Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
نگاهی به زندگی خالق فرهنگ و دانش‌نامه لاروس با شعار:

«با هررایحه‌ای‌ بذری‌ می‌افشانم»‌

2010 January 03

سیمین/ رادیو کوچه

می‌گویند وقتی لاروس را به «گیزوت» وزیر لوئی فیلیپ معرفی کردند،گیزوت به لاروس گفت: «پس این پدیده‌ی معروف شما هستید؟ لاروس در پاسخ گفت: عالی‌جناب بنده خیلی مفتخرم که از این امر آگاه شدم.»

«پیرلاروس» (Pierre Larousse) ‌آموزگار،نویسنده، دانش‌نامه نویس، ادیب و لغت‏شناس معروف فرانسوی در 23 اکتبر 1817م در توسی‌(لیون) متولد ‌و در سوم ژانویه 1875م در پاریس در سن 58 سالگی درگذشت.

می‌گویند او  از همان سن چهارده سالگی، به فکر تهیه یک فرهنگ جامع افتاده است. با این‌که لاروس همه روزه تا ساعت نه شب در کارگاه پدر بود و اسب مردم را نعل می‏زد، اما از همان دوران دبستان، مشغول کار تألیف فرهنگ جامع شد. برای این کار، همه کتاب‌های چاپ شده در فرانسه و سایر نقاط جهان را مطالعه می‏کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پیرلاروس‌ علاقه‌ عجیبی‌ به‌ ادبیات‌ وصرف‌ و نحو کلمات‌ فرانسوی‌ داشت‌ و از همان‌ زمان‌ به‌فکر افتاد در رشته‌ ادبیات‌ فرانسه‌ به‌ تحصیل‌ وتحقیق‌ بپردازد و براین باور بود که‌ ادبیات ‌نیاز به‌ یک‌ لغت‌‌نامه‌ غنی‌ دارد. او نخست‌ به‌ انتشار روزنامه‌ محلی‌ پرداخت‌. بعد از این‌ که‌ با استقبال‌ محلی‌ها روبرو شد، به‌ تدریس‌ در مدرسه‌ محله‌ خود اقدام‌ کرد. در مدرسه‌ به‌کمک‌ مدیر مدرسه‌ به‌ انتشار روزنامه‌مخصوص‌ آموزش‌ و پرورش‌ و تالیف‌ دستور زبان‌فرانسه‌ برای‌ تدریس‌ در مدارس‌ پرداخت‌.

لاروس در سال‌ 1852م با هم‌کاری «پیراگوستن‌ بوای»‌ مجوز کرایه و فروش‌‌ کتاب‌ را دریافت‌ کرد و بدین‌ ترتیب‌کتابفروشی‌ «لاروس‌ و بوای»‌ تاسیس‌ شد. در سال‌ 1849م لاروس‌ قرار داد انتشار کتاب ‌واژه‌شناسی‌ را با یک‌ ناشر امضا کرد. این‌ کتاب‌برگزیده‌ای‌ از کتاب‌های‌ واژه‌شناسی‌ مدارس‌ابتدایی‌ بود که‌ اولین‌ اثر این‌ کتاب‌ فروشی‌ بود.

20100103-news1-pierrelarouse-news

ازآن‌ سال‌ به‌ بعد پیرلاروس‌ دانش‌نامه کوچکی ‌را منتشر کرد که‌ راهنمای‌ دانش‌آموزان بود. در سال‌ 1856م پیرلاروس‌ فرهنگ‌نامه‌جدید خود را به‌ زبان‌ فرانسه‌ منتشر کرد. این‌ فرهنگ غیرمصور که‌ به‌ شکل‌فشرده‌ حروف‌چینی‌ شده‌ بود دربیش‌ از 5 میلیون‌نسخه‌ به‌ فروش‌ رسید. در سال‌ 1863م‌ ‌کتابفروشی‌ لاروس‌ و بوای‌، اولین‌ جزوه‌های‌فرهنگ‌ عمومی‌ و عظیم‌ قرن‌ نوزدهم‌ را ارائه‌کردند. این‌ مجموعه‌ شامل‌ ده‌ جلد و بیست‌هزار و هفتصد صفحه‌ به‌ علاوه‌ دو کتاب‌ متمم ‌است‌. در سال‌ 1869م لاروس‌ و بوای‌ تصمیم‌ گرفتنداز هم‌ جدا شوند.

پیرلاروس‌ در سمت‌ مولف‌، ناشر و مولف‌ چاپ‌ با مشقت‌ زیاد با گروه‌ زیادی‌ در رابطه‌ بافرهنگنامه‌ بزرگ فعالیت‌ می‌کرد و در عین‌ حال ‌تعداد زیادی‌ کتاب‌های‌ آموزشی‌ تدوین‌ می‌کرد و آن‌ها را منتشر می‌ساخت. لاروس تنها ابداع کننده‌ی دانش‌نامه نبود بلکه او نخستین کسی است که کتاب‌های تدریسی آموزشگاه‌ها را تدوین و روش آن را عوض کرده و به صورت امروزی در آورده‌است.

گفته می‌شود لاروس در مجموع چهل سال، روزانه شانزده ساعت کار می‏کرد و به تفسیر واژه‏ها و اصطلاحات و نوشتن آن‌ها می‏پرداخت و حتی شام و نهار خود را پشت میز کار و در حال مطالعه صرف می‏کرد

گفته می‌شود لاروس در مجموع چهل سال، روزانه شانزده ساعت کار می‏کرد و به تفسیر واژه‏ها و اصطلاحات و نوشتن آن‌ها می‏پرداخت و حتی شام و نهار خود را پشت میز کار و در حال مطالعه صرف می‏کرد.
لاروس به اندازه‏ای به کار خود علاقه داشت، که حتا از تراشیدن موی سر و صورت خودداری می‏نمود و گاهی برای اطمینان از معنا یا تشریح یک عبارت، تا هزار کیلومتر مسافرت می‏کرد، به طوری که بر اثر کار مداوم به بیماری معده مبتلا شده‌بود. او در تمام عمر با سختی زندگی کرد.

سرانجام «پی‌یر لاروس» در سال‌ 1872 میلادی‌ به‌دو حمله‌ مغزی‌ دچار شد و در سوم‌ ژانویه‌ 1875م درسن‌ پنجاه‌ و هشت‌سالگی‌ درگذشت‌.

کتاب فرهنگ کوچک لاروس، سه میلیون بار تجدید چاپ و کتاب فرهنگ جامع لاروس نیز، یکى از پر فروش‏ترین کتاب‌هاى جهان است

گفتنی‌است‌ اولین‌ کتاب‌ لاروس‌ در سال‌ 1856م به‌ چاپ‌رسید. کتاب فرهنگ کوچک لاروس، سه میلیون بار تجدید چاپ و کتاب فرهنگ جامع لاروس نیز، یکى از پر فروش‏ترین کتاب‌هاى جهان است. هم‌ اکنون‌ در قرن‌ بیست‌ و یکم،‌ لاروس‌ به‌ بیش از چهل‌ زبان‌ زنده‌ دنیا ترجمه‌ و در خارج از فرانسه توزیع شده‌است. همه ساله دانش‌نامه و کتاب‌های لغت و فرهنگ‏های متعدد به نام لاروس از طرف هیأت‏های علمی فرانسه منتشر می‏شود.

فرهنگ‌های متنوع لاروس با گذشت بیش از 130 سال از مرگ پی‌یر لاروس، هم از حیث قالب و هم از حیث محتوا به طرز غیرقابل تصوری تغییر کرده‌اند اما هنوز نام لاروس را بر خود دارند و جمله معروفش که می‌گوید: «با هر رایحه‌ای، بذری می افشانم» هنوز زینت بخش همه انتشارات لاروس است. گفتنی است «امیل‌ ربر» معمار و دکوراتور فرانسوی،‌ زن بذرپاش را به‌ عنوان‌ یک‌ سمبل‌ برای‌شرکت‌ لاروس‌ ترسیم‌ کرده و این‌ علامت‌ به‌ مفهوم ‌گنجینه‌ای‌ است‌ که‌ دانسته‌های‌ آن‌ با سرعت‌ هرچه‌ تمام‌تر همه‌ دنیا را فرا می‌گیرد.

خانه پی‌یر لاروس شماره ۱۶ خیابان مونپارناس در پاریس، بازسازی و مؤسسه لاروس در آنجا مستقر شده تا کار او در همان فضایی تداوم یابد که خود او تنفس کرده‌است.

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment