Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
سوم اردی‌بهشت – بیست‌و‌دوم آوریل

«تقویم تاریخ سوم ارد‌‌ی‌بهشت»

2012 April 22

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1352 خورشیدی- موزه‌ی «هفت‌ تپه» در خوزستان گشایش یافت.

1451 میلادی- زادروز «ایزابلای یکم» (Isabella I of Castile) معروف به «ایزابلای کاتولیک» است. او شه‌بانوی «کاستیا» از 1474 تا 1504 میلادی و پس از ازدواجش با «فردیناند دوم» در 1469، شه‌بانوی «آراگون» از 1479 تا 1504 میلادی بود. او و «فردیناند» با فتح «گرانادا» در 1492 میلادی، اسپانیای واحد را پایه‌گذاری کردند. ایزابلا، حمایت مالی از سفرهای اکتشافی «کریستف کلمب» در دنیای جدید را برعهده گرفت. آن‌ها هم‌چنین در همان سال دست به اخراج یهودیان از اسپانیا زده و در 1502 نیز مسلمانان «گرانادا» که مسیحی نشده بودند را اخراج کردند.

ایزابلا در 26 نوامبر 1504 در «مدینا دل کامپو»ی اسپانیا درگذشت و دخترش «خوانا»، با نایب‌السلطنتی «فردیناند دوم»، جانشین او شد.

1707 میلادی- زادروز «هنری فیلدینگ» (Henry Fielding) داستان‌سرا، نمایش‌نامه‌نویس و روزنامه‌نگار برجسته‌ی بریتانیایی است. از او به‌عنوان بنیان‌گذار سبک رئالیسم در ادبیات انگلستان یاد می‌شود. به‌رغم توانایی‌های برجسته‌ی او در نمایش‌نامه‌نویسی، «فیلدینگ» بیش‌تر به‌عنوان یک رمان‌نویس، صاحب شهرت است.

فیلدینگ در «سامرست» انگلستان متولد شد. پدرش، سرهنگ «ادموند فیلدینگ»، از مالکان «سامرست شایر» و متعلق به خانواده‌ای اصیل بود که بعدها ثروت خود را از دست داد و با فقر، روزگار گذراند. مادرش، «سارا گلد»، زنی مهربان و موقر بود. «فیلدینگ» در یازده سالگی مادرش را از دست داد. به‌محض تجدیدفراش پدرش، خانه را به‌قصد کالج «اتون» و تحصیل در زمینه‌ی ادبیات روم و یونان باستان ترک کرد.  در 1728 میلادی، انگلستان را به قصد هلند ترک کرد اما یک سال بعد، تحصیل حقوق را رها کرد و در لندن ساکن شد. او که از ابتدا صاحب قریحه‌ی نوشتن بود در همان سال‌ها به اصرار دخترعمویش، نوشتن را آغاز کرد. در نوزده سالگی، «فیلدینگ» دو نمایش‌نامه خلق کرد که از آن‌ها «عشق در چند پرده» با موفقیت به‌روی صحنه رفت. او سپس برای مطالعه در زمینه ادبیات کلاسیک به هند رفت و پس از بازگشت به انگلستان، تمام وقت خود را وقف نوشتن کرد.

«فیلدینگ» در هشتم اکتبر 1754، در حالی که چهل‌و‌هفت سال بیش‌تر نداشت، در «لیسبون» درگذشت. آخرین اثرش، «سفرنامه‌ی لیسبون» است که در آن، تلاش‌های بی‌ثمرش را در جست‌وجوی بازیافتن سلامتی، به شیوه‌ای گیرا، بازگو کرده‌است. این اثر، پس از مرگ وی، در سال 1755 انتشار یافت.

1724 میلادی- زادروز «ایمانوئل کانت» (Immanuel Kant) است. او فیلسوف آلمانی و از مهم‌ترین فیلسوفان سده‌ی نوزدهم اروپا بود.

کانت در زندگی، نظمی استثنایی داشت. او هر کارش را در ساعتی مخصوص به خود انجام می‌داد و ذره‌ای از آن تخلف نمی‌کرد. بین مردم شهرش این جمله رایج بود که: «می‌توانید ساعت‌تان را با کارهای کانت تنظیم کنید». او هیچ‌گاه ازدواج نکرد و حتا به مسافرت هم نرفت. وظایفش به‌عنوان مدرس دانش‌گاه ایجاب می‌کرد که همه‌ی بخش‌های فلسفه را درس دهد و سال‌های متمادی، توان فکری خود را صرف تدریس، انتشار کتاب‌های مختلف و مقالات کرد.

وی در 12 فوریه 1804 میلادی درگذشت. در مراسم تشییع جنازه‌ی او، مردم از شهرهای مختلف آلمان گرد آمدند تا به استادی بزرگ، ادای دین نمایند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1358 خورشیدی- «سید محمدولی قر‌نی» معروف به «سپهبد قرنی»، نخستین رییس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، کشته شد.

1899 میلادی- زادروز «ولادیمیر ولادیمیرویچ ناباکوف» (Vladimir Nabokov) ‌نویسنده (رمان و داستان کوتاه)، مترجم و منتقد روسی-آمریکایی است.

1994 میلادی- سال‌روز درگذشت «ریچارد نیکسون» (Richard Nixon) سی‌و‌هفتمین رییس‌جمهوری آمریکا است.

1870 میلادی- زادروز «ولادیمیر لنین» (Vladimir Lenin) تئوریسین و انقلابی کمونیست، رهبر انقلاب 1917 روسیه و بنیان‌گذار اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,