Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
گزارش اقتصادی

«افزایش نامشخص قیمت بنزین در ماه‌های آینده»

2012 April 20

 سایه کوثری/ رادیو کوچه

قیمت بنزین احتمالن حدود 20 تا 40 درصد افزایش خواهد یافت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با نزدیک شدن به زمان اجرای فاز دوم طرح هدف‌مندی یارانه‌ها، کارشناسان از احتمال افزایش 20 تا 40 درصدی قیمت بنزین خبر می‌دهند.

با پایان تعطیلات نوروزی، گمانه‌زنی‌ها در مورد افزایش قیمت بنزین بیش‌تر شده است.

پیش از آغاز سال نو رویانیان، رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت  تاکید کرد که قیمت بنزین نه تنها 1500 تومان نمی‌شود بلکه حتا 1200 تومان هم نخواهد شد.

وی گفته بود که قطعن دولت براساس قانون هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها قیمت‌ها را افزایش خواهد داد و جای نگرانی وجود ندارد.

وی هم‌چنین تاکید کرده بود:« هدف دولت اجرای قانون است. بنابراین در شرایطی که ما سالانه اجازه افزایش 20 درصدی قیمت‌ها را داریم و با احتساب امسال و سال آینده دولت اجازه دارد تا 40 درصد قیمت بنزین را افزایش دهد. بنابراین وقتی دولت می‌تواند تا 40درصد افزایش قیمت بدهد دیگر نیازی به دور زدن قانون ندارد. اما به دلیل آن‌که دولت و شخص رییس‌جمهور یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های‌شان عدم تحمیل فشار مالی بر مردم است بنابراین باید منتظر بود تا دید چه تصمیمی برای قیمت بنزین گرفته می‌شود.»

 عضو کمیسیون تلفیق مجلس در توضیح بیش‌تر گفت:«با توجه به این‌که نرخ بنزین به اندازه سه فاز هدف‌مندی یارانه‌ها افزایش داشته، کمیسیون تلفیق برای بنزین سقف تعیین می‌کند و اجازه افزایش قیمت بنزین را صادر نخواهد کرد.»

این اظهارنظر در حالی بود که در همان زمان یکی از خبرگزاری‌ها قیمت بنزین را رقمی بین 900 تا 1500 تومان اعلام کرده بود.

هرچند براساس اظهارات رویانیان دولت اجازه دارد قیمت بنزین را تا مرز 40 درصد افزایش دهد و بیش از این هم نخواهد شد. بنابراین در این‌صورت باید منتظر بنزین 980 تومانی بود.

درعین حال با توجه به قانون بودجه 91 و تاکید نمایندگان بر اجازه دولت مبنی بر افزایش 20 درصدی قیمت بنزین به نظر می‌رسد در صورت پیروی دولت از قانون مورد تصویب نمایندگان باید قیمت این فراورده 840 تومان تعیین شود.

اما کارشناسان می‌گویند صرف‌نظر از قانون موجود، ممکن است دولت برخلاف آن قیمت بنزین را بیش از این‌ها افزایش دهد و البته باید شاهد تغییراتی در میزان سهمیه‌ها هم باشیم.

دراین بین حدس و گمانی که بیش از دیگر پیش بینی‌ها به واقعیت نزدیک است تعیین نرخ بنزین بین 840 تا 980 تومان در هر لیتر است.

اما شایعات هم‌چنان ادامه دارد. شایعاتی که تا چند روز گذشته بنزین هزار تومانی را هدف گرفته بود اما بنزین 1500 تومانی نیز جای خود را در میان شایعات باز کرده است. البته شاید باید علت این مساله را در تلاش دولت برای آماده سازی جامعه با قیمت بنزین پایین‌تر از رقم 1500 تومان جستجو کرد.

از سویی سخن‌گوی کمیسیون انرژی مجلس حداکثر میزانی که ممکن است در کمیسیون تلفیق مجلس برای افزایش قیمت بنزین در سال 91 تصویب شود را برابر 140 تومان اعلام کرده و گفته است:«حداکثر قیمت بنزین در سال 91 برابر 840 تومان می‌شود اما در کمیسیون تلفیق تلاش می‌کنیم تا قیمت بنزین همان 700 تومان بماند.»

«عماد حسینی» با بیان این مطلب از مطرح شدن پیش‌نهاد ثابت ماندن قیمت بنزین در نشست‌های آتی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفته است:«از آن‌جا که در ابتدای اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها ، شیب تندی برای افزایش قیمت بنزین برداشته شد بنابراین در سال 91 نباید افزایشی در قیمت بنزین داشته باشیم.»

 عضو کمیسیون تلفیق مجلس در توضیح بیش‌تر گفت:«با توجه به این‌که نرخ بنزین به اندازه سه فاز هدف‌مندی یارانه‌ها افزایش داشته، کمیسیون تلفیق برای بنزین سقف تعیین می‌کند و اجازه افزایش قیمت بنزین را صادر نخواهد کرد.»

 حسینی با بیان این‌که دولت در اجرای مرحله دوم قانون هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها مجاز به افزایش ۲۰ درصدی قیمت حامل‌های انرژی بوده است گفته بود: «با توجه به این‌که از همان ابتدای افزایش قیمت بنزین، نرخ بنزین به اندازه سه فاز هدف‌مندی یارانه‌ها افزایش داشته است لذا در اجرای مرحله دوم هدف‌مندی، هر گونه افزایش قیمتی خلاف قانون هدف‌مندی است و قانون را نقض می‌کند.»

 وی خاطرنشان کرد:«‌اگر قرار بر این است که قانون پیاده شود بنزین در سال 91 نباید افزایش قیمت داشته باشد. اگر هم کمیسیون تلفیق بخواهد افزایش قیمتی برای بنزین در سال 91 متصور باشد، افزایش قیمت بیشتر از 20 درصد قابل تصور نیست.»

واقعیت آن‌است که با آزادسازی کامل قیمت بنزین، قیمت عرضه این فرآورده نفتی بر اساس انواع آن و هم‌چنین نرخ‌های متفاوت دلار می‌تواند بین۹۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر نوسان کند.

در قانون هدف‌مندی یارانه‌ها قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین و گازوییل باید در پایان زمان ۵ ساله اجرای این قانون به ۹۵ درصد فوب خلیج‌فارس برسد.

بر این اساس در اسفند ماه سال 89 قیمت بنزین معمولی و سوپر فوب خلیج‌فارس به ترتیب ۱۰۳۲ و ۱۱۳۵ دلار در هر تن بوده است که قیمت هر لیتر از این فرآورده‌ها در اسفند‌ماه همان‌سال  به ترتیب ۷۶ و ۸۴ سنت محاسبه می‌شود.

بر پایه این گزارش با احتساب قیمت ۱۹۰۰ تومان برای دلار آزاد، قیمت هر لیتر بنزین معمولی بر اساس قیمت‌های فوب خلیج فارس به ۱۴۵۰ تومان و قیمت هر لیتر بنزین سوپر نیز به نزدیک ۱۶۰۰ تومان بالغ خواهد شد. بر این اساس با احتساب رقم ۹۵ درصد قیمت فوب برای ارایه بنزین در داخل کشور بر اساس قانون هدف‌مندی یارانه‌ها، با احتساب دلار به قیمت آزاد، قیمت بنزین معمولی به ۱۳۸۰ تومان و قیمت بنزین سوپر حدودا به ۱۵۱۰ تومان بالغ خواهد شد.

در عین حال با احتساب دلار به قیمت رسمی ۱۲۲۶ تومانی، قیمت بنزین سوپر و معمولی بر اساس قیمت‌های فوب به ترتیب به ۹۳۶ و ۱۰۳۰ تومان محاسبه می‌شود. بر این اساس بر مبنای نرخ رسمی دلار با احتساب رقم ۹۵ درصد قیمت فوب برای ارائه بنزین در داخل کشور، قیمت بنزین معمولی ۸۹۰ تومان و قیمت بنزین سوپر ۹۸۰ تومان محاسبه می‌شود.

قیمت روز بنزین سوپر در فوب خلیج فارس ۱۱۶۰ دلار در هر تن اعلام شده است که ۲ درصد رشد را نسبت به قیمت‌های اسفندماه نشان می‌دهد.

بر این اساس با آزادسازی کامل قیمت بنزین، قیمت عرضه این فرآورده نفتی بر اساس انواع آن و هم‌چنین نرخ‌های متفاوت دلار می‌تواند بین۹۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر نوسان کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,