شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
29 September 2016
یکم اردیبهشت-بیستم آوریل

«تقویم تاریخ یکم اردیبهشت»

۱۳۹۱ اردیبهشت ۰۱

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1359 خورشیدی: سال‌روز در گذشت «سهراب سپهری» شاعر و نقاش ایرانی. او از مهم‌ترین شاعران معاصر ایران است و شعرهایش به زبان‌های بسیاری از جمله انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده ‌است. وی که زاده سال 1307 بود پس از ابتلا به بیماری سرطان خون در بیمارستان پارس تهران درگذشت. از آثار او می‌توان به «طبیعت بیجان» ۱۳۳۶، «شقایق‌ها، جویبار و تنه درخت» ۱۳۳۹، «علف‌ها و تنه درخت» ۱۳۴۱، «ترکیب‌بندی با نوارهای رنگی» ۱۳۴۹، «ترکیب‌بندی با مربع‌ها» ۱۳۵۱ و «منظره کویری» ۱۳۵۷ اشاره کرد.

1353 خورشیدی: حسین پژمان بختیاری شاعر و تصنیف‌سرای ایرانی عصر قاجار و دوره پهلوی در چنین روزی درگذشت. وی زاده سال 1279 خورشیدی در تهران بود و پس از اتمام تحصیلات مدتی در خدمت وزارت پست و تلگراف بود و سپس به شعر و تصنیف روی آورد. تعدادی از کتاب منتشر شده او شامل: دیوان اشعار، زن بیچاره، خاشاک، محاکمه شاعر، اندرز یک مادر، کویر اندیشه، تاریخ پست و تلگراف در ایران، سیه روز و محاکمه شاعر است.

پژمان بختیاری هم‌چنین تصحیح کتاب‌هایی نظیر: لسان الغیب دیوان حافظ، دیوان جامی، ترانه‌های خیام، خمسه نظامی دیوان ژاله قائم مقامی را برعهده داشته ‌و برخی از آثار شاتوبریان هم‌چون «وفای زن»، «آتالا» و «رنه» توسط او ترجمه شده‌است.

1358 خورشیدی: زادروز «لیلا ابراهیمی» دونده دوهای نیمه استقامت ایرانی. او نخستین دونده زن ایرانی پس از انقلاب 1357 است که توانست در مسابقات قهرمانی ۲۰۰۷ آسیا در امان در ماده ۳۰۰ متر بامانع سوم شد و موفق به کسب مدال در مسابقات قهرمانی آسیا شود. در حالی که هیچ‌وقت امکان تمرین این ماده برایش فراهم نشده بود و برای اولین بار از مانع چاله آب می‌پرید.

 او در مسابقات قهرمانی دو و میدانی داخل سالن ۲۰۰۴ آسیا در تهران یک مدال نقره در ۳۰۰۰ متر و یک مدال برنز در ۱۵۰۰ متر و در مسابقات قهرمانی دو و میدانی داخل سالن ۲۰۱۰ آسیا در تهران یک مدال برنز در ۳۰۰۰ متر گرفت. ابراهیمی در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه و بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۷ ماکائو و ۲۰۰۹ هانوی هم شرکت کرده ‌است. او معتقد است نوع پوشش دوندگان زن ایران موجب ایجاد رقابت ناعادلانه برای آنها در مسابقات بین‌المللی است.

1317 خورشیدی: «محمد اقبال لاهوری» یا «علامہ محمد اقبال»  شاعر، فیلسوف، سیاست‌مدار و متفکر مسلمان پاکستانی در روزی چون امروز درگذشت. او که زاده سال 1256 بود شاعری است که اشعار زیادی به زبا‌ن‌های فارسی و اردو سروده ‌است. اقبال نخستین کسی بود که ایده یک کشور مستقل را برای مسلمانان هند مطرح کرد که در نهایت منجر به ایجاد کشور پاکستان شد. اقبال در این کشور به طور رسمی «شاعر ملی» خوانده می‌شود.

1999 میلادی: کشتار در «دبیرستان کلمباین»  در ایالت کلرادوی ایالات متحده آمریکا در چنین روزی رخ داد. در این حادثه دو تن از دانش‌آموزان این دبیرستان با تیراندازی به سمت دیگر دانش‌آموزان و معلم‌ان مدرسه، باعث کشته شدن دوازده تن از دانش‌آموزان به هم‌راه دو معلم شدند.

در همین رابطه در سال ۲۰۰۲ «مایکل مور» با ساخت فیلمی مستند به نام «بولینگ برای کلمباین» با اشاره به ماجرای تیراندازی در این مدرسه، به نقد آزادی حمل سلاح در آمریکا پرداخت که این فیلم در سال ۲۰۰۳ برنده جایزه به‌ترین فیلم مستند اسکار شد.

برخی دیگر از روی‌دادهای امروز

___________________________________

روز سعدی: در ایران، اول اردیبهشت به عنوان «روز سعدی» نام‌گذاری شده است که همه ساله در مراسم‏های این روز گرامی داشته می‏شود.

1992 میلادی: کنسرتی با شرکت همه ستارگان معروف موسیقی غربی به یادبود شخص معرف گروه موزیک کوئین یعنی «فردی مرکوری» در ورزشگاه ومبلی در لندن برگزار شد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,