Saturday, 18 July 2015
01 October 2020

«خبرهای بیست و دوم آوریل ۲۰۱۲»

2012 April 22

جهت گفت‌وگو در مورد مسایل منطقه‌ای،

«سفر نخست وزیر عراق به تهران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، روز یک‌شنبه 22 آوریل، در راس هیتی بلند پایه به تهران سفر می‌کند.

به گزارش مهر، در این سفر دو روزه  3 نفر از وزرای کابینه عراق، نوری المالکی را هم‌راهی می‌کنند  و مالکی مورد استقبال محمد‌رضا رحیمی، معاون رییس جمهوری اسلامی قرار خواهد گرفت.

نخست وزیر عراق قرار است هم‌چنین پس از دیدار با رحیمی با برخی مقامات جمهوری اسلامی از جمله محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری نیز دیدار می‌کند.

بر اساس این گزارش، سفر نخست وزیر عراق به ایران با هدف برگزاری نشست‌های‌ دوجانبه با موضوع  مسایل اقتصادی و روابط سیاسی و تبادل نظر و رای‌زنی در مورد مسایل منطقه‌ای صورت خواهد گرفت.

سفر مقامات دو کشور ایران و عراق به منظور رای‌زنی و مذاکرات دو جابنه به صورت دوره‌ای از سوی مقامات دوکشور صورت می‌گیرد که دراین راستا آخرین سفر از سوی محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری اسلامی در تیر ماه سال 1390 انجام شد.

لازم به اشاره است گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه 1+5 قرار است تا یک ماه دیگر در بغداد، پایتخت عراق برگزار شود که می‌تواند بخشی از دلیل دیدار مقام‌های این دو کشور در این مقطع زمانی باشد.

………………………………………

جهت اجرای حکم شش سال حبس،

«بازداشت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر»

خبر / رادیو کوچه

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر روز شنبه، 21 آوریل، در زنجان بازداشت شده است.

به گزارش میزان خبر، خانواده این فعال حقوق بشر اعلام کردند خانم محمدی روز دوم اردی‌بهشت 1391، ساعت ۱۱ صبح توسط اطلاعات زنجان بازداشت شد و در نتیجه پی‌گیری مشخص شد او به تهران منتقل شده است.

هم‌چنین این خانواده افزودند که ماموران اطلاعات هیچ گونه حکمی برای بازداشت وی در اختیار نداشتند.

نرگس محمدی روز گذشته برای اجرای حکم شش سال قطعی زندان به اطلاعات زنجان احضار شده بود و توسط همین نهاد بازداشت شد.

نرگس محمدی همسر تقی رحمانی از فعالان ملی‌-‌مذهبی است که هم‌اکنون در خارج از ایران به سر می‌برد.

خانم محمدی هم‌چنین سال گذشته نیز دستگیر شده بود که به دلیل وضعیت وخیم جسمانی به بیمارستان منتقل و پس از چند روز، بازداشت موقت وی به پایان رسید.

………………………………………

85 هزار حوزه آماده دریافت رای،

«آغاز دور نخست انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه»

خبر / رادیو کوچه

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که با رای‌گیری در سرزمین‌های دور افتاده وابسته به فرانسه از روز شنبه آغاز شده روز یک‌شنبه، 22 آوریل، ساعت 8 صبح در این کشور در حال برگزاری است.

شهروندان فرانسوی روز شنبه در گویان فرانسه در شمال آمریکای جنوبی و در جزیره «پُلی‌نِزی» در اقیانوس آرام رای‌گیری را آغازکردند که انتظار می‌رود نتایج آن تا نیم‌روز یک‌شنبه مشخص شود.

هم‌چنین شهروندان فرانسوی ساکن‌ کشورهای برزیل، ایالت کبک کانادا و بسیاری از مناطق دیگر آمریکای شمالی روز گذشته به پای صندوق‌های رای رفتند.

پیش‌بینی می‌شود که 44.5 میلیون فرانسوی آرای خود را در 85 هزار حوزه اخذ رای بیندازند و دو نامزدی که اکثریت آرا را کسب کنند، وارد مرحله دوم می‌شوند.

از میان ۱۰ نامزد پست ریاست جمهوری، نیکولا سرکوزی رییس جمهور فعلی، از حزب «هم‌بستگی برای جنبش مردمی» و رقیب بسیار نزدیک وی در نظر سنجی‌ها، فرانسوا اُلاند از حزب سوسیالیست از بخت بیش‌تری در این انتخابات برخوردارند.

انتظار می‌رود که انتخابات سال ۲۰۱۲ ریاست جمهوری فرانسه، یکی از تنگاتنگ‌ترین مبارزه‌های انتخاباتی دهه اخیر در این کشورباشد.

………………………………………

بازداشت فرزند عبدالهادی الخواجه فعال سیاسی بحرین،

«برگزاری مسابقات فرمول یک در بحرین در فضایی امنیتی»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 22 آوریل، با آغاز مسابقات فرمول یک در بحرین خودروهای زرهی ارتش این کشور در حال گشت‌زنی در شهر هستند تا با ایجاد هرگونه تجمع اعتراضی با آن برخورد کنند.

مسیر مسابقات با چند لایه محافظت می‌شود تا مخالفان دولت در این مسابقات اخلالی ایجاد نکنند.

روز شنبه در پی کشته‌شدن یک مرد شیعه در درگیری با نیروهای امنیتی اعتراضات در بحرین مجدد اوج گرفته است.

معترضان خواهان لغو مسابقات شده اما دولت قاطعانه درصدد برگزاری آن است.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در شب برگزاری این مسابقات با هم‌تای بحرینی خود گفت‌وگو کرد و از او خواست دولت بحرین در برخورد با معترضان «خویشتن‌داری» به خرج دهد.

قرار است مسابقات در ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی آغاز شود.

گفتنی است سال گذشته بعد از کشته شدن ۳۵ نفر در سرکوب های بحرین مسابقات فرمول یک لغو شد.

‌هم‌چنین شنبه بعد از ظهر زینب الخواجه دختر عبدالهادی الخواجه فعال سیاسی بحرینی که در حال اعتصاب غذاست نیز برای مدت کوتاهی بازداشت و سپس آزاد شد اما گزارش‌ها از دستگیری مجدد وی در روز یک‌شنبه، 22 آوریل، خبر می‌دهند.

آقای الخواجه هفتاد روز است که در زندان در حال اعتصاب غذاست و هم اکنون نیز دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

جین تات، رییس هیت مدیره فیا، برگزار کننده فرمول یک گفته است تحقیقاتی گسترده نشان داده که «چیزی که مانع برگزاری مسابقات شود وجود ندارد.»

هم‌زمان دولت بحرین از ورود گروهی از خبرنگاران به بحرین جلوگیری کرده و تنها به خبرنگارانی اجازه ورود به این کشور را داده که سابقه پوشش خبرهای مسابقات فرمول یک را دارند.

………………………………………

درشورای امنیت سازمان ملل  صورت گرفت،

«تصویب قطع‌نامه اعزام 300 ناظر به سوریه»

خبر / رادیو کوچه

شورای امنیت سازمان ملل، عصر شنبه، 21 آوریل، به وقت محلی، در محل این سازمان، قطع‌نامه اعزام 300 ناظر بین‌المللی جهت نظارت بر آتش‌بس در سوریه برای مدت ۳ ماه، را تصویب کرده است.

پیش‌نویس قطع‌نامه که از سوی اتحادیه اروپا و روسیه تنظیم شده بود، روز شنبه با اجماع به تصویب ۱۵ عضو شورای امنیت رسید.

در این قطع‌نامه از حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، خواسته شده تا به طرح شش ماده‌ای ‌کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب، که از جمله شامل ‌عدم ‌استفاده از تسلیحات سنگین و خروج نیرو‌ها از مناطق پر جمعیت است عمل کرده، به سرعت خشونت‌ها را متوقف کند.

قطع‌نامه هم‌چنین به ‌بان کی مون دبیر کل سازمان ملل اختیار عمل می‌دهد تا در مورد ‌ زمان اعزام ناظران بیش‌تر به سوریه، با توجه به وضعیت منطقه تصمیم‌گیری کند.

طرح آتش‌بس کوفی عنان از چندی پیش آغاز شده، اما مخالفان در سوریه می‌گویند که ارتش این کشور با بمباران مناطق مختلف آن را نقض کرده و غربی‌ها نیز در خصوص شکننده‌بودن آتش‌بس در سوریه هشدار داد‌ه‌اند.

گفتنی است هم‌اکنون 7 ناظر سازمان ملل در سوریه به‌سر می‌برند که بنا بر گزارش‌ها موفق شدند روز شنبه از ‌حمص، یکی از مراکز مهم اعتراضات در این کشور، دیدار کنند.

………………………………………

لیگ برتر فوتبال ایران،

«پرسپولیس در خانه مغلوب سایپا شد»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 21 آوریل، دومین روز از هفته سی‌و‌یکم رقابت‌های فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران با پیروزی تیم‌های مس سرچشمه، تساوی تیم‌های ملوان بندر انزلی و صبای قم برابر حریفانشان و شکست پرسپولیس تهران پی‌گیری شده است.

دومین روز از هفته سی‌و‌یکم لیگ برتر ایران از ساعت 17 روز شنبه، با برگزاری سه دیدارهم‌زمان آغاز شد که دراین بازی‌ها تیم قعرنشین مس سرچشمه موفق شد در خانه مقابل تیم فجرسپاسی به پیروزی یک بر صفر دست یابد اما با این برد جای‌گاهش در جدول رده بندی لیگ تغییری نکرد چرا که قبل از این سقوطش به دسته اول قطعی شده بود.

ملوان نیز در خانه مقابل مس کرمان با تساوی بدون گل متوقف شد تا هردو تیم هم‌چنان خطر سقوط را احساس کنند و صبا نیز در قم با همین نتیجه برابر تیم نفت تهران متوقف شد تا هر دو تیم هم‌چنان شانس آسیایی شدن را داشته باشند.

اما در ادامه از ساعت 19 تیم‌های پرسپولیس تهران و سایپای البرز در ورزش‌گاه آزادی به مصاف هم رفتند که در این دیدار پرسپولیس برابر میهمان خود چهار بر دو شکست خورد. تیم فوتبال پرسپولیس با این شکست 37 امتیازی باقی ماند و فعلا در رده دوازدهم جدول رده بندی ایستاده است. سایپا نیز با این پیروزی 40 امتیازی شد‌ و به رده هفتم جدول رده‌بندی صعود کردند.

روز سوم این رقابت‌ها یک‌شنبه با دیدار راه آهن شهرری – تراکتورسازی تبریز، ذوب آهن اصفهان – داماش گیلان، فولاد خوزستان – سپاهان اصفهان و شاهین بوشهر – استقلال تهران، به پایان خواهد رسید.

 ………………………………………

روز یک‌شنبه در شعبه اول دادگاه انقلاب،

«هفتمین جلسه دادگاه اختلاس بانکی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده اختلاس بزرگ بانکی در ایران صبح یک‌شنبه، 22 آوریل، با حضور چهار متهم پرونده به ریاست قاضی سراج در شعبه اول دادگاه انقلاب تهران برگزار شده است.

به گزارش مهر، در دادگاه امروز رسیدگی به پرونده چهار متهم دیگر این پرونده به نام‌های خانم‌های «م-ز»، «ج- ا»، خزانه‌دار گروه آریا، «ش-م» و «ع-ح» رسیدگی شده است.

نماینده دادستان، رضا نجفی در هفتمین جلسه دادگاه این متهمان فساد حضور داشت.

درجلسه قبلی دادگاه که 27 فروردین ماه برگزار شد سه تن از متهمان اصلی پرونده که با اتهام افساد فی ‌الارض روبرو بودند آخرین دفاع را هم‌راه وکلایشان از خود کردند.

گفتنی است قاضی سراج در پایان ششمین جلسه دادگاه افزوده بود: «پرونده برای حدود 100 تن از متهمان در دادسرا مفتوح است که با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست برای محاکمه به دادگاه فرستاده خواهد شد.»

این در حالی است که براساس گزارش‌ها از ایران، در ادامه رسیدگی به این پرونده‌ نماینده دادستان تهران گفته است که برخی مسوولان دولتی، نمایندگان مجلس و اعضای هیت‌مدیره چند بانک در ارتباط با این پرونده متهم شده‌اند.

………………………………………

با مصوبه مجلس شورای اسلامی،

«تعیین برنامه جدید برای استیضاح رییس جمهوری اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس مقرر کردند در صورتی که تعداد سوالات ارسال شده به قوه قضاییه درباره یک رییس جمهوری به عدد 6 برسد طرح استیضاح رییس جمهوری در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یک‌شنبه، 22 اوریل، در ادامه بررسی طرح دو فوریتی اصلاح مواد 196 و 197 آیین‌نامه داخلی مجلس علاوه بر جای‌گزینی ماده 197 دو تبصره به آن الحاق کردند.

براساس این مصوبه رییس جمهوری موظف است ظرف یک ماه از تاریخ دریافت سوال یا سوالات، در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سوال یا سوالات مطروحه نمایندگان پاسخ گوید مگر با عذر موجه و تشخیص مجلس شورای اسلامی می‌تواند زمان آن را به تعویق بی‌اندازد.

مدت طرح سوالی یا سوالات از طرف نمایندگان منتخب سوال‌کنندگان حداکثر 30 دقیقه و مدت پاسخ رییس جمهوری حداکثر یک ساعت است که طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم کنند. در این صورت همه سوالات و پاسخ‌ها در بخش اول وقت هر یک از دو طرف بیان می‌شود و در بخش دوم، ابهامات سوال کنندگان و پاسخ‌های رییس جمهوری مطرح خواهد شد.

براساس تبصره 1 ماده 197 آیین نامه داخلی مجلس مقرر شد پس از این مرحله، درباره پاسخ رییس جمهوری به هر یک از سوالات از نظر قانع‌کننده بودن به صورت جداگانه رای‌گیری شود. چنان‌چه نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رییس جمهوری به سوالی قانع نشده باشند و پاسخ رییس جمهوری ناقض قانون یا استنکاف از اجرای قانون باشد آن سوال به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

نمایندگان در تبصره 2 این ماده مقرر کردند در صورتی که تعداد سوالات ارسال شده به قوه قضاییه درباره یک رییس جمهوری به عدد 6 برسد طرح استیضاح رییس جمهوری با رعایت مفاد اصل 89 قانون اساسی و مواد آیین نامه داخلی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

نمایندگان مجلس با 148 رای موافق، 20 رای مخالف و 14 رای ممتنع از 201 نماینده حاضر با اصلاح ماده 197 موافقت کردند و آن را به تصویب رساندند.

این اصلاحات در حالی صورت گرفته است که در روزهای پایانی سال 90 پس از حضور محمود احمدی‌نژاد در صحن علنی مجلس جهت پاسخ‌گویی به سوالات، نمایندگان و طراحان سوال پاسخ‌های رییس جمهوری اسلامی را قانع‌کننده ندانسته و هم‌چنین ادبیات وی را نوعی توهین به نمایندگان خواندند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,