Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
درجریان درگیری ماموران نیروی انتظامی با قاچاقچیان مواد مخدر

«مرگ هفت مامور پلیس و چهار قاچاقچی در شرق ایران»

2010 January 02

به گزارش پلیس ایران، در جریان درگیری ماموران نیروی انتظامی با قاچاقچیان مواد مخدر در شرق این کشور هفت مامور پلیس و چهار نفر از قاچاقچیان کشته شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، سرتیپ حمید شرفی، فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفته‌است که در جریان درگیری ماموران پلیس با قاچاقچیان دو تن مواد مخدر کشف شده‌است.

20100102-news-ghachaghchipolice

به گفته وی، اشرار و قاچاقچیان مسلح با به جا گذاشتن تعدادی خودرو، موتور سیکلت و سلاح پا به فرار گذاشتند.

بنابر آمارهای نیروی انتظامی، برای مبارزه با مواد مخدر طی سال‌های گذشته بیشتر از 3600 مامور نیروی انتظامی کشته و 11 هزار نفر زخمی شده‌اند.

بنا به این گزارش، ایران برای مقابله با ورود و ترانزیت موادمخدر یک قرارگاه با 50 هزار نیرو راه اندازی کرده که در چهار استان شرقی این کشور که محل ورود مواد مخدر هستند، مستقر شده‌اند.

پلیس ایران تلاش‌های گسترده‌ای را برای مقابله با قاچاق و مصرف موادمخدر انجام داده و بر اساس گزارش‌های رسمی سالانه نزدیک به یک هزار تن مواد مخدر کشف می‌شود.

ایران با داشتن 950 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و قرارگرفتن میان این کشور و اروپا، همواره یکی از راه‌های اصلی ترانزیت مواد مخدر افغانستان به جهان خارج بوده‌است.

بخش عمده تریاک جهان در افغانستان تولید می شود که در شرق ایران قرار دارد. بخش اعظم مواد مخدر تولیدی در افغانستان از طریق ایران به دیگر کشورها منتقل یا در داخل ایران مصرف می شود.

هرساله حجم زیادی مواد مخدر در ایران کشف می‌شود و مقامات ایرانی دلیل عمده افزایش قاچاق موادمخدر به ایران را بالارفتن کشت خشخاش در افغانستان می‌دانند.

از حدود هشت سال پیش که حکومت طالبان در افغانستان با حمله آمریکا و متحدانش از میان برداشته شد، تولید موادمخدر در این کشور رو به افزایش بوده و طرح‌های جلوگیری از کشت خشخاش در افغانستان به نتیجه امیدوارکننده‌ای نیانجامیده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,