Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
درپی تماس تلفنی وزارت اطلاعات با 4 تن از اعضای این کمیته

«بازداشت دو تن دیگرازاعضای کمیته‌ی گزارش‌گران حقوق بشر»

2010 January 02

رادیو کوچه

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر شب گذشته، 11 دی‌ماه، «پریسا کاکایی»، عضو کمیته گزارش‌گران حقوق بشر و «مهرداد رحیمی» از هم‌کاران این کمیته بازداشت شدند.

عصر روز گذشته، طی تماس تلفنی وزارت اطلاعات با 4 تن از اعضای کمیته از آنان خواسته شد تا خود را به دفتر پی‌گیری وزارت اطلاعات معرفی نمایند. از این 4 تن، پریسا کاکایی و مهرداد رحیمی در حدود ساعت 8:30 خود را به دفتر پی‌گیری وزارت اطلاعات معرفی نموده و بازداشت شدند.

گفتنی است دو عضو دیگر کمیته، «سعید‌حبیبی» و «حسام میثاقی» بازداشت نشده‌اند اما تماس‌های تلفنی پی در پی ماموران وزارت اطلاعات امنیت آنان را به شدت تهدید می‌نماید و هرلحظه امکان بازداشت آنان نیز وجود دارد.

در حال حاضر تعداد اعضای بازداشت‌شده کمیته گزارش‌گران حقوق بشربه 7 نفر رسیده است: «شیوا نظرآهاری»، «کوهیار گودرزی»، «سعید‌جلالی‌فر»، «سعید کلانکی»، «پریسا کاکایی و «مهرداد رحیمی».

کمیته گزارش‌گران حقوق بشر نهادی مستقل است که هدفش اطلاع‌رسانی و دفاع از قربانیان نقض حقوق بشر است. این کمیته در طول 4 سال فعالیت خود گزارش‌ها، اطلاعیه‌ها، بیانیه‌ها و مقالات متعددی را در زمینه نقض حقوق بشر منتشر نموده و خود را به عنوان نهادی مدنی و فارغ از هرگونه جهت‌گیری سیاسی در میان فعالان داخلی و خارجی مطرح نموده‌است.

آن چه می شنوید گفت و گوی رادیو کوچه است با سعید حبیبی در ارتباز با این بازداشت ها:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای حبیبی شما یکی از اعضای کمیته گزارش‌گران حقوق بشر ایران هستید که روز  گذشته توسط وزارت اطلاعات برای باز جویی احضار شدید. تقریبن اکثر اعضای کمیته برای باز جویی احضار شده‌اند .فکر می‌کنید دلیل احضارتان چه چیزی بوده؟ آیا پیش از این از طریق مقام   قضایی دستور یا حکمی دریافت کردید یا خیر؟

احضار اعضا موضوع تازه‌ای نبوده و برخورد با کمیته گزارش‌گران حقوق بشر از ابتدای تشکیل آن وجود داشته اما فشار‌ها در شش ماه اخیر بیشتر شده‌است و دو روز پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران با دستگیری خانم نظر اولادی آغاز شده وتا کنون هم ادامه دارد و هفت تن از اعضای کمیته در بازداشت به سر می‌برند. درمورد احضار اخیری که صورت گرفته بود، بعد از این‌که پنج تن از اعضا در زندان بودند چهار نفر دیگر یعنی من، خانم کاکایی ، آقایان رحیمی و میثاقی هم به دفتر پی‌گیری وزارت اطلاعات احضار شدیم. البته گفتند که قرار بر بازداشت است و از ما خواستند که لوازم مربوط به زندان را برای رفتن به بند 209 همراه داشته باشیم. از بین چهارنفر، خانم کاکایی و  آقای رحیمی خود را معرفی کردند و بازداشت شدند. اما من و آقای میثاقی از این کار خودداری کردیم چراکه حکم‌جلب جمعی برای کلیه اعضای کمیته گزارش‌گران حقوق بشر ایران صادرشده است. گرچه حدود یک ماه پیش حکم جلب فردی برای من صادر شده‌بود اما این کار صورت نگرفت. دلیل بازداشت اعضای کمیته گزارش‌گران صرفن فعالیت‌های حقوق بشری ماست و این برخوردها به منظور ساکت کردن فعالین حقوق بشر در کنار محدود کردن مطبوعات است که زمینه‌سازی است برای آینده‌ای که چندان هم درخشان نیست.

برخی از اعضای کمیته گزارش‌گران حقوق بشر در وضعیت خوبی نیستند. از جمله خانم شیوا نظر آهاری که در اعتصاب غذای خشک به‌سر می‌برد و سلامت جسمی‌اش در خطر است و از طرفی مطلع شدیم که  از آقای کوهیار گودرزی هیچ گونه اطلاعی  در دست نیست. آیا اطلاعات بیشتری درمورد دستگیر شدگان دارید؟

حال خانم نظر‌آهاری رو به بهبودی است و اعتصاب را شکسته‌‌است. اما درمورد آقای گودرزی اطلاعی نداریم. تنها چیزی که می‌دانیم این است که خانم نظر‌آهاری و آقای گودرزی در انفرادی به سر می‌برند و آقایان جلالی‌فر و کلانکی به بندجمعی منتقل شده‌اند. از آقای سعیدحائری هم  از آنجایی که تماسی نگرفتند، اطلاعی نداریم. در مورد دو عضو دیگر که دیشب دستگیر شدند پیش‌بینی می‌کنیم که در سلول انفرادی باشند.

چه نگرانی برای شما و حسام میثاقی وجود داشته که خودتان را به وزارت اطلاعات معرفی نکردید؟

واقعیت این است که از بازداشت خود مطلع بودیم .درمورد آقای میثاقی نظری نمی‌دهم چون دلایل شخصی دارند و من با توجه به سوابق و حکم سه سال زندان تعزیری که دریافت کردم فکر می‌کنم شرایطی نیست که حضور در زندان فایده‌ای داشته باشد. تمام فعالین به خود و جامعه این فرصت را بدهند که تا حد امکان آزادانه فعالیت کنند مگر این‌که در موقعیتی قرار بگیرند که وزارت اطلاعات آن‌ها را بازداشت کند که این راه گریز‌نا‌پذیری است.

آیا مطلع هستید که دستگاه امنیتی کشور به دلیل عدم حضور شما  برای دستگیری‌تان اقدامی کرده باشد؟

پس از این‌که از حضور در وزارت اطلاعات خودداری کردم، کارشناس پرونده با من تماس گرفت و گفت که به دنبال من خواهند آمد. این طبیعی است که برای دستگیری من اقدام کنند.

با توجه به این‌که قبل از دستگیری به خود فرد اطلاع می‌دهند ،آیا فکر می‌کنید ظرافتی در این کار است؟

دلایل متعددی برای این کار است. یکی از دلایل این است که نیروهای عملیاتی آن‌ها به حدی نیست که بتواند حجم وسیع دستگیری را پوشش دهند و از طرفی دیگر ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد ازجمله این‌که بخواهند با ابزار تهدید فعالیت این گروه را به تعویق بیاندازند. اما هدف اصلی آن‌ها درمورد کمیته گزارش‌گران حقوق بشر این بود که ما با دست خودمان فعالیت این کمیته را متوقف کنیم و سپس دستگیر شویم.

با دستگیری هفت تن و دو عضوی که فعالیت اجتماعی‌شان را محدود می‌کنند ،آیا اعضای دیگر می‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند؟

ما هم می‌توانیم و هم وظیفه داریم که فعالیت‌مان را ادامه دهیم اما شرایط مناسبی نداریم .از تمام فعالین حقوق بشر می‌خواهم که هم در جهت اطلاع رسانی  در زمینه نقض حقوق بشر و هم در جهت دفاع از فعالین حقوق بشر هر آنچه در توان دارند به‌کار گیرند. برخورد با کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، برخوردی است که با تعدادی از فعالین حقوق بشر صورت گرفته و سابقه داشته است. به عنوان مثال آقای کبود‌وند به عنوان فعال حقوق بشر دستگیر وبه یازده سال زندان محکوم شد .من می‌خواهم اشاره کنم که جمهوری اسلامی هرآن‌چه در توان دارد خرج می‌کند اما ما مشروعیت فعالیت‌های اجتماعی و حقوق‌بشری خود را نه از قوانین جمهوری اسلامی بلکه از هنجارهای بین‌المللی و در راس آن‌ها اعلامیه جهانی حقوق بشر و اعلامیه‌های دیگر، مثلن حقوق مصونیت افراد در ترویج و حمایت از حقوق‌بشر در مصوب مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان نماد عقل بشری است، دریافت می‌کنیم. ما وظیفه خود می‌دانیم و فعالیت خود را انجام خواهیم داد.

آیا سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری و هم‌کاران شما درخارج از کشور از شرایط و وضعیت دوستان شما در ایران مطلع هستند؟

سعی ما بر این است که اطلاع‌رسانی کنیم .فعالیت‌های شما و هم‌کارانتان در همین رسانه و رانه‌های دیگر  می‌تواند اثر بخش باشد و به نفع ما و جامعه ما خواهد بود. بنابراین آن‌چه ما در توان داریم انجام خواهیم داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,