Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد:

«دولت افراط‌گرایی توسط نیروهای امنیتی راکنترل کند»

2009 December 31

رادیو کوچه

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که از اعمال خشونت در ایران شوکه شده‌است، از دولت ایران خواست که نیروهای امنیتی را کنترل کند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد؛ خانم «ناوی پی لی» روز چهارشنیه گفت که او از خشونت اخیری که  به زخمی و کشته شدن در جمهوری اسلامی ایران منجر شده‌است، شوکه شده است. خانم ناوی از دولت خواست که افراط گرایی توسط نیروهای امنیتی را کنترل کند.

خانم پی‌لی گفت: «من از این شدت ناگهانی و بی‌سابقه کشته و زخمی‌ها، و بازداشت‌ها شوکه شده‌ام.»

او اضافه کرد که درحالی‌که  هنوز وضعیت دقیقی که منجر به کشته شدن حداقل 7 نفر و زخمی شدن تعداد بسیار زیادی در جریان مراسم مذهبی عاشورا در روز یکشنبه و بعد از آن شده‌است،  نامشخص است  و اطلاعات دردسترس بار دیگر نشان می‌دهد که اقدامات بی‌اندازه خشونت‌بار توسط نیروهای امنیتی و شبه نظامی بسیج صورت گرفته است.

خانم پی لی گفت:دولت وظیفه دارد که تضمین کند که خشونت شدت نخواهد گرفت.

خانم پی لی گفت:«دولت وظیفه دارد که تضمین کند که خشونت شدت نخواهد گرفت.»

کمیسیونر عالی حقوق بشر هم‌چنین نگرانی خود را از ادامه بازداشت فعالان سیاسی، روزنامه‌نگارن و مدافعان حقوق بشر و سایر کنش‌گران جامعه مدنی ابراز کرد.

خانم پی‌لی گفت: «مردم حق دارند که احسسات خود را ابراز کنند و بطور مسالمت آمیز اعتراض کنند بدون این‌که مورد ضرب و شتم قرار بگیرند و به قصد کشتنشان با چماق بزنندشان و به زندان بیافتند.» خانم پی‌لی اضافه‌کرد:«کسانی که به هر دلیلی بازداشت شده‌اند، بازداشت آن‌ها باید مطابق با آئین دادرسی‌ای باشد که کاملن با معیارها و هنجارهای حقوق‌بشر بین‌المللی و از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی سازگار باشد.

بنا به این گزارش، ایران عضو میثاق بین‌المللی حقوق‌مدنی و سیاسی است که در آن تاکید شده‌است که هیچ‌کس نباید به‌طور خودسرانه بازداشت شود (ماده 9)، و هر کس حق آزادی بیان (ماده 19) و آزادی تجمع مسالمت‌آمیز دارد (ماده 21).

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,