصویب قوانین عقلایی‌تر و در خور جامعه‌ای فرهیخته‌تر، صلح و سلامت را به خانواده پیش‌کش نماییم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment


  1. Saeid