Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
وزیر دفاع اسراییل:

«هیچ‌ ضمانتی مبنی بر عدم حمله به ایران ندادیم»

2012 April 17

خبر / رادیو کوچه

سه روز پس از مذاکرات استانبول، در حالی که تمام طرف‌های مقابل جمهوری اسلامی بر ادامه تحریم‌ها تاکید کرده‌اند، وزیر دفاع اسراییل نیز ضمن ابراز ناامیدی از نتیجه این مذاکرات، اعلام کرد که کشورش برای عدم حمله به ایران تا زمان ادامه مذاکرات تضمین نداده است.

اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، در نخستین واکنش رسمی خود به این مذاکرات در گفت‌وگو با دو ایستگاه رادیویی در اسراییل در روز سه‌شنبه، 17 آوریل، اظهار نظری کرد که یادآور واکنش نخست وزیر این کشور به مذاکرات اخیر در استانبول است.

آقای باراک هم‌چون بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در مصاحبه خود با رادیواسراییل تاکید کرد که گفت‌وگوی ایران با شش قدرت خارجی باید به «نتیجه‌ای معین و قطعی» برسد و با «اتلاف وقت» هم‌راه نباشد.

این در حالی است که دو طرف مذاکره در استانبول در ترکیه گفت‌وگوهای اخیر را موفقیت‌آمیز و مثبت ارزیابی کرده‌اند.

به عقیده وزیر دفاع اسراییل، این مذاکرات که قرار است ادامه آن در بغداد، پایتخت عراق، برگزار شود نیاز به «ماه‌ها وقت» ندارد و فقط باید «نشان دهد که ایران حاضر به پایان دادن به برنامه اتمی خود هست یا خیر».

اهود باراک روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای دیگر، این بار با رادیو ارتش اسراییل، چنین اظهار نظر کرد که احتمال این که مذاکرات به توقف برنامه اتمی جمهوری اسلامی منجر شود «زیاد نیست».

او در عین حال در این مصاحبه اخیر اضافه کرد که اسراییل برای عدم حمله به ایران تا زمانی که مذاکرات ادامه می‌یابد هیچ ضمانتی نداده است. به گفته او، اسراییل «هیچ قولی نداده است».

در سه ماه اخیر شایعات و گمانه‌های فراوانی درباره احتمال حمله اسراییل به سایت‌های اتمی ایران با هدف متوقف ساختن فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی مطرح شده و مقامات عالی‌رتبه اسراییل از جمله نتانیاهو و باراک به این گمانه‌ها دامن زده‌اند.

نخست وزیر اسراییل نیز روز یک‌شنبه گذشته در واکنش به ادامه‌دار شدن مذاکرات ایران با شش قدرت خارجی تاکید کرد: «دور دوم مذاکرات یعنی امتیاز و زمان دادن به ایران برای پیش‌رفت در برنامه غنی‌سازی.»

در همین حال باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، نیز در همان روز در گفته‌هایی که رسانه‌ها آن را پاسخی به نتانیاهو دانستند دادن «امتیاز» به ایران را رد کرد و گفت‌: «من برای ایران و شرکای‌مان روشن کرده‌ام که قرار نیست این مذاکرات به درازا بکشد و به وقت‌کشی بینجامد.»

بیشتر بخوانید:

«آماده هم‌کاری با ایران هستیم البته در آینده»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,