Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
درپی تکذیب وزیر خارجه جمهوری اسلامی،

«ابهام در اجرای حکم اعدام ۸ ایرانی در عربستان»

2012 April 18

خبر / رادیو کوچه

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی خبر اعدام ۸ ایرانی در عربستان سعودی را تکذیب کرده است. این در حالی است که روز چهارشنبه، برخی از رسانه‌های داخلی ایران از اجرای حکم اعدام هشت ایرانی بازداشت‌شده در عربستان خبر داده‌ بودند.

به گزارش مهر، یک منبع آگاه که از اعلام نامش خودداری کرده است اعدام هشت ایرانی در شهر دمام عربستان سعودی را تکذیب کرد.

هم‌چنین علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز پیش از انتشار این اخبار گفته بود: «روند اجرای حکم اعدام برخی از زندانیان ایرانی دربند دولت عربستان متوقف شده است.»

علی‌اکبر صالحی در پایان جلسه چهارشنبه هیت دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری درمورد زندانیان ایرانی در عربستان گفت: «برخی از هم‌وطنان ما که در شهر دمام زندانی هستند، محکوم به اعدام شدند و من در این خصوص با سعودالفیصل وزیر امورخارجه عربستان صحبت کردم و خوش‌بختانه روند اجرای حکم اعدام این هم‌وطنان متوقف شده است.»

این در حالی است که به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، دستور اعدام این افراد از سوی شاهزاده ‌نایف بن‌عبدالعزیز آل‌سعود‌‌ وزیر کشور عربستان صادر شده بود. ‌

رسانه‌های داخلی ایران در خصوص افراد اعدام شده گفته‌اند، این 8 نفر از اهالی شهرهای جنوبی ایران بوده و حدود شش سال پیش در یک لنج ماهی‌گیری در آب‌های بین‌المللی در نزدیکی مرز آبی عربستان بازداشت شده بودند.

نام این 8 ایرانی اعدام شده 1- شاکر یعقوب إسحاق 2- عادل عبد الباری رضوی 3- سید جواد موسوی 4- سالم شرهان 5- سعید حمید عطار 6- صباح عاشور 7- قاسم رضوی 8- یعقوب فارسی نجات عنوان شده است.

این در حالی است که چندی پیش وزارت خارجه جمهوری اسلامی سفیر عربستان در تهران را احضار و نسبت به وضعیت این افراد ابراز نگرانی کرده و از دولت عربستان خواستار رسیدگی به وضعیت آن‌ها بوده است.

گفتنی است هیچ‌ یک از رسانه‌ها و یا مقامات جمهوری اسلامی به اتهام این افراد اشاره‌ای نکرده‌ و جزییاتی را منتشر نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«احضار سفیر عربستان به وزارت خارجه ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,