Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
به بهانه «روز جهانی زمین پاک»

«روزنگاشت/سلامت زمین، سلامت انسان»

2012 April 22

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز سوم اردی‌بهشت برابر با بیست‌و‌دوم آوریل و مصادف با «روز جهانی زمین پاک» است. هر ساله در تمام دنیا مراسمی به مناسبت این روز برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود «زمین» را فراموش کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

من زمین را دوست دارم

امروز «روز جهانی زمین پاک» است. در مورد تاریخ‌چه آن می‌توان گفت که این مناسبت به سال 1969 میلادی و زمانی باز می‌گردد که «جان مک مونل» فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقه‌مند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش «یونسکو» درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد و «یوتانت» دبیر کل وقت سازمان ملل (1962- 1971) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد.

در ایران نیز هم‌زمان با دیگر کشورهای جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردی‌بهشت به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته به نام «روز زمین پاک» نام‌گذاری شده‌ است. در شعار روز جهانی زمین پاک در سال 2012 میلادی برابر با سال 1391  اعلام شده که «هرکس سهمی در به‌تر شدن هوای اطراف خود داشته باشد» امروزه خیلی از شهرها و کشورهای دنیا روز زمین پاک را به مدت یک هفته تمدید کرده‌اند تا آگاهی مردم از هر آن چه مربوط به پاک‌سازی محیط زیست می‌شود را افزایش دهند. با یاد آوری این موضوع شعار دیگری نیز امسال پیش‌نهاد شده که: «سلامت زمین، سلامت انسان» نام دارد.

اما در راستای روز جهانی زمین پاک «نشنال‌جئوگرافیک» (National Geographic)  برای آن‌که هر کس سهمی در به‌تر شدن هوای اطراف‌ا‌ش داشته باشد هفت نکته را پیشنهاد داده است:

1: در استفاده از کاغذ صرفه‌جویی کنید و سعی کنید کارهایتان را بدون استفاده از کاغذ انجام دهید. به طور مثال تا حد امکان قبض‌هایتان را از طریق اینترنت پرداخت کنید. زیرا صرفه‌جویی در کاغذ در واقع به معنای کم‌تر بریده شدن درختان اطراف ماست که هر ساله هزاران هزار از آن‌ها برای تولید انواع کاغذهایی که در طول روز در اختیارمان قرار می‌گیرد تلف می‌شوند و در عین حال با این کار زباله کمتری تولید شده و دی اکسید کربن کمتری تولید می‌شود.

2: در ساخت و انبوه شدن جنگل‌ها شما هم کمک کنید. کاشت هر نهال می‌تواند سال‌های سال هم خاطره خوشی برای شما و هم کمکی به محیط زیستتان باشد.

3: به انجمن‌های حمایت از محیط زیست کمک کنید. آن‌ها با تلاش بی‌وقفه خود سعی در نجات  زمین دارند.

4: در محل کارتان هم به سبز بودن زمین فکر کنید. از مدیر بخش خود بخواهید که برنامه‌ای ترتیب دهد که کاغذ کمتری مصرف شده و اسراف نشود. برای نوشتن از هر دو روی کاغذ استفاده کنید.

5: اگر به سفر رفتن فکر می‌کنید حتمن سفر با قطار را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که دی اکسید کربنی که قطارها برای زمین تولید می‌کنند چهار تا پانزده درصد کمتر از هواپیماهاست. پس قطار را فراموش نکنید.

6: در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. اسراف در آب می‌تواند به ضرر زمین تمام شود. هنگام دوش گرفتن زمان مشخصی را در نظر بگیرید و دقایق طولانی بی‌دلیل زیر دوش نمانید و آب را بی علت باز نگذارید.

7: در محله خود جست‌وجو کنید. می‌توانید از همین هفته به محله خود بروید و کمی کنکاش کرده و ببینید که سوپرمارکت‌ها و دیگر مغازه‌ها چه‌طور زباله تولید می‌کنند و چه‌قدر می‌توان به آن‌ها نکات مفیدی را گوشزد کرد. اگر رودخانه‌ای نزدیک محل سکونت شماست آن را زیر نظر بگیرید و راه‌هایی برای تمیز نگه‌داشتن آن به همسایه‌ها پیش‌نهاد کنید.

زمین خانه همه است برای حفظ این خانه و ادامه حیات خودمان باید این مناسبت‌های جهانی را ارج نهیم. روز جهانی زمین پاک بهانه‌ای برای هم‌دل شدن همه ما برای نجات زمین. و اما در نهایت به‌ترین راه کمک به زمین می‌تواند لذت بردن از آن باشد. از خانه بیرون برویم و انگیزه خود را برای نجات این محیط زیبا بیش‌تر کنیم.

منبع‌ها:

تبیان

یاوران محیط زیست سیمره

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,