Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
مهارت‌های زندگی

«جرات ورزی»

2010 January 06

مریم انجیدنی/ رادیو کوچه

در رابطه‌هایی که هر یک از ما در بین دوستان، هم‌کاران و یا ارتباطات کاری همواره تجربه می‌کنیم، رواج رفتارهایی مانند عدم صراحت و شفافیت و بدنبال آن غیبت و پشت سرگویی  به امری طبیعی بدل شده‌است درحالی‌که از تبعات آن که تضعیف اخلاق و اعتماد عمومی جامعه می‌باشد، همگان غافلیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در برخورد با مساله‌ای که موجب ناراحتی شخص شده و فرد باید از حقوق خود دفاع کند، سه رویکرد «پرخاش‌گری، بی‌جراتی و جرات‌ورزی» وجود دارد.

به عقیده روانشناسان، جرات‌ورزی از مهارت‌های مهم و بهترین راهکار برای دفاع از حقوق خود و دست یافتن به روابط بین فردی رضایت‌بخش است

به عقیده روانشناسان، جرات‌ورزی از مهارت‌های مهم و بهترین راهکار برای دفاع از حقوق خود و دست یافتن به روابط بین فردی رضایت‌بخش است.

گاهی افراد جرات‌ورزی را با  پررویی و پرخاش‌گری اشتباه می‌گیرند، پرخاش‌گری دفاع‌کردن از حقوق خود به شیوه‌ای خصمانه است، دفاع از خود بوسیله پرخاش‌گری نشان‌دهنده این است که فرد فقط به فکر خود است و به حقوق و خواسته‌های دیگران احترام نمی‌گذارد از طرف دیگر افراد فاقد جرات‌ورزی نمی‌توانند از حقوق خود دفاع کنند و معمولن منفعل، پشیمان و ترسو هستند و به نیازها و خواسته‌های خود اهمیت نمی‌دهند.

جرات‌ورزی یعنی دفاع از حقوق خود و بیان افکار و احساسات خود به شیوه مستقیم، صادقانه و مناسب، افراد جرات‌ورز برای خود و دیگران احترام قائلند، آن‌ها منفعل نیستند و اجازه نمی دهند دیگران از آن‌ها سوء استفاده کنند و از طرف دیگر به خواسته‌ها و نیازهای دیگران احترام می‌گذارند و به شیوه مدبرانه با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند.

جرات‌ورزی مزایای زیادی دارد به طوری‌که به  انسان احساس خودکار آمدی  و کنترل درونی می‌بخشد و اعتماد به نفس و عزت نفس  را تقویت می‌کند.

و اما کسب مهارت جرات‌ورزی مستلزم تدبیر و به کارگیری مهارت‌های مذاکره‌ای است، لازم است انعطاف‌پذیر باشید، قدم اول در کامل‌کردن جرات‌ورزی درک ماهیت آن است،  وقتی به شما جرات‌ورز اطلاق می‌شود که از حقوق خود صادقانه و صریح دفاع کنید و در عین حال برای دیگران نیز احترام قایل شوید.

بیان احساسات خود، هم‌دلی و کاردانی،سه مهارتی است که به بهترشدن جرات ورزی کمک می‌کند

«بیان احساسات خود، هم‌دلی و کاردانی» سه مهارتی است که به بهترشدن جرات ورزی کمک می‌کند، وقتی احساسات خود را بیان می‌کنید و نسبت به دیگران هم‌دلی نشان می‌دهید، اعمال شما به جای نسنجیده بودن، مدبرانه خواهد بود.

در پایان بدانید که اگر می‌خواهید جرات‌ورز باشید باید بتوانید، اخم‌ها، دهن‌کجی‌ها و انتقاداتی را که در نتیجه امتناع از پذیرفتن خواسته‌های دیگران و منفعل نبودن می‌بینید، تحمل کنید، این درحالی است که بی‌جرات‌بودن، راحت‌تر است چون روشی است که با کم‌ترین مخالفت همراه است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,