Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
با آغاز فصل زمستان

«اهمیت سلامت پا در زمستان»

2010 January 03

هادی ناصری/ رادیو کوچه

سلامتی پا به عنوان عضوی که بدن را قادر به حرکت و رسیدن به هدف می‌کند بسیار مهم است. متأسفانه تا چندی پیش، پا و سلامت آن در جوامعی چون ایران به اندازه دست مورد توجه نبوده و می توان گفت عضوی فراموش شده بود اما با پیشرفت دانش سلامت و بالا رفتن سطح فرهنگ جامعه می‌توان امیدوار بود که برای سلامت پا اهمیتی چون دست قایل شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سلامت پا همانگونه که در فصل تابستان به دلیل گرما و تعریق زیاد مورد توجه قرار می گیرد در فصل زمستان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. حتی برخی دست اندرکاران بهداشتی موضوع سلامت پا در زمستان را مهمتر از تابستان قلمداد می کنند. دلیل این امر را می توان در این نکات جست که نخستف پا در فصل گرما با حرارت و تعرق ایجاد شده شخص را متوجه خود می کند. بوی بد پا در صورت عدم رسیدگی و هم‌چنین التهاب و آفتاب سوختگی (هنگامی که پای برهنه در معرض آفتاب قرار می گیرد) از دیگر نشانه هایی است که شخص متوجه سلامت پای خود در فصل گرما می شود و به آن رسیدگی می کند. در این حالت رسیدگی بهداشتی به پا به این دلیل که شخص سریعن متوجه موارد ناراحت‌کننده در پای خود می شود آسان‌تر است.

20100102-dan-winter-legshealth

در فصل زمستان اوضاع به گونه دیگری است. در این فصل به دلیل سرما اکثرن پا در جوراب ضخیم و کفش قرار دارد و کمتر برهنه می ماند. هم‌چنین به دلیل تعریق کمتر و حرارت مطلوب برای رشد باکتری و قارچ‌ها، در صورت عدم رسیدگی به موقع سلامت پا در معرض خطر قرار خواهد گرفت. نکات ذیل برخی راه ها در جهت رسیدگی به بهداشت و سلامت پا در فصل سرما است:

–          مهم‌ترین نکته در مناسب بودن کفش برای فصل سرماست که می توان از پوتین و کفش های ساق بلند و عاج دار (جهت گرم نگه داشتن پا و عدم سر خوردن) و هم‌چنین جوراب گرم و راحت استفاده کرد.

–          در صورتی که پا به مدت طولانی در کفش و جوراب قرار می گیرد باید در طول این مدت چند بار آن را از کفش خارج کرده و ماساژ دهیم.

–          در انتهای طول روز که پا از کفش خارج می شود حتمن با مواد شوینده مانند شامپو و صابون آن را شستشو دهیم تا عرق و مواد دیگری که از پا دفع شده است از آن زدوده شود. این کار از بوی بد پا نیز جلوگیری می کند.

–          علاوه بر شستن پا، شستن روزانه جوراب نیز ضروری است و اگر در منزل نیز از جوراب استفاده می شود بهتر است از جوراب دیگری استفاده شود. شستن کفش (با رعایت نکاتی که سازنده آن ذکر کرده است) نیز برای بهداشت و سلامتی پا مهم است زیرا عرق و مواد دفعی پا علاوه بر جوراب، کفش را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

–          افرادی که دچار ناراحتی های پا چون میخچه، ناخن فرو رفته در گوشت، نامنظم بودن شکل انگشتان و هم‌چنین دیابت هستند باید دقت بیشتری را در حفاظت از پای خود به عمل آورند. بسیاری از زخم ها و عفونت های پا در بیماران دیابتی بدون درد هستند و به یکباره و دور از چشم شخص اتفاق می افتند. برای این کار رسیدگی مرتب و شستشوی پا با دستوراتی که پزشک معالج داده است ضروری خواهد بود.

–          در صورتی که آب، برف و یخ به هر نحو وارد کفش شده و پا را خیس نماید باید هرچه سریع تر اقدام به خشک نمودن پا، کفش و جوراب بطور جداگانه نمود.

–          ناخن ها را نباید گرد چید بلکه باید بصورت خط مستقیم چیده شوند و هم‌چنین از اشیاء تیز نباید برای چیدن گوشه های ناخن استفاده کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,