Saturday, 18 July 2015
22 September 2020

«خبرهای بیست و یکم آوریل ۲۰۱۲»

2012 April 21

در پی اعتراض ایران به دخالت آمریکا در مورد ابوموسی،

«احضار سفیر سوییس در تهران به وزارت خارجه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در اعتراض به آن‌چه «اظهارات مداخله‌جویانه» معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره سفر محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری اسلامی، به جزیره ابوموسی خوانده شده، حافظ منافع آمریکا در ایران را فراخوانده است.

لیویا لئو آگوستی، سفیر سوییس در تهران، به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران فعالیت می‌کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه، 21 آوریل‌، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سفیر سوییس شام‌گاه جمعه به وزارت امور خارجه فراخوانده شده و مدیرکل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه به او گفته است که «جزیره ابوموسی همانند سایر جزایر ایرانی خلیج فارس، جز‌ لاینفک جمهوری اسلامی ایران» است و سفر محمود احمدی‌نژاد به این جزیره نیز همانند سفرهای استانی او بوده است.

او هم‌چنین اظهارات مقام آمریکایی را دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران خوانده و خواهان توضیح دولت آمریکا در این زمینه شده است.

بنا بر اطلاعیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، سفیر سوییس در ایران در پاسخ به این اعتراض گفته است که «مراتب را به دولت آمریکا منعکس و نتیجه را اعلام خواهد کرد.»

سفر محمود احمدی‌نژاد به جزیره ابوموسی در روز چهارشنبه، 11 آوریل‌، واکنش مقامات رسمی امارات متحده عربی را به دنبال داشت و یک روز بعد از این سفر، امارات متحده عربی سفیر خود را از تهران «برای مشورت» فراخواند.

روابط دو کشور ایران و امارات متحده عربی بر سر مالکیت سه جزیره تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی در خلیج پارس همواره با تنش هم‌راه بوده است.

از سویی دیگر در روزهای گذشته، وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای، حمایت خود را از یافتن «راه‌حلی صلح‌آمیز بین امارات متحده عربی و ایران بر سر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک» اعلام کرد.

……………………………………………..

از سوی سازمان ملل صورت گرفت،

«تحریم‌ دو عضو سپاه قدس ایران و  شرکت حقوقی»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه جمعه، 20 آوریل، سازمان ملل متحد دو فرد و یک شرکت ایرانی را به دلیل قاچاق اسلحه به نیجریه به لیست سیاه تحریم‌هایش اضافه کرده است.

به گزارش رویترز، کمیته تحریم‌های سازمان ملل متحد گفته این افراد وابسته به نیروی سپاه قدس، واحد برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هستند و نام آن‌ها را حسین (عظیم) آقاجانی و علی‌اکبر طباطبایی عنوان کرده است.

این افراد پیش‌تر نیز به اتهام قاچاق موشک، مواد منفجره و نارنجک به نیجریه در دادگاهی در این کشور حضور پیدا کرده بودند.

در اکتبر سال ۲۰۱۰، ماموران نیجریه، در جریان بازرسی از یک کشتی تجاری ۱۳ کانتینر حاوی اسلحه و مواد منفجره کشف کرده بودند. این کشتی از بندرعباس در جنوب ایران بارگیری شده بود. سلاح‌های کشف شده میان مصالح ساختمانی جاسازی شده بودند.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از این عمل استقبال کرده و اظهار داشت: «افرادی که امروز در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند، با زیر پا گذاشتن قطع‌نامه‌های پیشین علیه ایران، تلاش داشته‌اند اسلحه به نیجریه بفرستند.»

در ادامه این بیانیه آمده: «این دو نفر اعضای سپاه قدس ایران هستند، بخشی که افراط‌گرایی و تروریسم را در خارج از خاک ایران هدایت می‌کند.»

علاوه بر این افراد، نام شرکت تجاری بهینه نیز به این لیست اضافه شده است. به گفته کمیته تحریم‌های سازمان ملل متحد این شرکت، یکی از دو شرکتی است که پیش‌تر در قاچاق اسلحه به کشورهای غرب آفریقا دست داشته است. شرکت باربری یاس‌ایر هم در فروردین ماه مورد تحریم وزارت دارایی آمریکا قرار گرفته بود.

یک دیپلمات عضو کمیته تحریم‌ها در سازمان ملل متحد تصریح کرده این تحریم‌ها بنا به درخواستی که ماه گذشته بریتانیا به این کمیته ارایه کرده، وضع شده است.

دولت نیجریه گفته بود ایران این اسلحه‌ها را برای پشتیبانی از گروه‌های شیعه در این کشور ارسال می‌کند. ایران اما این اتهامات را رد کرده است.

……………………………………………..

در پی رسوایی جنسی در کلمبیا،

«اخراج سه مامور مخفی دیگر آمریکایی»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه جمعه، 20 آوریل، با فاش شدن جزییات بیش‌تر درباره رسوایی جنسی ماموران حفاظت از باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در جریان سفر وی به کلمبیا سه مامور دیگر‌، اداره ماموران مخفی آمریکا را ترک کرده‌اند.

در میان این سه نفر دیوید چنی و گرگ استوکز، از ماموران مخفی ارشد قرار دارند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز گذشته شخصن از جزییات رسیدگی به این پرونده اخلاقی مطلع شده است.

روز پنج‌شنبه‌ هم سه نفر دیگر از محافظان و ماموران مخفی کاخ سفید، از کار خود اخراج یا با اعلام بازنشستگی و استعفا، به نوعی کنار گذاشته شده بودند.

شمار ماموران مخفی آمریکایی که به خاطر این رسوایی اخلاقی مورد مواخذه قرار گرفته‌اند اکنون به 12 نفر رسیده است. هم‌زمان 11 مامور ارتش هم در این رابطه مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

این افراد متهم به آوردن 20 روسپی به هتل محل اقامت خود در شهر کارتاخنا کلمبیا هستند.

گفتنی است این رسوایی از آن‌جا آغاز شد که یکی از این روسپیان در مشاجره با یکی از ماموران بر سر پول 800 دلار دست‌مزد مطالبه کرده بود اما مامور آمریکایی تنها ۳۰ دلار به او داده بود.

از سویی دیگر وکیل یکی از ماموران گفته که با وجود تمام اتهامات اخلاقی به موکلش، او در ماموریت خود برای محافظت از جان رییس جمهوری آمریکا «کوتاهی نکرده» است.

سفر آقای اوباما به کلمبیا به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا صورت گرفته بود اما گزارش‌های مربوط به این رسوایی جنسی، تمامی اخبار این اجلاس را تحت شعاع خود قرار داد.

……………………………………………..

مقام‌های پاکستانی:

«کشف جعبه سیاه هواپیمای سقوط‌کرده در پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 21 آوریل، مقام‌های پاکستانی می‌گویند جعبه سیاه هواپیمایی که روز جمعه با 127 سرنشین در منقطه‌ای مسکونی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی اسلام آباد سقوط کرد پیدا شده است.

فرخند اقبال، رییس دفتر توسعه پایتخت پاکستان، که جست‌جوی بازماندگان را بر عهده دارد، گفت این جعبه به دست مقام‌های مربوطه داده خواهد شد تا بررسی بیش‌تر روی آن انجام گیرد.

بعدازظهر جمعه، 20 آوریل، یک هواپیماى پاکستانى که 127 سرنشین و از جمله 9 خدمه داشت، در نزدیکى اسلام آباد سقوط کرد و کلیه‌ى سرنشینانش را به کشتن داد.

علت این واقعه اوضاع نامساعد جوى گزارش شده است.

وزارت دفاع پاکستان در این‌باره اعلام کرد که هواپیما هنگام تلاش براى فرود در فرودگاه پایتخت دچار سانحه شد و همه سرنشینان آن جان باختند.

یک مسوول پلیس پاکستان به نام فاضل اکبر در مورد سقوط هواپیما گفت: «این هواپیما متعلق به خطوط هوایى بهوجاى پاکستان است و از کراچى آمده بود تا در اسلام آباد بنشیند. لیکن در نزدیکى پایتخت سقوط کرد.»

مسوول دیگرى به نام سیف‌الرحمان محل دقیق حادثه را منطقه روستاى حسین آباد در 3 کیلومترى بزرگ‌راه اسلام آباد به سوى کراچى دانست.

او گفت: «هواپیما آتش گرفته است و هنوز آتش زبانه مى‌کشد. اما چیزى از هواپیما در واقع نمانده است.»

قرار بود این هواپیما در ساعت 18:50 به وقت محلى، به وقت گرینویچ در اسلام آباد فرود آید، ولى لحظاتى قبل از سقوط ارتباط خود را با برج مراقبت فرودگاه اسلام آباد از دست داد.

 ……………………………………………..

در نشست شورای امنیت صورت می‌گیرد،

«ارایه پیش‌نویس اعزام 300 ناظر به سوریه برای رای‌گیری»

خبر / رادیو کوچه

سفیر فرانسه در سازمان ملل اعلام کرد شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه 21 آوریل، پیش‌نویس طرح ارسال 300 ناظر بین‌المللی به سوریه را برای تصویب به رای خواهد گذاشت.

جیرار ارو در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: «به نظر می‌رسد 15 عضو شورای امنیت با این طرح موافق هستند.»

پیش از این اعلام شده بود روسیه به موازات کشورهای اروپایی طرحی به شورای امنیت ارایه کرد و پس از بررسی دو طرح ، اعضای شورا بر پیش‌نویس مشترکی به اجماع رسیدند.

سفیر بریتانیا در سازمان ملل نیز اعلام کرد 15 عضو شورای امنیت به توافق نزدیک شده‌اند.

شورای امنیت روز شنبه گذشته با ارسال 30 ناظر بین‌المللی به سوریه موافقت کرد. بان کی مون دبیرکل سازمان ملل اما از شورای امنیت خواست این تعداد را به 300 تن برساند.

ناظران سازمان ملل ماموریت دارند بر آتش‌بس و اجرای سایر بندهای طرح کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب نظارت کنند.

این ناظران نظامی هستند اما با خود اسلحه حمل نمی‌کنند و قرار است به تدریج کارشناسانی در زمینه‌های مختلف سیاسی‌، حقوق بشر‌، مدیریت و اطلاع‌رسانی به آن‌ها ملحق شوند.

سفیر فرانسه در شورای امنیت تاکید کرد: «این اولین بار است که سازمان ملل به مناطقی که هم‌چنان نبرد در آن جریان دارد ناظرانی ارسال می‌کند.»

لازم به اشاره است در روزهای اخیر دبیر سازمان ملل و مقام‌های کشورهای غربی از «شکننده بودن» آتش‌بس در سوریه ابراز نگرانی کرده و هشدار داده بودند.

……………………………………………..

پس از صدور رای دادگاه تجدیدنظر،

«احضار دبیرکل نهضت آزادی ایران برای اجرای حکم زندان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، در روزهای اخیر، دبیرکل نهضت آزادی ایران جهت اجرای حکم زندان به زندان اوین فراخوانده شده است.

به گزارش ‌میزان خبر‌، ابراهیم یزدی، روز دوشنبه، ۲۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۱ مطلع شده است که می‌بایست ظرف مدت ۲۰ روز جهت اجرای حکم زندان خود را به اوین معرفی کند.

گفته شده مسوولان و رییس دادگاه بدوی به وکیل آقای یزدی در چند نوبت اعلام کردند که پرونده هنوز برای تجدید‌نظر فرستاده نشده، اما پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال و حکم قطعی بدون حضور این فعال سیاسی و دفاعیت وکیل او صادر شده است.

اتهام‌های دبیر کل نهضت آزادی در دادگاه بدوی، تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و اقدام علیه امنیت ملی از طریق هم‌کاری با نهضت آزادی ایران عنوان شد.

در پی اعلام این اتهام‌ها، آقای یزدی در جریان برگزاری جلسه دادگاه، صلاحیت دادگاه انقلاب را برای رسیدگی به پرونده خود رد کرده و حاضر به دفاع نشده بود.

ابراهیم یزدی که عضویت در شورای انقلاب، وزیر خارجه و معاون نخست وزیر دولت موقت آقای بازرگان و نمایندگی مردم تهران در دوره اول مجلس شورای اسلامی را در کارنامه سیاسی خود دارد از سال ۱۳۷۳ و در پی درگذشت مهدی بازرگان، دبیرکلی نهضت آزادی ایران را برعهده گرفته است.

……………………………………………..

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران،

«تمدید تمامی قراردادهای نفتی ایران با آسیا و آفریقا»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 21 آوریل، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت از تمدید تمامی قراردادهای فروش نفت ایران در سال 2012 میلادی توسط پالایش‌گرهای آسیایی و آفریقایی خبر داد و تاکید کرد: «توقف صادرات نفت ایران به مالزی صحت ندارد.»

به گزارش مهر، محسن قمصری با اعلام این‌که این قرارداد به طور یک‌ساله با پالایش‌گرهای خارجی امضا شده است، تصریح کرد: «در حال حاضر ایران هیچ‌گونه مشکلی برای صادرات و فروش نفت ندارد.»

این مقام مسوول در خصوص گزارش‌هایی مبنی بر توقف یا کاهش خرید نفت ایران توسط برخی پالایش‌گاه‌ها در سال 2012 میلادی بیان کرد: «اگر پالایش‌گاهی به عنوان مثال در ژاپن کاهش خرید نفت از ایران داشته، در همین کشور پالایش‌گاه دیگری قرارداد جدید افزایش خرید نفت در سال 2012 میلادی را امضا کرده است.»

هم‌چنین مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت، اعلام کرد: «اگر در فروش نفت یک سنت تخفیف بدهیم قطعن این دست‌گاه‌های نظارتی عکس‌العمل نشان خواهند داد و مطمئن باشید ایران در فروش نفت به خارجی‌ها تخفیف یا تسهیلاتی نداده است.»

 وی در خصوص قطع صادرات نفت ایران به مالزی، توضیح داد: «صادرات نفت به این کشور آسیایی قطع نشده است و فروش روزانه 14 هزار بشکه نفت ادامه دارد.»

محسن قمصری با بیان این‌که ایران نفت مجانی به هیچ پالایش‌گاهی نمی‌فروشد، خاطرنشان کرد: «در شرایط فعلی هم با وجود تحریم هیچ‌گونه نفت بدون مشتری نداریم.»

لازم به اشاره است این اظهارات در حالی صورت گرفته که هفته گذشته ژاپن اعلام کرد که میزان خرید نفت از ایران را تا 77 درصد کاهش داده و این رقم در ماه جاری به 80 درصد خواهد رسید. از سویی دیگر اتحادیه اروپا نیز از یک ماه دیگر تحریم واردات نفت از ایران را اجرایی خواهد کرد.

……………………………………………..

لیگ برتر فوتبال ایران،

«تلاش تیم فوتبال شهرداری تبریز برای بقا در لیگ»

خبر / رادیو کوچه

نخستین دیدار از هفته سی و یکم رقابت‌های فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران، بین تیم فوتبال شهرداری تبریز و صنعت نفت آبادان عصر روز جمعه، 20 آوریل، در ورزش‌گاه یادگار امام تبریز برگزار شد که با برتری تیم فوتبال شهرداری به پایان رسید.

به گزارش مهر، در نخستین دیدار هفته سی‌ویکم شهرداری تبریز و صنعت نفت آبادان در حالی به دیدار هم رفتند که صنعت نفت در میانه‌ها و شهرداری در انتهای جدول و یکی از گزینه‌های سقوط به دسته یک لیگ ایران است.

تیم فوتبال شهرداری تبریز با پیروزی دو بر یک برابر صنعت نفت 32 امتیازی شد و با سه امتیازی که کسب کرد امیدواری‌اش برای ماندن در لیگ برتر بیش‌تر شده است.

در همین چهارچوب، روز شنبه، 21 آوریل، ملوان بندرانزلی – مس کرمان، مس سرچشمه – فجرشهیدسپاسی شیراز، صبای قم – نفت تهران، و پرسپولیس – سایپای البرز، دیدار خواهند کرد.

……………………………………………..

مقامات امنیتی افغانستان:

«خنثاشدن حمله بزرگ شبه‌نظامیان در کابل»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز شنبه، 21 آوریل، براساس اعلام مقامات امنیتی افغانستان، 5 فرد مسلح که ظن آن می‌رود در حال طراحی حمله‌ای بزرگ در کابل بوده‌اند، بازداشت شده‌اند. به هم‌راه این افراد، 10 تن مواد منفجره نیز ضبط شده است.

یک سخن‌گوی نهاد امنیتی افغانستان گفته است که احتمال می‌رود این ۵ نفر عضو شبکه حقانی باشند.

هم‌چنین گزارش شده است که فیلمی ویدئویی حاوی جزییاتی از طرح‌های این گروه، پیدا شده است.

نهادهای امنیتی افغانستان اعلام کرده‌اند که این افراد مواد منفجره را زیر بار سیب‌زمینی یک کامیون مخفی کرده بودند و می‌خواسته‌اند آن را در مناطق پرازدحام شهر کابل منفجر کنند.

اعلام شده است که سه نفر از بازداشت‌شدگان ملیت پاکستانی دارند و دو نفر افغان هستند.

……………………………………………..

پس از حدود دو سال غیبت،

«حضور احمدی‌نژاد در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 21 آوریل، دومین جلسه مجمع تشخیص مصحلت نظام در سال جدید با حضور سران سه قوه در جمهوری اسلامی برگزار شده است.

به گزارش مهر، صبح امروز جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، علی لاریجانی، رییس مجلس و آملی‌لاریجانی، رییس قوه قضاییه و اکثریت اعضا در محل این مجمع برگزار شده است.

حضور احمدی‌نژاد به عنوان شخصیت حقوقی یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی در رسانه‌های داخلی بازتاب داشته که وی بعد از دو سال مجدد در جلسات این نهاد شرکت کرده است.

این در حالی است که آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پس از ابقای آیت‌اله هاشمی رفسنجانی بر ریاست مجمع، اسفندماه سال 90 بر حضور فعال کلیه اعضای این مجمع تاکید کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,