Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
در پی حضور کارشناسان امنیت در کنگره

«جمهوری اسلامی به دنبال نیروهای قوی‌تر سایبری»

2012 April 28

خبر / رادیو کوچه

 در پی حضور گروهی از کارشناسان حوزه آی‌تی و امنیت سیستم‌های تحت وب در یکی از کمیته‌های جانبی کنگره آمریکا، هشدار داده شد که ایران در پی افزایش دانش خود برای عملیات‌های سایبری است. به گزارش خبرگزاری فرانسه سطح توان‌مندی ارتش سایبری ایران برای تهاجم به غرب بالا توصیف شده است.

این اظهارات که در که روز پنج‌شنبه بیست‌و‌ششم آوریل در کمیته فرعی «امنیت وطن» در سنای آمریکا مطرح شد، به ضرورت آماده‌گی آمریکا در برابر تهاجم سایبری جمهوری اسلامی اشاره داشت.

این کارشناسان اظهار کرده‌اند که بالغ بر یک میلیارد دلار در جمهوری اسلامی برای افزایش توان‌مندی سایبری سرمایه‌گذاری شده است.

ایلان برمن، از شورای سیاست خارجی آمریکا اظهار داشته که این توان‌مندی می‌تواند منجر به حمله‌های توان‌مند و مخرب شود. به گفته معاون شورای سیاست خارجی آمریکا حکومت در ایران هم بر روی توانایی دفاعی و هم در زمینه افزایش توان تهاجمی سرمایه‌گذاری کرده است.

جمهوری اسلامی با ایجاد بخشی در سپاه قدس‌-سپاه عملیات‌های برون‌مرزی  پیش‌تر دست به تشکیل بخشی موسوم به «ارتش سایبری» زده بود. بر خلاف تصور برخی از تحلیل‌گران این بخش با سابقه‌ای نزدیک به بیست‌و‌پنج سال در ابتدا با تشکیل یگان‌های عملیات جنگ الکترونیک در کردستان برای ایجاد پارازیت آغاز به کار کرد و بعد از پایان جنگ با گسترش سرویس‌های اینترنتی نسبت به جذب هکر‌های ایرانی و بعد آن غیر ایرانی اقدام کرده است.

نفوذ در سایت گواهی‌نامه‌های امنیتی وب در شهریور سال ۱۳۹۰ و از کار انداختن تعدادی از سایت‌های فعال شده پس از جریان اعتراضی سال ۸۸ و هم‌چنین طرح‌هایی نظیر «مضلین» از جمله عملیات‌های ارتش سایبری به حساب می‌آید. گرچه برخی از آن‌ها تاکنون تایید نشده است.

از سویی بنابر برخی تحلیل‌ها با توجه به نفوذ ویروس‌هایی مانند «استاکس» در نیروگاه اتمی بوشهر و چند مرکز اتمی دیگر و هم چنین حمله‌های اخیر به سرورهای وزارت نفت که یکی از کلیدی‌ترین وزارت خانه‌های ایران است به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی بخواهد از کشورهایی نظیر آمریکا و اسراییل که نوک حمله اتهام در این عملیات‌ها به سوی آن‌ها است، انتقام بگیرد.

بیشتر بخوانید:

«تصویب تحریم‌های تازه علیه دولت ایران و سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,