Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
سی‌و‌یکم فروردین- نوزدهم آوریل

«تقویم تاریخ سی‌و‌یکم فروردین»

2012 April 19

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1375 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «ابوالحسن مشیر معظم افشار» نوازنده‌ی «سه‌تار» است. با این‌که از وی به‌عنوان شاگرد سه‌تار «درویش خان» و «ابوالحسن صبا» نام برده می‌شود، اما از چگونگی و مدت تحصیل موسیقی وی و هم‌چنین زندگی شخصی‌اش، اطلاعات زیادی در دست نیست.

1389 خورشیدی- «حمیده خیرآبادی»، بازی‌گر سینمای ایران، در چنین روزی درگذشت. او در سی‌ام آذر 1303 خورشیدی در شهر رشت زاده شد.  این بازی‌گر باسابقه‌ی سینمای ایران، در سال‌های پیش از انقلاب با نام هنری «نادره» هنرنمایی می‌کرد. وی در سیزده سالگی، ازدواج کرد و تحصیلاتش را تا دیپلم ادامه داد. در سال 1326 وارد تاتر و در سال 1332 با فیلم «میهن‌پرست» وارد سینما شد. از جمله مجموعه‌های تلویزیونی خیرآبادی می‌توان به «پدرسالار»، «تلخ و شیرین»، «همه فرزندان من» و «پدر خوانده» اشاره کرد. مراسم خاک‌سپاری او در سکوت خبری در بهشت زهرا برگزار شد.

خیرآبادی، سه بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین به‌ترین بازی‌گر نقش مکمل از جشن‌واره فیلم فجر شد.

1882 میلادی- سال‌روز درگذشت «چارلز رابرت داروین» (Charles Robert Darwin)، زیست‌شناس بریتانیایی و واضع نظریه‌ی تکامل زیست‌شناختی است. او از اعضای انجمن سلطنتی بریتانیا بود.

1998 میلادی- «اُکتاویو پاز» (Octavio Paz) شاعر، نویسنده، دیپلمات و منتقد مکزیکی، در چنین روزی درگذشت.

پاز در سال 1914 میلادی در «مکزیکوسیتی» زاده شد. وی از هفده‌سالگی به نویسندگی و شاعری پرداخت. پدرش وکیل بود و پدر بزرگش، داستان‌نویسی سرشناس، و هر دو در رشد و پرورش ذوق و استعداد پاز، تاثیر به‌سزایی داشتند. او در سال 1937 به «والنسیا»ی اسپانیا سفر کرد تا در دومین کنگره‌ی جهانی نویسندگان ضد فاشیست شرکت کند. در سال 1943 با استفاده از کمک هزینه‌ی تحصیلی بنیاد «گوگنهایم» به آمریکا رفت. در آن‌جا با شعر نوپردازان «انگلو – آمریکایی» آشنا شد. در همین کشور هم بود که مطالعه‌ی دامنه‌دار و عمیق خود را درباره‌ی هویت مکزیک آغاز کرد که حاصل آن کتابی شد به نام «هزار توی تنهایی». در سال 1962 پاز به سمت سفیر مکزیک در هند گماشته شد و به آن‌جا رفت. وی در سال 1968 در اعتراض به سرکوبی خونین تظاهرات آرام دانش‌جویان در مکزیک، قبل از شروع بازی‌های المپیک، از مقام خود کناره‌گیری کرد و از آن پس تا واپسین سال‌های زندگی خود، سردبیری و نشر چند مجله معتبر ویژه هنر و سیاست را عهده‌دار شد.

در سال 1980 دانش‌گاه «هاروارد» به او دکترای افتخاری اهدا کرد و در 1981، مهم‌ترین جایزه‌ی ادبی اسپانیا یعنی جایزه‌ی «سروانتس» نصیب او شد. سرانجام در سال 1990، آکادمی نوبل، جایزه نوبل ادبیات را به «اوکتاویو پاز» شاعر سرشناس مکزیکی به پاس نیم قرن تلاش در زمینه‌ی شعر و ادبیات مکزیک اهدا کرد. او در آن‌جا سخن‌رانی مهمی درباره‌ی «در جست‌وجوی اکنون» ایراد کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1366 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «محمدتقی شریعتی» اسلام‌شناس و مفسر قرآن است.

1824 میلادی- سال‌روز درگذشت«جورج گوردون نوئل بایرون» (George Gordon Noel Byron) ادیب و متفکر انگلیسی است. او یکی از اشخاص تراز اول در مکتب ادبی رمانتیسم در اروپا بود.

1906 میلادی- «پیر کوری» (Pierre Curie) فیزیک‌دان فرانسوی که به‌اتفاق همسرش «ماری کوری» (MarieCurie) رادیوم و پلوتونیوم را کشف کرد و به فیزیک اتمی اهمیت تازه‌ای داد، در چنین روزی در یک حادثه خیابانی در پاریس درگذشت.

1971 میلادی- اولین ایست‌گاه فضایی جهان با نام «سالیوت 1» (Salyut 1) در مدار زمین قرار گرفت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,