Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
واکنش غرب به ابهام در اجرای آتش‌بس:

«بشار اسد آخرین فرصت را از دست ندهد»

2012 April 19

خبر / رادیو کوچه

در حالی که غرب نسبت به اوضاع آتش‌بس در سوریه ابراز نگرانی می‌کند، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید وضعیت سوریه به جایی رسیده که باید خشونت را کنار بگذارد و در غیر این صورت آمریکا راه‌هایی برای وارد کردن فشارهای بیش‌تر بر دولت بشار اسد پیدا خواهد کرد.

خانم کلینتون روز چهارشنبه، 18 آوریل‌، خطاب به رهبران سوریه اظهار داشت که «در این راه یا موفق می‌شویم و صلح را در منطقه برقرار می‌سازیم یا بشار اسد فرصت آخر خود را هم از دست خواهد داد.»

هم‌زمان شورای امنیت سازمان ملل متحد به زودی درباره اعزام ۲۵۰ ناظر دیگر به سوریه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

در همین حال همسران سفیران آلمان و بریتانیا در سازمان ملل با تهیه یک نوار ویدیویی چهار دقیقه‌ای که در یوتیوب منتشر شده، از اسما اسد، همسر رییس جمهوری سوریه خواسته‌اند تا برای پایان دادن به «کشتار در کشورش» تلاش کند.

شورای امنیت سازمان ملل هم خواستار دست‌رسی آزادانه ناظران اعزامی خود به سوریه شده اما دولت سوریه گفته که نمی‌تواند امنیت این افراد را تضمین کند مگر این‌که ماموریت آنان با هماهنگی کامل با دست‌گاه‌های دولتی انجام شود.

مخالفان حکومت سوریه گفته‌اند که هدف دولت سوریه از طرح این موضوع این است که ناظران سازمان ملل مجبور شوند پیش از حرکت به مناطق مختلف برای نظارت بر آتش‌بس، مقصد و مسیر خود را به آگاهی ماموران دولتی برسانند تا آنان بتوانند پیشاپیش با «صحنه‌سازی» ناظران را فریب دهند.

از سویی دیگر ولید المعلم وزیرخارجه سوریه روز چهارشنبه تاکید کرد سوریه به برقراری آتش‌بس پای‌بند است اما گروهک‌های تروریستی آن‌ها را تحریک می‌کنند.

یانگ جشی، وزیر خارجه چین، پس از دیدار با المعلم در پکن به نقل از وی اعلام کرد: «سوریه به طرح 6 بندی کوفی عنان پای‌بند است.»

او هم‌چنین گفت ولید المعلم هم‌چنین گفته است سوریه با ناظران بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس هم‌کاری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

«دولت سوریه شرایط را برای ناظران فراهم کند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,