Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
مهارت‌های زندگی

«زمین سالم؛ انسان سلامت»

2012 April 27

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

 چند روزی بیش‌تر از روزی که به نام زمین نام گرفته نگذشته و من در این برنامه به توصیه‌هایی از زبان دکتر مائو اشاره می‌کنم برای هر چه بهتر پاک و سلامت نگاه داشتن زمین.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در پاس‌داشت زمین، هم‌چنان که زمانی را اختصاص می‌دهید به این که قدردان این زمین بخشنده و مراقب زیبایی‌های آن باشید، از یاد نبرید که به فکر بهبود وضعیت سلامتی خودتان هم باشید. این کار در عین حال بزرگ‌ترین کمک به حفظ سلامت زمین است؛ در واقع  یک زمین سلامت به معنای وجود انسان‌های سالم‌تر است.

از دیگر سو در واقع زمانی که از زمین محافظت می‌کنید از سلامتی خود نیز مراقبت می‌کنید…

دکتر مائو توصیه می‌کند که سعی کنید هرچه نزدیک‌تر با طبیعت زندگی کنید البته با این کار ممکن است برنامه روزانه‌تان کمی تغییر کند اما به طور قطع بازده زیادتری خواهید داشت و نه تنها احساس سلامت بیش‌تری خواهید کرد بلکه ارتباط بیش‌تری با محل زندگی و محیط زیست خود نیز برقرار می‌کنید.

اگر به دنبال این هستید که طولانی و سلامت زندگی کنید باید کاری کنید که مادر زمین هم در جبهه شما و با شما همراهی کند. بنابراین بد نیست به این پنج توصیه برای این دوستی دو جانبه برای حفظ سلامت زمین و خودتان توجه ویژه‌ای بکنید.

    مصرف آب‌های فیلتر شده؛ اتلاف آب کم‌تر، سلامت بیش‌تر

آیا می‌دانید در درون آبی که استفاده می‌کنید چه چیزهایی وجود دارد؟

براساس تحقیقات یک گروه کاری محیط زیستی، دست کم 315 آلاینده در آب لوله کشی آمریکایی‌ها وجود دارد. بیش از نیمی از این آلاینده‌ها مواد شیمیایی هستند که به دلیل بی‌نظمی در استانداردهای ایمنی ایجاد شده‌اند. اما این آلاینده‌ها از کجا می‌آیند؟ صنعت، کشاورزی، آلودگی، و آب‌های روان شهری و برون شهری، بزرگ‌ترین منبع این آلودگی‌ها هستند.

در طب سنتی چینی، آب به عنوان نماد قدرت‌مندی از زندگی در روی زمین دیده می‌شود و به این سبب سیاره ما، گیاهان و مردم را در طول حرکت خود تغذیه می‌کند.در واقع  این آب همان نیروی زندگی بخشی است که در بدن ما جریان دارد بنابراین حمایت از تامین آب بسیار اهمیت دارد.

برای این کار بهتر است از فیلترهای تصفیه‌کننده آب در خانه‌ها استفاده کنید و از بطری‌های شیشه‌ای یا استیل به جای بطری‌های پلاستیکی برای نگاه‌داری آب استفاده کنید که در این صورت هم زباله کم‌تری تولید می‌شود، هم سالم تغذیه می‌شوید.

  بیش‌تر از مواد خوراکی بومی و طبیعی استفاده کنید

هر چند که تحقیقات نشان داده که اغلب مردم استطاعت خوردن مواد خوراکی بومی (Organic Food) را ندارند، اما اگر می‌خواهید که این کار را انجام بدهید بدون آن که از نظر مالی لطمه چندانی بخورید، تمرکز خودتان را بر روی مهم‌ترین آن‌ها بگذارید. بر اساس نظر کارشناسان محیط زیست این فهرست دوازده‌تایی که به دوازده‌تای کثیف معروف هستند، شامل دوازده میوه و سبزی است هم‌چون انواع سیب، کرفس، توت فرنگی، هلو، اسفناج، شلیل، انگور، فلفل شیرین، سیب زمینی، زغال اخته، کاهو و کلم‌پیچ یا خربزه.

  متنوع بخورید تا ایمن باشید

علاوه بر این که از محصولات بومی و محلی استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که تنوع را در خوردن  انواع غلات،سبزیجات، میوه‌ها و خوراکی‌ها رعایت می‌کنید.

این کار کمک می‌کند تا خطرسمومی که ناشی از خوردن مواد غذایی نا سالم در بدن تولید می‌شود، رفع شود.

   از تمیز کننده‌های طبیعی استفاده کنید

بهتر است تا آن جا که می‌توانید از محصولات پاک‌کننده شیمیایی استفاده نکنید و به جای آن از محصولات طبیعی بهره ببرید. مثلن برای تهیه یک پاک‌کننده چند منظوره که برای موارد مختلف استفاده کنید می‌توانید از ترکیب نیم فنجان سرکه، یک چهارم فنجان جوش شیرین، و دو لیتر آب که به صورت اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهره ببرید.

 از پنبه‌های طبیعی استفاده کنید

در فصل بهار بد نیست که کمد لباس و اتاق خوابتان را با کتان طبیعی جلا بدهید. خرید پارچه‌های پنبه‌ای اصل کمک زیادی به حفظ سلامت خانواده شما، کشاورزان پنبه‌کار و زمین می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,