Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
تحلیل سیاسی روز

«فرمان آتش داده شد»

2010 January 02

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

تجمع طرفداران آیت‌اله‌ خامنه‌ای در چهارشنبه گذشته، سخنرانی تندرو داشت ، علم الهدی، این روحانی تندرو که امام جمعه مشهد است در تهران و خیابان انقلاب و درمیان جمعیت هوادرا حکومت، سخنرانی تهدیدآمیزی کرد که پیش از آنکه یک نطق شورانگیز برای هواداران باشد، استراتژی جمهوری اسلامی را در روزهای آینده تشریح می‌کرد. همین که علم‌الهدی برای این مراسم انتخاب شده بود نشان می‌داد که مشاوران تندروی آیت اله خامنه‌ای در بیت رهبری اکثریت را به دست آوردند و شاید به رهبر نظام قول داده‌اند که با سرکوبی گسترده و سریع اوضاع را آرام می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امام جمعه مشهد در ابتدا به شرح حکم محارب در قوانین جمهوری اسلامی پرداخت ،این تشریح حقوقی البته همانی است که در سی سال گذشته مورد مخالفت حقوقدانان و نهادهای مدافع حقوق‌ بشر بوده است، همان تفسیری که مجرم سیاسی را درحد یک جنایتکار نشان می‌دهد و اعدام را مجازات حداقلی برای او می داند. علم الهدی این مشکل فقهی را نیز حل کرد که محارب می‌بایست با اسلحه مقابل ولی‌فقیه بایستد و این البته با رفتار مدنی و ضدخشونت جنبش سبز در شش ماه گذشته همخوانی ندارد. علم‌الهدی با یک مغلطه آشکار سران جنبش سبز را بدون ذکر سند و دلیل و تنها به صرف شعارهایی که علیه رهبر جمهوری اسلامی می‌دهند، مجاهدین خلق عنوان کرد و نتیجه گرفت چون مجاهدین براندازان مسلح جمهوری اسلامی هستند پس هواداران بی‌اسلحه آنها نیز مشمول همان حکم محارب و مجازات اعدامند.

علم الهدی در بخش دیگری از سخنرانی‌اش یک اشتباه تاریخی مرتکب شد و جنبش سبز و جمعیت بزرگ مخالفان را بزغاله و گوساله خواند تعابیری که مورد استقبال حاضران قرار گرفت و هواداران آیت اله خامنه‌ای شعار دادند: «میرحسین گوساله اعدام باید گردد.»

توهین مستقیم به مخالفان خشمگین حکومت که تا به حال صدها تن قربانی داده‌اند کار بسیار خطرناکی است. نمونه قدیمی آن در دیماه سال 56 رخ داد و روزنامه اطلاعات در مقاله به قلم نامی مستعار به آیت اله خمینی توهین کرد، این مقاله جرقه‌ای بود که به آتش انقلاب اسلامی ختم شد. و حالا علم الهدی با توهین مستقیم به مخالفان عملا آنها را به مبارزه طلبید. وی حوادث بعد از انتخابات را، جنگ میان حزب‌اله و حزب الشیطان خواند و هواداران حاکمیت را به مقابله شدید و جنگ دعوت کرد.

از سوی دیگر  احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در خطبه‌های نماز جمعه تهران، ضمن آن که از مسوولان اجرایی و نیروی انتظامی خواست که به «اغتشاش‌گران» امان ندهند و «سکوت» هر فرد و مقامی را در ایران «محکوم» کرد. احمد جنتی با یادآوری دستگیری‌ها و دادگاه‌های روزهای پس انقلاب، که به سرعت مخالفان را محاکمه کرده و برای آنها حکم صادر می‌کرد،سران معترضان را مصداق بارز مفسد فی الارض دانست و سرنوشت منافقین را برای ایشان پیش بینی کرد.

قراین نشان از آن دارد که جمهوری اسلامی به مرحله‌ای رسیده که همه چیز را به جنگ آخر احاله داده است. گویا مسولان امنیتی می‌خواهند مخالفان به خیابان‌ها بیایند و بنابر فتواهای به ظاهر شرعی معترضان را به گلوله ببندند. و این می‌‌تواند سرآغاز یک شورش و جنگ داخلی در کشور باشد.

شاید سایه خشونت در خیابان معترضان را به راهکارهای دیگری بکشاند، ابزارهای نافرمانی مدنی و اعتصاب عمومی هنوز در دست مخالفان است و انتظار می‌رود به زودی جبهه جدیدی رو در‌ روی حاکمیت گشوده‌ شود. جایی که چندان از فرمان آتشی که این روزها از تریبون های رسمی حکومت فریاد میشود  کاری برنیاید.

فریاد عدم خشونت

بیانیه میرحسین موسوی بعد از دو ماه سکوت بالاخره منتشر شد .میرحسین یکی از دلایل منتشر نکردن بیانیه جدید را این عنوان کرده که می‌خواسته به حاکمیت ثابت کند که بیانیه‌ها‌ی او در اعتراضات مردم نقش حداقلی دارد و مخالفان حکومت آنقدر بهانه دارند که به خیابان‌ها بیایند که نیازی به دعوت نباشد .آنچه در روز عاشورا گذشت و خشونت بی حد نیرو‌ی‌های سرکوب و مباح کردن خون مخالفان در روزهای بعدی آن هم از تریبون رسمی، گویا هر دو طرف ماجرا را به مرحله اتمام حجت رسانده است و در این میان میرحسین موسوی که نمی‌خواهد هوادارنش از خشونت استفاده کنند، در یک بیانیه حربه خشونت نظام را کند کرده است.

میر حسین مو سوی دو بار با اطمینان ابراز کرده که از مرگ نمی‌هراسد و کشتن و دستگیر کردن او و کروبی اثری در شکافت عظیم ملت و دو لت ندارد.  نامزد معترض به نتایج انتخابات البته بدون اینکه دولت احمدی‌نژاد را همانند بیانیه‌های قبلی غیرقانونی بخواند این‌بار خواستار آن شده که دولت ملزم به پاسخگویی شود و مجلس و نهادهای نظارتی دولت را به صداقت در عمل و گفتار وادارد. به نظر می رسد میر حسین موسوی دربیا نیه اخیرش را ه‌های برون رفت از بحران را برای حاکمیت شرح داده راه‌هایی که حکومت می تواند در آستانه تصمیم بزرگش و کشتار مخالفان بیازماید .

میرحسین مو سوی در پیشنهادات پنجگانه‌اش در واقع آرزوهای ملت ایران از صدر مشروطه تاکنون را مطرح کرده :آزادی مطبوعات ،فعالیت احزاب و نظام سالم انتخاباتی. اگرچه پس از انتشار بیانیه موسوی در فیس بوک و اجتما عات مجازی بحث های تندی بر سر عقب نشینی موسوی پدید آمد اما باید در نظر داشت که گویا برای میرحسین که حالا در آستانه کهنسالی به پختگی کامل سیاسی رسیده، اهداف مهمتر است از آنکه اصل ولایت فقیه حذف شود و یا رهبر فعلی جمهوری اسلامی سرنگون شود. لازمه رسیدن به خواستهای میرحسین طوری که جامعه ایران اقناع شود تغییر گسترده در حاکمیت و این همان چیزی است که نهضت اصلاحی ایران از دوم خرداد سال 76 به دنبال آن بود .

بیانیه موسوی در فضایی که احتمال افزایش خشونت و حتی انقلاب خونین پیش‌بینی می‌شود، یاد آور اعلامیه سنگر به سنگر مرحوم بازرگان است

بیانیه موسوی در فضایی که احتمال افزایش خشونت و حتی انقلاب خونین پیش‌بینی می‌شود، یاد آور اعلامیه سنگر به سنگر است که مرحوم بازرگان و نهضت آزادی در آستانه انقلاب اسلا‌می 57 منتشر کرده بودند، اعلامیه ای که تشریح می کرد حرکت انقلابی و تغییر بنیادین همه چیز، می تواند هدف را که «آزادی» است، در غبار گم کند. گرچه بازرگان آن روزها رهبر انقلاب نبود اما میرحسین موسوی با همان خط مشی امروز رهبر یک جنبش اصلاح طلبانه فارغ از خشونت است.

بیانیه موسوی از آنجا که درخو استی درباره محاکمه و مجازات سرکوبگرانی که دست به خون آلوده‌اند، نداشته است مورد انتقاد برخی از هواداران جنبش سبز قرار گرفت اما شاید میرحسین در این بیانیه با لحنی خیرخواهانه یک عفو عمومی را اعلام کرده است آن هم در مقام کسی که خا نواده اش جان باخته‌ای را داشته است .

بیا نیه هفد هم میر حسین موسوی در فضای خشو نت و نفرتی که هر روز از رسا نه های حکو مت تبلیغ می شود فریاد صلح و عدم خشونت است. و تو جه نکردن نظام به این بیانیه می تواند حربه‌های دینی را از دست حکومت بگیرد و ریزش نیروی شدیدی در بدنه قدرت ایجاد کند .شاید دور نباشد زمانی  که محسن رضا یی هم از رهبر فعلی جمهوری اسلامی جدا شود .او در نامه به آیت الله خامنه ای از او خواسته بود بنا بر آنچه رضایی عقب نشینی مهندس عنوان کرده بود به پیشنهادات مصلحانه موسوی توجه کند.

نظام و رهبری جمهوری اسلامی است که بر سر یک دو راهی بی‌بازگشت قرار دارد .امتیاز دادن به مخالفان و دست برداشتن از کشتار و زندان و یا بر پا کردن یک خشو نت برهنه

به نظر می رسد حالا این نظام و رهبری جمهوری اسلامی است که بر سر یک دو راهی بی‌بازگشت قرار دارد .امتیاز دادن به مخالفان و دست برداشتن از کشتار و زندان و یا بر پا کردن یک خشو نت برهنه.گر چه تند رو های حاکم علا قه ای به هیچ گو نه امتیاز دهی ندارند اما وضعیت بحرانی و زورآزما یی شش ماه با جنش سبز به آنها نشان داده که به کار بردن خشو نت هم چندان کارساز نیست ،گو یا میر حسین مو سوی یک راه فرار برای حا کمیت باز کرده است .را هی که اگر پذیرفته نشود  ممکن است در مسیر نابودی حکومت پیش رود .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,