Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
پس‌نشینی تند

«احمدی‌نژاد و دیگ نظام»

2012 April 21

اکبر ترشیزاد / رادیو کوچه

اکنون دیگر کم‌تر کسی در این موضوع شک و تردیدی دارد که در انتخابات دهم ریاست جمهوری، «محمود احمدی‌نژاد» گزینه‌ی نخست و اصلی جناح راست‌سنتی نبود بلکه برخی از شرایط از جمله حمایت‌های شخص «علی خامنه‌ای» و ورود مستقیم نظامیان به روند انتخابات کفه‌ی ترازو را به سمت او سنگین کرد. «احمدی‌نژاد» اما خیلی زود به راست‌گرایان و اصول‌گراهای سنتی نشان داد که قابل اعتماد نیست و رهبری نیز گرچه با سماجت و خیلی دیر، اما کم‌کم پذیرفت که ادامه‌ی حضور تفکر «احمدی‌نژاد» برای موجودیت کل نظام خطرساز است. پروژه حذف آرام این بخش نوپای نظام شروع شد و با زدن و حذف یاران رییس‌جمهور منتخب نظام، روز به روز از قدرت او و حامیانش کاسته شد. راست‌گرایان درون نظام به خوبی می‌دانستند که نباید به خود «احمدی‌نژاد» بسنده کنند و باید به سرعت بقایای او را هم از دایره‌ی قدرت خارج کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اکنون دیگر بهتر از هر کسی خود «احمدی‌نژاد» از این حقیقت تلخ آگاه شده است اما این موضوع کمک چندانی به او نخواهد کرد. «احمدی‌نژاد» در یکی دو ماه اخیر بسیار تلاش کرد تا از تکنیک و روش کهنه و نخ‌نماشده‌ی گذشته‌اش یعنی کشاندن پای «هاشمی‌رفسنجانی» به دعواهای موجود استفاده کند اما نوامیدانه دریافت که این بار دیگر این حرکتش نه تنها شور و هیجانی را در جناح راست نظام برنخواهد انگیخت، بلکه رهبری با حفظ «هاشمی» به نوعی چراغ سبزی هم به برخی از اصلاح‌طلبان درون نظام برای ورود گام به گام به دایره‌ی قدرت نشان داده است. «احمدی‌نژاد» در دعوای میان گرگ‌ها، تنها و بی‌یاور مانده است. اما ساده‌لوحی است که او را دست کم بگیریم چرا که «احمدی‌نژاد» هم برای خودش ابزاری دارد. هیچ کس یادش نرفته است که شروع دعوای میان او و رهبری بر سر چه ارگانی بود، وزارت اطلاعات. «احمدی‌نژاد» به اندازه‌ی کافی مدرک و دلیل از این وزارت‌خانه بر علیه بسیاری از بزرگان جناح راست بیرون کشیده است که در روز مبادا به کارش بیاید. روز سقوط، او با رو کردن آن‌ها یک شبه خود را به قهرمانی در میان عامه‌ی متنفر از تمامی نظام بدل خواهد کرد.

اهرم قدرت دیگر «احمدی‌نژاد» یارانه‌هاست. او با واریز این مبالغ به حساب مردم و افزایش سالیانه‌ی آن‌ها به هر قیمتی که شده، کاری می‌کند که هزینه مخالفت با این طرح آن قدر بالا برود که کسی جرات چنین کاری را نداشته باشد. همه‌ی کارشناسان می‌دانند که این اقدام یعنی افزایش پرداخت مبالغ یارانه‌ها یک خودکشی اقتصادی است اما این موضوع برای دو گروه به هیچ عنوان مهم نیست، نخست طبقات فرودست جامعه که این مبالغ را کندن مویی از خرس می‌دانند و دوم «احمدی‌نژاد» و حامیانش. به بحث مذاکرات هسته‌ای و ارتباط با غرب که برسیم موضوع جالب‌تر هم می‌شود. واقعیت این است که در شش سال گذشته هیچ‌کس به اندازه‌ی «محمود احمدی‌نژاد» به عادی‌سازی روابط میان ایران و غرب علاقه نداشت اما مسئله اساسی برای او و حامیانش این بود که نمی‌خواستند این افتخار و موفقیت به نام کسی دیگری ثبت شود. اکنون که «احمدی‌نژاد» عملن خود را در مذاکرات جاری با گروه 5+1 هیچ کاره می‌بیند به شدت تلاش می‌کند تا این بازی را بر هم بزند. او برای رسیدن به این هدف چند اقدام مهم و اساسی انجام داد، نخست به میان کشیدن نام افرادی که حتا میانه‌روترین افراد جناح راست هم از افشای نام و نقش آنها در این مذاکرات پرهیز می‌کردند، افرادی چون «حسین موسویان» و «حسن روحانی» که هر دو به نوعی از حمایت غیرمستقیم «هاشمی رفسنجانی» هم برخوردارند. این موضوع می‌تواند واکنش حامیان تندروی رهبری و سپاهیان را هم برانگیخته و بر روند مذاکرات تاثیر منفی بگذارد.

حرکت دیگر «احمدی‌نژاد» برای به آشوب کشاندن جو به نسبت آرام شده‌ی میان جمهوری‌اسلامی و کشورهای عربی، سفر به جزیره‌ی «ابوموسی» و بسیج کشورهای عربی بر علیه ایران در شرایط حساس مذاکرات هسته‌ای بود. در این اقدام «احمدی‌نژاد» توانست تا اندازه‌ای به اهدافش رسیده و بر تشنج فضا بیافزاید. به هر روی باید گفت که حکایت این روزهای «احمدی‌نژاد» و یارانش با نظام جمهوری‌اسلامی، حکایت «دیگی است که برای او و یارانش نمی‌جوشد». این تقابل هنوز به روزهای سختش نزدیک نشده است و نگارنده بر این باور است که هر چه به زمان انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری نزدیک‌تر بشویم «احمدی‌نژاد» برگ‌های بیشتری رو خواهد کرد. این رازهایی که روز به روز و هر چه بیش‌تر از پرده بیرون می‌افتند، پایه‌های نظام را سست‌تر خواهد کرد و از سوی مقابل واکنش رهبری و حامیانش را برخواهد انگیخت. این بازی برای هرکس که سودی نداشته باشد به نفع اپوزیسیون و جریان اصلاح‌طلب داخل و خارج از نظام است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,