Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
گزارش روز تاجیکستان،

«بررسی پرونده قتل بابانوئل تاجیکی در دادگاه»

2012 April 20

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

  دادگاهی‌ در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان به بررسی پرونده قتل «پرویز دولتبیک اف» که شب سال نو میلادی ۲۰۱۲ از سوی یک گروه نوجوانان کشته شده بود، آغاز کرد. آقای «دولتبیک اف» آن شب در تن لباس بابانوئل را داشت و برای شادباشی سال نو به منزل نزدیکانش می‌رفت، اما در راه با گروه نوجوانان رو به رو آمده از سوی آن‌ها کشته گردید.

بنا به اطلاع دادگاه در این کشتار در مجموع هشت نفر مظنون دانسته می‌شوند. اما حالا تنها چهار نفر آن‌ها در کرسی عیب‌داری نشسته‌اند که یکی از آن‌ها هنوز به سن بلوغ نرسیده است. «فرخ سمی»، «شریف دولتاف»، «حسن عبد‌الرشیداف» و «بهروز شریفاف» در دادگاه به عنوان گمانبران اصلی‌ در قتل «پرویز دولتبیکاف» معرفی‌ شدند.

اما «مولده شریفافا» مادر بهروز شریفاف یکی از افراد مظنون در قتل دولتبیکاف گفت فرزندش احتمال تحت فشار و لت و کوب ماموران پلیس این گناه را بر دوش گرفته است. یکی از وکیلان مدافع افراد مظنون در قتل بابانوئل تاجیکی هم می‌گوید، در آغاز گروه بزرگ جوانان در این قضیه متهم می‌شدند، ولی‌ قسمت زیاد آن‌ها از بازداشت رها گردیده‌اند. او باور دارد افراد دارا فرزندان خود را از این قضیه با هر راهی‌ بیرون کشیده‌اند.

نزدیکان «پرویز دولتبیکاف» می‌گویند، خواهان به زندان کشیدن هیج کس نیستند ولی‌ می‌خواهند مجرمان مجازات شوند تا برای دیگران عبرت بشود. زیرا آن‌ها می‌گویند در صورت چاره‌جوی نکردن احتمال چنین حادثه‌ها افزوده و افراد بی‌گناه از دست چنین نوجوانان کشته می‌شوند. پرویز دولتبیکاف یک جوان تاجیک که زاده ولایت «بدخشان» تاجیکستان است در دفتر نمیاندگی یک سازمان بین المللی فعالیت می‌کرد.

چون قتل آقای دولتبیکاف در شب سال نو میلادی و آن هم با لباس بابانوئل اتفاق افتاد نزدیکانش گفتند که او را با ندای «تو کافر» کشته‌اند. آن زمان اکثر خبرگزاری‌های جهانی نیز نوشتند که یکی از سبب‌های قتل پرویز دولتبیکاف جنبه دینی دارد. این موضوع در صدها وبگاه و بلاگ‌ها در سراسر جهان از هند و چین گرفته تا اروپا و از روسیه تا افرقای جنوبی نشر و بازنشر شد. این در حالی است که در تاجیکستان در چند سال آخر روحانیان در صحبت‌های خود از مردم مسلمان این کشور می‌خواهند تا از تجلیل این عید مربوط به مسیحیان خودداری بورزند.

ولی‌ مقامات وزارت کشور این ادعا را رد کرده و انگیزه مذهبی داشتن این قتل را ناصحیح دانستند. وزارت کشور گفت، این یک کار اوباشیست نه بیش‌تر از آن.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,