Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
مطبوعات ایران، دوشنبه 4 اردی‌بهشت 91

«احتمال شکل‌گیری مذاکرات ایران و آژانس پیش از نشست بغداد»

2012 April 23

رادیو کوچه

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خراسان

1) مجلس برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی سقف تعیین می‌کند

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1391&month=2&day=4&id=1627894

دو فوریت طرح اصلاح ماده یک قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها که در صورت تصویب نهایی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی سقف قیمتی فوب خلیج‌فارس را تعیین می‌کند در جلسه علنی دیروز مجلس با بیش از دوسوم آرای حاضران به تصویب رسید. به گزارش خبرنگار پارلمانی خراسان دوفوریت این طرح در حالی با ۱۴۱ رای موافق، ۱۷ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از ۱۹۶ نماینده حاضر در جلسه، به تصویب رسید، که امضای علی لاریجانی، ربیس مجلس، محمدرضا باهنر و شهاب الدین صدر، نواب رییس و در مجموع ۷۷ نماینده را در ذیل خود دارد. در صورت تصویب نهایی این طرح بندهای الف و ب ماده یک قانون یارانه‌ها اصلاح می‌شود که بر اساس بند الف ماده یک قیمت فوب (روی کشتی) خلیج‌فارس به عنوان سقف افزایش قیمت حامل‌های انرژی نظیر بنزین، گازوییل و نفت کوره تعیین می شود.

2)ناهماهنگی دستگاه‌های دولتی تحریمی دیگر بر تولید ملی

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1391&month=2&day=4&id=1628014

سال جهاد اقتصادی در حالی به پایان رسید که بنا به اذعان مدیران دولتی استان، سال بسیار سختی برای تولید بود. التهابات بازار ارز و طلا و جلوگیری از فعالیت بانک‌های ایرانی در برخی کشورها باعث شد تا تولیدکنندگان، صنعت‌گران و صادرکنندگان برای تهیه مواد اولیه و لوازم یدکی ماشین آلات تولید و صادرات محصول با مشکلات بی‌شماری مواجه باشند. اما در این میان مساله اصلی که گریبان این قشر را گرفت ناهماهنگی زیرمجموعه‌های دولتی بود. این ناهماهنگی‌ها تا آن جا پیش رفت که مصوبات کارگروه استانی ستاد تسهیل امور پشتیبانی از واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی و شورای گفت‌و‌گو بر زمین ماند و حتا بانک‌های عامل از پرداخت هزار میلیارد تومان تسهیلات دولتی به صنعت و تولید شانه خالی کردند و تنها ۱۳ میلیارد تومان بنا به اعلام رییس سازمان صنعت و معدن استان دست صنعت‌گران استان را می‌گیرد.شاید به دلیل همین کارشکنی‌ها بود که عده‌ای از تولید‌کنندگان بی‌توجهی بخش‌های دولت را به تولید، تحریم سخت تر از تحریم خارجی عنوان کردند که ضربات جبران ناپذیری را به فضای تولید کشور وارد کرده است.

کیهان

1)احتمال شکل‌گیری مذاکرات ایران و آژانس پیش از نشست بغداد

http://www.kayhannews.ir/910204/2.htm

دیپلمات ها در تهران ارسال نامه ای از سوی ایران به آژانس و پیشنهاد ازسرگیری گفت وگوهای ناتمام دو ماه پیش را تایید می کنند.

منابع دیپلماتیک گفتند: «این احتمال وجود دارد که یک دور مذاکره میان ایران و آژانس تا قبل از مذاکرات بغداد انجام شود».

رویترز در گزارش خود آورده است که ایران در این نامه اشاره‌ای به دسترسی آژانس به تاسیسات پارچین نکرده است.

برخی کارشناسان می‌گویند گروه 1+5 باید موضع روشنی در قبال این مذاکرات اتخاذ کند.

احتمالن در مذاکرات آتی ایران و آژانس در تهران بحث‌های ناتمام مانده درباره این مدالیته ازسر گرفته خواهد شد ولی پیش‌بینی نمی‌شود تا نشست بغداد توافق نهایی حاصل شود.

ایران در نشست گذشته شورای حکام با انتشار سندی جامع ابعاد مختلف تخلف آژانس در توافقاتش با ایران را تشریح کرده است.

 2)نوری مالکی به تهران آمد روابط ایران عراق شکوفاتر می‌شود

http://www.kayhannews.ir/910204/2.htm

نخست وزیر عراق برای دیدار و گفت‌وگو با مسوولان بلندپایه نظام جمهوری اسلامی در خصوص تحولات منطقه و تحکیم روابط میان دو کشور صبح دیروز وارد تهران شد.

«نوری مالکی» نخست وزیر عراق دیروز به هم‌راه شماری از اعضای کابینه این کشور برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره تقویت و توسعه مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه وارد تهران شد و مورد استقبال «مجید نامجو» وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

رسالت

1) سرلشکر صالحی: آمریکایی‌ها ناچار به پذیرش خواسته ما شدند

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=98755

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: ‌در پی تذکر جدی ما به ناوهای آمریکایی‌‌، آن‌ها ناچار به پذیرش خواسته ما شدند.امیر سرلشکر عطااله صالحی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌گو با خبرنگار دفاعی امنیتی باش‌گاه خبرنگاران در خصوص هشدار ارتش به ناوهای آمریکایی گفت: ما مناطق ممنوعه‌ای داریم که حریم آب‌های جمهوری اسلامی را شامل می‌شود و حضور دیگران در این مناطق را تهدیدی علیه کشور می‌دانیم لذا در پی تذکر جدی ما به ناوهای آمریکایی‌‌، آن‌ها ناچار به پذیرش خواسته ما شدند.

2) نجابت: نمایندگان میلیاردی نباید اعتبارنامه بگیرند

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=98753

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی نامزدها مبالغی حدود 500 میلیون تا یک میلیارد تومان برای کسب نمایندگی هزینه کرده‌اند، که باید مجلس از تایید اعتبار نامه چنین اشخاصی خودداری کند.حسین نجابت نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با فارس با اشاره به پیش‌بینی خود از نحوه ترکیب و جناح‌بندی‌های مجلس نهم گفت: به طور حتم روشن است که مجلس آینده اکثر اصول‌گرا است و ترکیب آن چیزی نزدیک به مجلس هشتم است.عضو فراکسیون اصول‌گرایان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی حمایت‌های مالی نابه‌جا در جریان رقابت‌های انتخاباتی گفت: به نظر من این یک واقعیت تلخ است که ما در شهرهای کوچک، روستاها و حتا مراکز استان‌ها در هر دوره از انتخابات مجلس که جلو می رویم، نقش پول و پشتیبانی‌های مالی بیش‌تر می‌شود.

 مردم سالاری

 1)ارتش ایران تنها ارتش در خدمت مردم و منافع ملی

http://www.mardomsalari.com/Template1/Article.aspx?AID=20531

 رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده معظم کل قوا پیش از ظهر دیروز ضمن حضور در محل ستاد نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از نزدیک در جریان فعالیت‌ها و دستاوردهای این نیرو قرار گرفتند.

حضرت آیت‌اله خامنه‌ای سپس ضمن بازدید از نمایش‌گاه فعالیت‌های آموزشی، تحقیقاتی، مهندسی و رزمی نیروی زمینی ارتش از جمله طرح شبیه‌سازی آموزش چتربازی که به دست متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است، با یگان‌های مستقر در پادگان ابوذر در سرپل ذهاب و گروه مقدم پشتیبانی هواپیمایی نیروی زمینی ارتش در زاهدان از طریق ویدیو کنفرانس، گفت‌گو کردند. فرمانده معظم کل قوا در جمع فرماندهان یگان‌های عملیاتی و رزمی نیروی زمینی ارتش، مهم‌ترین موضوع در نیروهای مسلح را، توجه به اهتمام و انگیزه ناشی از ایمان دینی دانستند و تاکید کردند: باید در مدیریت نیروهای مسلح، تقویت انگیزه‌های دینی عمیق و ماندگار، همواره مد نظر باشد و از آن، لحظه‌ای غفلت نشود. ایشان با تاکید بر این‌که «ایمان به خداوند و ایمان به غیب، زمینه‌ساز انگیزه‌های مستحکم و موثر است»، افزودند: تاثیر انگیزه‌های عمیق و ماندگار در انسان‌های مومن و شجاع، در مقاطع حساس و سرنوشت‌ساز، نمایان‌گر می‌شود؛ همان‌گونه که رزمندگان اسلام و نیروهای مسلح توانستند 8 سال در مقابل ارتش بعثی و کاملن مجهز صدام که مورد پشتیبانی قدرت‌های بزرگ بود، مقاومت کنند و به پیروزی برسند.

2)شرایط جدید مجلس برای پاسخ‌گویی رییس جمهور

http://www.mardomsalari.com/Template1/Article.aspx?AID=20531

 شاید روزی که محمود احمدی‌نژاد به مطایبه پاسخ 10 سوال نمایندگان را می‌داد و مطمین بود با آیین‌نامه کنونی مجلس نمایندگان نمی‌توانند پاسخ او را بدهند، فکرش را هم نمی‌کرد که روی‌کرد وی منجر به اصلاح آیین‌نامه مذکور شود.

به گزارش خبرآنلاین، یک ماه پس از شکستن تابوی سوال از رییس‌جمهوری، علی مطهری که از طراحان این سوال بود، این‌بار هم محوریت طرح اصلاح روند سوال از رییس‌جمهوری را بر عهده گرفت و طرحی دو فوریتی ارایه داد که دیروز به تصویب نهایی مجلس رسید.به موجب مصوبه مجلس، رییس جمهوری موظف است ظرف یک ماه از تاریخ دریافت سوال یا سوالات، در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سوال و سوالات مطروحه نمایندگان پاسخ گوید مگر با عذر موجه با تشخیص مجلس شورای اسلامی. هم‌چنین در صورتی که تعداد سوالات ارسال شده به قوه قضاییه درباره یک رییس جمهوری به عدد 6 برسد، طرح استیضاح رییس جمهور با رعایت مفاد اصل 89 قانون اساسی و مواد آیین‌نامه داخلی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.نمایندگان مجلس ماده 197 آیین‌نامه داخلی را با 148 رای موافق، 20 رای مخالف و 14 رای ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر به شرح فوق اصلاح کردند.

همشهری

1) احمدی نژاد برای نزدیکی به هاشمی به مجمع رفت، هاشمی کینه‌ای نیست

http://www.hamshahrionline.ir/news-167444.aspx

یک کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به دلیل حضور احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را برای تقریب قلوب با هاشمی و بهبود بخشیدن مناسباتش با وی تحلیل کرد و گفت: احمدی‌نژاد در شرایط کنونی احساس می‌کند اصول‌گرایان با دولت اختلاف بنیادین پیدا کردند لذا قصد دارد از حمایت‌های هاشمی برخوردار شود.

2)دادگاه فساد مالی و قذافی، بزرگان می‌رسند، پای 4 زن در میان است

http://www.hamshahrionline.ir/news-167431.aspx

هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی بزرگ در حالی برگزار شد که بر اساس اظهارات متهمان و نماینده دادستان 150 پرونده مرتبط با این پرونده مفتوح است و پای رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی هم به پرونده باز شد.

به گزارش همشهری آنلاین، هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی بزرگ صبح یکشنبه سوم اردیبهشت ماه با حضور چهار متهم پرونده به ریاست قاضی سراج آغاز شد. در دادگاه امروز رسیدگی به پرونده چهار متهم دیگر این پرونده به نام‌های خانم‌های “م-ز” “ج- ا” خزانه‌دار گروه آریا، “ش-م” و “ع-ح” رسیدگی شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,