Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
دایره‌ی شکسته

«عاقل باش عزیزم»

2012 April 28

مه‌شب ‌تاجیک/ رادیو کوچه

بیش‌تر ما در زندگی‌مان عشق را تجربه کرده‌ایم، شاید کیفیت این عشق در افراد متفاوت باشد، بعضی‌ها احساساتی نظیر شیدایی بیش از حد و جنون را نیز در کنار حسی که به آن نام عشق می‌دهند تجربه می‌کنند و عده‌ای تنها با دوست داشتن بسیار زیاد و عمیق ولی خطی و به دور از نوسانات آتشین به سوی جلو حرکت می‌کنند. عشق یک سویه هم عشقی است که تجربه‌ی افراد زیادی در زندگی بوده است. تمنا و شیدایی برای چیزی که به دست نمی‌آورند و به دلیل همین مسئله‌ی عدم توانایی در مالکیت و داشتن آن، با تالمات و زهرهای زیادی در زندگی روبه‌رو خواهند شد. افراد زیادی مزه‌ی عشق‌های یک‌طرفه را چشیده‌اند از عشق‌های بی‌سرانجام و در خیالات خوش نوجوانی به افراد دور از دست‌رس، تا عشق‌های بزرگ‌سالی برای یافتن کسی که در کنارش احساس آرامش و امنیت را به را به دست آورند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نیاز به تایید شدن در تمام دوره‌های زندگی ما مشهود است. ابتدا ما این تایید شدن را از منبع بی‌پایان مهر پدر و مادر خود دریافت می‌کنیم و سپس به جست‌وجوی آن در جاهایی دیگر برمی‌آییم. واقعیت این است که نیاز به این تایید همواره در زندگی ما ساری و جاری است. عده‌ای که این محبت و تایید را از خانواده‌ی خود دریافت می‌کنند، به دنبال ادامه‌ی آن در اشخاص دیگر هستند و کسانی هم که این تایید و مهر را در کانون خانواده دریافت نمی‌کنند هم خواهان در اختیار داشتن آن هستند. میل ما به داشتن پدیده‌ی عشق بسیار قوی است و گاهی چنان نسبت به این نیرو کشش داریم که از حوزه‌ی عقلانیت خارج شده و مطلقن بر اساس احساسات عمل می‌کنیم و به عشق به عنوان سپری در برابر ناملایمات نگاه می‌کنیم. نیاز به داشتن این پدیده گاهی باعث می‌شود که ما این نیاز را فرافکنی کرده و به هیچ‌ وجه به این مسئله توجهی نشان ندهیم که ممکن است عشق ما سرانجام و پاسخی نداشته باشد.

عشق‌های یک‌سویه شکل‌های مختلفی دارد. از عشق به فامیل و همسایگان با سنین پایین و بالا گرفته تا عشق به ستارگان سینما و حتا عشق به نقش‌هایی که آن‌ها به ایفای آن می‌پردازند. بسیاری از کسانی که دچار توهم این نوع از عشق هستند، بدون در نظر گرفتن شرایط و موقعیت‌ها و حتا هم‌سانی‌ها تنها به این توهم دچار می‌شوند که اگر فرصتی برای ارتباط و نزدیکی به دست آورند، خواهند توانست عشق خود را ثابت کنند و به نتیجه برسانند. رفتارهای نامعقول و هیستیریکی که گاهی در رسانه‌‌ها از آن‌ها مطلع می‌شویم در پاره‌ای موارد توسط کسانی انجام می‌شود که برای جلب توجه طرف مقابل خود دست به این رفتار زدند.

خطی که میان عشق‌های رمانتیک و دل‌بستگی‌های افراطی وجود دارد به وهم بسیار نزدیک است. گاهی این توهم در افراد چنان اوج می‌گیرد که آن‌ها را دچار ذهن‌های مغشوش و بیمارگونه می‌کند. عشق‌های افراطی و با تعصب که در هر موقعیتی شکل بیمارگونه‌ی خود را بروز می‌دهد. نمونه‌ی عینی آن را در اسیدپاشی‌های انجام گرفته و یا قتل‌هایی انجام می‌شود می‌بینیم. باورهای اشتباه و ناخوشایند و عمل‌کردهای خودمحورانه و ناشی از احساسات زودگذر پیامدهای چنین احساساتی است که ممکن است عواقب آن تا سال‌ها گریبان‌گیر افرادی شود که در دایره‌ی این عشق‌های متوهم قرار می‌گیرند. یک پله‌ی دیگر از این نوع عشق، عشق‌هایی است که هرگز نمی‌میمرد و حالت بیمارگونه به خود گرفته و شخص را دچار نسیان و پریشان‌حالی‌های طولانی مدت می‌کند. این کیفیت از عشق را به طور عمده در زنانی می‌بینیم که کتک‌خورده و آسیب‌دیده هستند تا جایی که حتا مورد تجاوز قرار گرفته‌اند ولی هنوز این تصور را دارند که می‌توانند در مورد این عشق تعمق کرده و به صورت بی‌پایان در مورد آن صحبت کنند. مانند جمله‌ی آشنای «درست است که مرا به شدت آزار می‌داد ولی من واقعن دوستش داشتم.»

آن‌چه ما از عشق تعریف می‌کنیم و آن را در بسیاری از جاها ستایش می‌کنیم و عشق را در نظر ما قدرت‌مند و قوی می‌سازد، تقسیمی است که در عشق وجود دارد. یعنی توانایی که بین دو نفر به‌وجود می‌آید که می‌توانند حتا مشکلات را تقسیم کنند. عشق یک‌طرفه اگر که به رفتارهای مازوخیستی و حتا سادومازوخیستی بیانجامد، چنان معقول و پذیرفته شده نیست. عشق می‌تواند برای هرکس تعریف خود را داشته باشد. ولی مهم‌ترین نتیجه‌ی آن منبع آرامش و امنیت است که به‌وجود می‌آورد. رفتارهای غیرعقلانی و آتشین عمومن دوام نمی‌آورند و تنها مسبب آزار خود شخص و حلقه‌های ارتباطی او در این رابطه خواهند شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,