Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
پس‌نشینی تند

«شمام بگین زده، آره»

2012 April 18

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

«هیجی بابا، من بودم، حاجی نصرت، رضا پونصد، علی فرصت، آره و اینا خیلی بودیم، کریم آقامون هم بود…»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این دیالوگ مشهور فیلم «قیصر» را خیلی از مردم ایران شنیده و حتا بسیاری از عشاق فیلم‌فارسی آن را مو به مو حفظند. در این دیالوگ «مهدی» یا به قول خودشان «میتی» شرح درگیری خود با لات دیگری را برای «قیصر» بازگو می‌کند و در آخرش دیالوگی دارد به این مضمون که: «حالا ما به همه گفتیم زدیم، شمام بگین زده، آره، خوبیت نداره. واردی که!»

حالا بگمانم حکایت مذاکرات اتمی هفته‌ی گذشته‌ی میان ایران و گروه 5+1 هم بی‌شباهت به این دیالوگ نشده است.

«علی‌اکبر صالحی»، وزیر امور خارجه جمهوری‌اسلامی، روز دوشنبه، توصیه کرده بود: «غرب در فاصله باقیمانده تا مذاکرات «بغداد» در جهت اعتمادسازی حرکت کرده و در این مسیر نسبت به رفع تحریم‌ها علیه ایران اقدام کند.»

از سوی دیگر «سعید جلیلی» طرف مذاکره کننده‌ی ایرانی، پس از نشست «استانبول» خطاب به خبرگزاری‌های داخلی حرف‌های جالبی زده بود، از جمله این‌که:

«در نشست امروز به فتوای «آیت‌اله خامنه‌ای» مقام معظم رهبری، در خصوص تحریم تولید سلاح‌های هسته‌ای اشاره کردم که با استقبال مذاکره‌کنندگان روبرو شد.»

«در روند هم‌کاری‌ها باید اعتماد ملت ایران جلب شود و رفع تحریم‌ها یکی از مسیر‌ها و راه‌های جلب اعتماد ایران است.»

«علت نرم‌شدن لحن غربی‌ها در مقابل جمهوری‌اسلامی ایران در نشست «استانبول» همبستگی عظیم ملی در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی ایران و دستاوردهای بزرگ کشورمان در زمینه علمی است.»

«مذاکرات «استانبول» مثبت و سازنده بود. ایران تاکید کرد برنامه هسته‌ای‌اش صرفن برای اهداف صلح‌آمیز است که همواره بر این مسئله تاکید کرده است.»

روایت غربی‌ها از این مذاکرات البته چیز دیگری بود. برای مثال «مارک تونر»، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه درخواست ایران برای لغو تحریم‌ها علیه این کشور را رد کرد و گفت: «تحریم‌ها پا برجا است. درحال حاضر هیج کس کلن در خصوص برداشتن یا لغو  تحریم‌ها صحبتی نکرده است.» او اضافه کرد که: «ما در حال حاضر شدیدترین تحریم‌ها در طول تاریخ را بر علیه ایران اعمال کرده‌ایم، و این تحریم‌ها در تابستان آینده شدیدتر هم خواهند شد.»

هم‌چنین «کاترین اشتون» پس از مذاکرات «استانبول» گفت که در این مذاکرات می‌‌‌خواستیم بدانیم که آیا ایران برای یک روند ادامه‌دار از جدیت برخوردار است یا نه. «اشتون» همچنین تصریح کرده بود که در یک فرآیند گام‌به‌گام و اقدام متقابل این مذاکرات ادامه خواهد یافت.

تنها چیزی که به وضوح و از لحن کلام غربی‌ها هویداست اینست که غرب به هیچ عنوان قصد کوتاه آمدن از خواسته‌های خود را ندارد و جمهوری‌اسلامی نیز گویا این بار به جدی بودن این تهدیدها آگاه است. آن چیزی که مسلم است این است که مقامات نظام عزم خود را برای کوتاه آمدن از مواضع گذشته‌ی خود و یا آن چه که در ادبیات سیاسی پس از «روح‌اله خمینی» خوردن جام زهر نامیده می‌شود، جزم کرده‌اند اما نمی‌خواهند تا این عقب‌نشینی‌ها در داخل کشور بازتابی داشته باشد.

 حالا می‌بینید که این نوع رفتار حاکمان جمهوری‌اسلامی چقدر شبیه همان «مهدی» لات فیلم «قیصر» است، کسی که کتک مفصلی از حریف خورده است اما به همه گفته که او برنده دعوا بوده است و ملتمسانه و عاجزانه از دوستان خود می‌خواهد که آن‌ها نیز بگویند که او حریف‌اش را زده است. شاید نظام بتواند جای یکی دو کبودی مذاکرات «استانبول» را بر روی صورتش پنهان کند اما باید نشست و دید یک ماه دیگر که قرار است در بغداد کتک مفصلی بخورد با زخم‌های عمیق‌اش چه می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,