Saturday, 18 July 2015
19 September 2020

«خبرهای نوزدهم آوریل ۲۰۱۲»

2012 April 19

سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران:

«تعلق جزایر سه‌گانه به ایران لایتغیر و غیر قابل مذاکره است»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 18 آوریل، سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر شورای هم‌کاری خلیج پارس در خصوص جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک ابراز تاسف کرده و این موضع‌گیری را محکوم کرده است.

به گزارش مهر، رامین مهمان‌پرست ضمن رد مفاد بیانیه اجلاس اخیر وزرای خارجه این شورا در دوحه، این امر را «دخالت آشکار در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران توصیف و آن را محکوم کرد.»

مهمان پرست اظهار داشت: «دوره اعلام مواضع غیر‌سازنده در بیانیه‌های شورای هم‌کاری خلیج فارس در خصوص جزایر  سه گانه ایرانی پایان یافته است.»

وی سفر رییس جمهوری اسلامی به ابوموسی را مربوط به حاکمیت سرزمینی ایران دانسته و افزود: «تعلق این جزایر به خاک ایران امری ثابت‌، لایتغیر و غیر قابل مذاکره است.»

سخن‌گوی وزارت امور خارجه در پایان بر سیاست اصولی دولت جمهوری اسلامی مبنی بر توسعه و گسترش مناسبات و هم‌کاری‌ها میان ایران و کشورهای همسایه ‌در خلیج پارس بر اساس اصول حسن هم‌جواری‌، احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یک‌دیگر تاکید کرده و افزود: «معرفی نمایندگان نیز در همین چارچوب و به منظور رفع سو‌تفاهمات احتمالی صورت گرفته است.»

……………………………………..

درپی تکذیب وزیر خارجه جمهوری اسلامی،

«ابهام در اجرای حکم اعدام ۸ ایرانی در عربستان»

خبر / رادیو کوچه

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی خبر اعدام ۸ ایرانی در عربستان سعودی را تکذیب کرده است. این در حالی است که روز چهارشنبه، برخی از رسانه‌های داخلی ایران از اجرای حکم اعدام هشت ایرانی بازداشت‌شده در عربستان خبر داده‌ بودند.

به گزارش مهر، یک منبع آگاه که از اعلام نامش خودداری کرده است اعدام هشت ایرانی در شهر دمام عربستان سعودی را تکذیب کرد.

هم‌چنین علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز پیش از انتشار این اخبار گفته بود: «روند اجرای حکم اعدام برخی از زندانیان ایرانی دربند دولت عربستان متوقف شده است.»

علی‌اکبر صالحی در پایان جلسه چهارشنبه هیت دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری درمورد زندانیان ایرانی در عربستان گفت: «برخی از هم‌وطنان ما که در شهر دمام زندانی هستند، محکوم به اعدام شدند و من در این خصوص با سعودالفیصل وزیر امورخارجه عربستان صحبت کردم و خوش‌بختانه روند اجرای حکم اعدام این هم‌وطنان متوقف شده است.»

این در حالی است که به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، دستور اعدام این افراد از سوی شاهزاده ‌نایف بن‌عبدالعزیز آل‌سعود‌‌ وزیر کشور عربستان صادر شده بود. ‌

رسانه‌های داخلی ایران در خصوص افراد اعدام شده گفته‌اند، این 8 نفر از اهالی شهرهای جنوبی ایران بوده و حدود شش سال پیش در یک لنج ماهی‌گیری در آب‌های بین‌المللی در نزدیکی مرز آبی عربستان بازداشت شده بودند.

نام این 8 ایرانی اعدام شده 1- شاکر یعقوب إسحاق 2- عادل عبد الباری رضوی 3- سید جواد موسوی 4- سالم شرهان 5- سعید حمید عطار 6- صباح عاشور 7- قاسم رضوی 8- یعقوب فارسی نجات عنوان شده است.

این در حالی است که چندی پیش وزارت خارجه جمهوری اسلامی سفیر عربستان در تهران را احضار و نسبت به وضعیت این افراد ابراز نگرانی کرده و از دولت عربستان خواستار رسیدگی به وضعیت آن‌ها بوده است.

گفتنی است هیچ‌ یک از رسانه‌ها و یا مقامات جمهوری اسلامی به اتهام این افراد اشاره‌ای نکرده‌ و جزییاتی را منتشر نکرده‌اند.

……………………………………..

لیگ قهرمانان آسیا،

«تساوی استقلال و شکست سپاهان در لیگ آسیا»

خبر / رادیو کوچه

تیم فوتبال استقلال ایران در هفته چهارم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا شام‌گاه چهارشنبه، 18 آوریل، برابر نماینده امارات به تساوی رسید و با توجه به پیروزی الریان قطر به رده سوم سقوط کرده است.

روز دوم از هفته چهارم رقابت‌های فوتبال لیگ قهرمانان آسیا از ساعت 20:15 روز چهارشنبه با دیدار تیم‌های فوتبال الجزیره امارات و استقلال ایران در ورزش‌گاه محمدبن زاید شهر ابوظبی آغاز شد که این مسابقه با گل‌های دقیقه 24 آرش برهانی برای تیم استقلال و دقیقه 63 ریکاردو الیویرا برای تیم اماراتی با تساوی یک بر یک به پایان رسید.

در دیگر دیدار این گروه نیز الریان قطر برابر نسف قارشی ازبکستان به پیروزی یک بر صفر دست یافت.

با این نتایج تیم الجزیره با 10 امتیاز صدرنشین است و تیم الریان با 6 و استقلال با 5 امتیاز دوم و سوم هستند.

اما دیگر نماینده ایران تیم فوتبال سپاهان با قبول شکست برابر نماینده قطر موقعیت خود در صدر جدول گروه سوم لیگ قهرمانان آسیا را به خطر انداخت.

از ساعت 20:30 دقیقه شام‌گاه چهارشنبه تیم‌های لخویا قطر و سپاهان ایران در ورزش‌گاه جاسم بن‌حمد شهر دوحه به مصاف هم رفتند که در پایان نماینده ایران با نتیجه یک بر صفر مغلوب حریف قطری شدند.

تنها گل تیم لخویا در دقیقه 90 توسط باکاری کونه وارد دروازه سپاهان شد.

در دیگر دیدار این گروه تیم‌های الاهلی عربستان و النصر امارات به مصاف هم رفتند که نماینده عربستان با پیروزی 3 بر یک توانست سه امتیاز کسب کند و به صدر جدول این گروه صعود کند.

سپاهان هم با 7 امتیاز با دلیل تفاضل گل کم‌تر به رده دوم گروه سوم سقوط کرد و تیم لخویا نیز با 6 امتیاز‌ در رده سوم ایستاد.

……………………………………..

نیمه نهایی لیگ قهرمانان؛

«پیروزی چلسی برابر مدافع عنوان قهرمانی اروپا»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، 18 آوریل، تیم فوتبال چلسی انگلستان موفق شد در دیدار رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا بارسلونای اسپانیا، مدافع عنوان قهرمانی رقابت‌ها را از پیش رو بردارد.

در این دیدار که در حضور بیش از 38 هزار تماشاگر ورزش‌گاه استمفوردبریج برگزار شد چلسی با تک گل دقیقه 45 دیدیه دروگبا بارسلونا را از پیش رو برداشتند.

این در حالی است که آمار پایان بازی نشان داد بارسلونا نزدیک به 80 درصد مالکیت توپ را به عهده داشت و چلسی تنها موقعیت خود در طول 90 دقیقه به گل تبدیل کرد.

بازی برگشت این دیدار در نیوکمپ هفته آینده برگزار خواهد شد.

 ……………………………………..

در دیداری تدارکاتی رقم خورد،

«پیروزی تیم ملی فوتبال ایران برابر موریتانی»

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی فوتبال ایران جهت آماده‌سازی‌ رقابت‌های جام جهانی برزیل روز چهارشنبه در دیداری دوستانه به مصاف تیم ملی موریتانی، تیم 202 فیفا، رفت. این بازی که در ورزش‌گاه آزادی برگزار شد، در پایان به برتری 2 بر صفر ایران انجامید.

در این دیدار که در پی برگزاری یک کمپ چند روزه برگزار شده تیم ملی با دو ترکیب متفاوت به میدان رفت که ترکیب نیمه نخست تهاجمی‌تر و البته با تجربه‌تر بود.

تیم ملی ایران در دقیقه 31 توسط قاسم دهنوی به گل رسید. گل دوم نیز دو دقیقه بعد توسط کریم انصاریفرد به ثمر رسید.

مهم‌ترین اتفاقات این نیمه ضربات پنالتی بود که دو تیم در دقایق 65 و 81 از دست دادند. ابتدا در دقیقه 64 میلاد فخرالدینی مرتکب خطای پنالتی شد که شهاب گردان ضربه پنالتی محمد یعقوب را مهار کرد. در دقیقه 81 نیز پیام صادقیان مدافعان تیم موریتانی را وادار به خطای پنالتی کرد که اینبار محمد قاضی ضربه پنالتی را به تیر افقی دروازه کوبید.

……………………………………..

واکنش غرب به ابهام در اجرای آتش‌بس:

«بشار اسد آخرین فرصت را از دست ندهد»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که غرب نسبت به اوضاع آتش‌بس در سوریه ابراز نگرانی می‌کند، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید وضعیت سوریه به جایی رسیده که باید خشونت را کنار بگذارد و در غیر این صورت آمریکا راه‌هایی برای وارد کردن فشارهای بیش‌تر بر دولت بشار اسد پیدا خواهد کرد.

خانم کلینتون روز چهارشنبه، 18 آوریل‌، خطاب به رهبران سوریه اظهار داشت که «در این راه یا موفق می‌شویم و صلح را در منطقه برقرار می‌سازیم یا بشار اسد فرصت آخر خود را هم از دست خواهد داد.»

هم‌زمان شورای امنیت سازمان ملل متحد به زودی درباره اعزام ۲۵۰ ناظر دیگر به سوریه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

در همین حال همسران سفیران آلمان و بریتانیا در سازمان ملل با تهیه یک نوار ویدیویی چهار دقیقه‌ای که در یوتیوب منتشر شده، از اسما اسد، همسر رییس جمهوری سوریه خواسته‌اند تا برای پایان دادن به «کشتار در کشورش» تلاش کند.

شورای امنیت سازمان ملل هم خواستار دست‌رسی آزادانه ناظران اعزامی خود به سوریه شده اما دولت سوریه گفته که نمی‌تواند امنیت این افراد را تضمین کند مگر این‌که ماموریت آنان با هماهنگی کامل با دست‌گاه‌های دولتی انجام شود.

مخالفان حکومت سوریه گفته‌اند که هدف دولت سوریه از طرح این موضوع این است که ناظران سازمان ملل مجبور شوند پیش از حرکت به مناطق مختلف برای نظارت بر آتش‌بس، مقصد و مسیر خود را به آگاهی ماموران دولتی برسانند تا آنان بتوانند پیشاپیش با «صحنه‌سازی» ناظران را فریب دهند.

از سویی دیگر ولید المعلم وزیرخارجه سوریه روز چهارشنبه تاکید کرد سوریه به برقراری آتش‌بس پای‌بند است اما گروهک‌های تروریستی آن‌ها را تحریک می‌کنند.

یانگ جشی، وزیر خارجه چین، پس از دیدار با المعلم در پکن به نقل از وی اعلام کرد: «سوریه به طرح 6 بندی کوفی عنان پای‌بند است.»

او هم‌چنین گفت ولید المعلم هم‌چنین گفته است سوریه با ناظران بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس هم‌کاری می‌کند.

……………………………………..

در سفر به کلمبیا روی داد،

«اخراج تعدادی از محافظان اوباما به علت رسوایی جنسی»

خبر / رادیو کوچه

در پی رسوایی جنسی چند تن از محافظان باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در جریان سفر او به کلمبیا، سه نفر از ماموران مخفی این تیم حفاظت اخراج شده‌اند.

به گزارش الجزیره، پال موریسی، یکی مقام‌های سرویس ماموران مخفی گفته که یکی از اخراج‌شدگان افسر ناظر بر سایرین بوده و مامور دیگری بازنشسته شده و چند مامور جز‌ دیگر هم استعفا داده‌اند.

گفته شده که حدود ۲۰ روسپی پیش از سفر رییس جمهور آمریکا به کارتاخنا در محل اقامت این ماموران بوده‌اند.

آقای اوباما روز جمعه گذشته برای شرکت در نشست سران کشورهای قاره آمریکا به کلمبیا سفر کرده بود.

این محافظان در دو مورد جداگانه متهم به زیر پای گذاشتن قوانین کاری خود شده بودند.

در مورد اول، اتهام محافظان برقراری ارتباط با روسپی‌ها در شهر کارتاخنا، محل برگزاری نشست بود.

در دومین مورد، تعدادی از آن‌ها، خارج از ساعت‌های مجاز، از هتل خود خارج شده بودند.

پیش تر، ادوین دونووان، سخنگوی سرویس امنیتی آمریکا در این زمینه گفته بود قبل از ورود آقای اوباما به این شهر نیز، اتهاماتی به این محافظان وارد شده بود.

این موضوع نگرانی‌های زیادی درباره افرادی که از رییس جمهوری آمریکا محافظت می‌کنند ایجاد کرده بود.

قرار است در نشستی که آقای اوباما برای شرکت در آن به کلمبیا سفر کرده است، سران ۳۰ کشور قاره آمریکا درباره هم‌کاری‌های اقتصادی و تجاری گفت‌وگو کنند.

……………………………………..

با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای،

«پرتاب موفقیت‌آمیز موشک دوربرد توسط هند»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 19 آوریل، هند از پرتاب موفقیت‌آمیز آزمایشی یک موشک بالستیک دور برد که قابلیت اصابت به هدف‌هایی در چین و اروپا را دارد، خبر داده است.

به گزارش الجزیره، مسوول این پروژه اعلام کرد که به کلیه اهداف خود در این آزمایش رسیده‌اند.

این موشک که آنگی وی نام دارد قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای تا مسافت 5000 کیلومتر را داراست و  از آن به عنوان موشک بین‌قاره‌ای نیز یاد می‌کنند.

این در حالی است که پیش از این تنها اعضای دایم شورای امنیت و اسراییل اجازه دست‌رسی به چنین موشکی را داشته‌اند. اعضای دایم شامل کشورهای چین، فرانسه، روسیه، آمریکا و بریتانیا هستند.

……………………………………..

بغداد هدف انفجارها بود،

«شش بمب‌گذاری در عراق و به‌جا ماندن چندین کشته و زخمی»

خبر/ رادیو کوچه

صبح روز پنج‌شنبه، 19 آوریل، دست‌کم شش انفجار جداگانه در بغداد، پایتخت عراق روی داده است. به گفته مقام‌های محلی این انفجارها بر اثر بمب‌گذاری‌های جداگانه صورت گرفته است. هم‌چنین یک انفجار نیز در کاظمین روی داده است.

بر اثر این انفجارها دست‌کم 16 تن کشته و بیش از 40 نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش الجزیره، سه انفجار نخست در محله العامل در جنوب غربی بغداد، و تاجی در شمال پایتخت باعث مرگ دو تن و مجروح شدن 11 نفر شده است.

هم‌چنین سه خودروی بمب‌گذاری‌شده نیز در مرکز و شمال بغداد روی داد که بر اثر آن دو تن کشته و 13 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

پلیس نیز اضافه کرد که دو فرد مسلح نیز در این انفجارها شرکت داشته که هر دو آن‌ها جان باختند.

هم‌چنین هشت تن نیز در شهر کاظمین از زائران ایرانی مجروح شدند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است.

 ……………………………………..

هم‌زمان با عدم موافقت سوییس با تحریم بانک مرکزی ایران،

«کاهش واردات نفت خام ایران توسط ژاپن و تایوان»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با عدم موافقت سوییس با تحریم  بانک مرکزی جمهوری اسلامی، منابع بارزگانی و صنعتی در ژاپن می‌گویند، این کشور ورادات نفت خود از ایران را به‌صورت ناگهانی تا ۷۷ درصد کاهش داده است‌.

همچنین دیگر گزارش‌ها حاکی است که تایوان و کشور‌های اروپایی واردات نفت از ایران را کاهش داده‌اند.

این در حالی است که دولت سوییس روز چهارشنبه اعلام کرد ۱۱ شخصیت حقیقی و حقوقی را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرده اما بانک مرکزی این کشور را به دلیل احتمال لطمه وارد کردن به اقتصاد ایران، تحریم نکرده است.

از سویی دیگر یک منبع بازرگانی روز چهارشنبه، ۱۸ آوریل گفته است که ژاپن خرید نفت ایران را به‌خاطر رعایت تحریم‌های غرب علیه  این کشور، در ماه جاری، نسبت به دو ماه گذشته تا نزدیک به ۸۰ درصد هم کاهش خواهد داد. این میزان کاهش واردات نفت ژاپن از ایران، معادل روزانه ۲۵۰ هزار بشکه است.

به گزارش رویترز، اقدام ژاپن، کشوری که در لیست چهار مشتری عمده نفت ایران در آسیا است، درحالی انجام شده که تحریم‌های روزافزون غرب مشکلات پرداخت پول، بارگیری، حمل و بیمه نفت ایران را پیچیده‌تر کرده است.

ژاپن در ماه ژانویه در مجموع ۱۲۲ میلیون بشکه نفت خام وارد کرده است که ۴۱ میلیون بشکه آن مربوط به عربستان و ۲۶ میلیون نیز مربوط به امارات است. ایران، سومین تامین کننده عمده نفت این کشور در ماه ژانویه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت به ژاپن فروخته است.

رییس شرکت نفت دولتی تایوان، نیز روز چهارشنبه  گفته است: «این شرکت واردات نفت از ایران را کاهش داده و در راستای پیروی  از برنامه تحریم‌های امریکا  علیه  ایران در خصوص زمان قطع کامل واردات تصمیم گیری خواهد کرد.»

از سویی دیگر دولت سوییس روز چهارشنبه اعلام کرد ۱۱ شخصیت حقیقی و حقوقی را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرده اما بانک مرکزی ایران را به دلیل احتمال لطمه وارد کردن به اقتصاد ایران، تحریم نکرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این فهرست هشت شرکت و سه تن از مقامات ایرانی قرار دارند و دولت سوییس اعلام کرده در راستای حمایت از تشدید تحریم‌های ایران از سوی اتحادیه اروپا، تحریم‌های خود علیه ایران را افزایش داده است.

دولت سوییس اعلام کرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی را تحریم نکرده  چرا که این بانک  برای اقتصاد دارای اهمیت است.

گفتنی است آمریکا‌ و اتحادیه اروپا، از چندی پیش بانک مرکزی جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده‌اند.

……………………………………..

جمهوری آذر‌بایجان اعلام کرد:

«انهدام یک گروه مرتبط با القاعده و آموزش‌دیده در ایران»

خبر / رادیو کوچه

مقامات امنیتی جمهوری آذربایجان اعلام کردند، رهبر یک گروه مرتبط با القاعده را در باکو کشته و ۱۹ تن از یاری‌دهندگان ‌وی را دستگیر کرده‌اند.

وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان گفته است، گروه مذکور، که اعضای آن در نقاط گوناگون آن کشور دستگیر شده‌اند، قصد انجام عملیات تروریستی در داخل کشور را داشته‌اند.

به گفته این مقامات رهبر گروه، که از او با نام «ووگار پاداروف» یاد شده، تبعه جمهوری آذربایجان است، و هنگام مقاومت در برابر نیروهای امنیتی کشته شده است.

مقامات باکو می‌گویند، افراد دستگیر شده در ایران، سوریه، پاکستان، آموزش دیده و برخی از آن‌ها علیه ناتو در افغانستان جنگیده‌اند.

حکومت باکو سال گذشته، ۱۷ نفر را به اتهام عضویت در یک گروه مرتبط با القاعده، به مجازات زندان از ۵ سال تا حبس ابد محکوم کرد.

……………………………………..

در تنها 100 روز مانده به آغاز المپیک،

«الهام بخش یک نسل، شعار رسمی المپیک لندن»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که نزدیک به ۱۰۰ روز به برگزاری مسابقات المپیک لندن باقی مانده، شعار رسمی این مسابقات «الهام بخش یک نسل» اعلام شده است.

این شعار هم‌زمان با مراسم شمارش ۱۰۰ روز مانده به المپیک اعلام شد که طی آن با استفاده از ۲۰ هزار شاخه گل، پنج دایره رنگین المپیک در پارکی در لندن ترسیم شد.

لندن خود را برای بزرگ‌ترین روی‌داد ورزشی جهان آماده می‌کند و برگزار‌کنندگان این مسابقات با اطمینان می‌گویند که همه چیز آماده یک میزبانی بیاد ماندنی در این شهر جهان است.

با این وجود منتقدان از ظرفیت حمل و نقل شهری و ترافیک ناشی از برگزاری این مسابقات در کلان شهری چون لندن اظهار نگرانی کرده‌اند.

……………………………………..

توکلی مطرح کرد:

«دولت را مجبور می‌کنیم قانون را درباره یارانه‌ها اجرا کند»

خبر / رادیو کوچه

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «قسم خورده‌ایم قانون را در مجلس شورای اسلامی اجرا و بر دولت نظارت کنیم» تاکید کرد: «تلاش می‌کنیم از هر طریق معقول دولت را مجبور به اجرای قانون کنیم.»

به گزارش مهر، ‌احمد توکلی شام‌گاه چهارشنبه، 18 آوریل، در نشست تعدادی از اعضای جبهه متحد اصول‌گرایان با مردم با بیان این‌که هدف‌مندی یارانه‌ها در راستای این تصویب شد که منابع محدود ملی در راستای درستی استفاده شود اظهار داشت: «بحث هدف‌مند کردن یارانه‌ها یک بیماری 44 ساله بود که در اصل اجرای آن هیچ اختلافی در میان مجلس و دولت وجود نداشت اما در شیوه اختلافات اساسی میان مجلس و دولت بود.»

وی با بیان این‌که محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، قصد داشت این قانون را طی دو سال به صورت کامل اجرا کند گفت: «مجلس معتقد بود اگر قانون هدف‌مندی یارانه در کم‌تر از 5 سال اجرا شود به مصلحت کشور نیست اگر چه در نهایت دولت حرف خودش را اجرایی کرد.»

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: «اجرای غلط از هدف‌مندی یارانه‌ها موجب شد تا بخش تولید در کشور آسیب زیادی ببیند که به تبع آن قیمت انرژی و سپس کالاهای تولیدی داخل افزایش شدیدی پیدا کرد و همین موجب شد تا واردات رشد و قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند.»

توکلی افزود: «مجلس تلاش زیادی انجام داد تا این گرانی‌ها کم‌تر اتفاق بیفتد اما رییس جمهوری سعی نمایندگان را باطل کرد.»

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه قرار بود از منابع هدف‌مندی یارانه‌ها 30 درصد به تولید اختصاص پیدا کند گفت: «با این وجود اکثریت منابع حاصل از هدف‌مندی یارانه‌ها  به صورت یارانه نقدی به مردم پرداخت شد و دیگر پولی برای بخش تولید باقی نماند به صورتی که علاوه بر منابع حاصل از هدف‌مندی یارانه‌ها 16 هزار میلیارد تومان پول نقد از فروش نفت به مردم داده شد.»

وی در همین زمینه افزود: «کل درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در 15 ماه گذشته 29 هزار میلیارد تومان بوده که تنها به حساب خانوارها 45 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی‌ واریز شد و 16 هزار میلیارد کسری دیگر از طریق چاپ اسکناس نو تامین شد که این به شدت میزان نقدینگی را بالا برد و نتیجه‌اش شد که کمر خانوارها را شکسته است.»

تنش میان مجلس و دولت در خصوص اجرای فاز دوم هدف‌مندی یارانه‌ها افزایش یافته است و مجلس می‌گوید در صورت اجرای این فاز در حال حاضر اقتصاد ایران را دچار یک شوک عظیم خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,