Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
بیانیه کمپین بین المللی حقوق بشر

«بازداشت شدگان به اعدام تهدید شدند»

2010 January 03

کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران در پیام امروز خود تاکید کرد که روحانیون طرفدار دولت در یک پیام آشکارا همآهنگ‌شده اعدام معترضین بازداشت‌شده را خواستار شدند، آن‌ها هم‌چنین با ایجاد فشار شدید سیاسی بر قوه قضائیه به ظاهر مستقل جمهوری اسلامی، از این نهاد خواستند که همانند مقامات قضایی پس از انقلاب عمل کنند و به این ترتیب تلاش کردند که مردم را از ادامه تظاهرات برای حقوق خود بترسانند.

20091208-news-campainehumanright

هادی قائمی؛ سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در باره پیام این سخنرانان گفت: «ما عمیقن نگرانیم، چرا که از یکطرف فشار سیاسی غیرمتعارف بر مقامات قضایی وارد می‌شود و از طرف دیگر با تبلیغات دولتی برای اعدام معترضین فضاسازی می‌شود.»

قائمی تاکید کرد: «این کاملن آشکار است که مسوولین در ایران نتوانسته‌اند بفهمند که خشونت به اعتراضات پایان نخواهد داد و فقط اعتراضات را شدت می‌دهد. چنین اعدام‌هایی پس از 6 ماه اعتراض مردم، قطعن باعث بی ثباتی بیشتر و خشم بیشتر مردم خواهد شد.

آیت‌اله علم‌الهدی؛ عضو مجلس خبرگان رهبری، به مردمی که برای اعتراض به محدودیت‌‌های دولتی در حقوق شهروندی خود تظاهرات می‌کنند، اخطار کرد که اگر دست از اعتراض برندارند، محارب شناخته خواهند شد. در جمهوری اسلامی ایران مجازات محاربه، اعدام است. علم‌الهدی از معترضین خواست که «به دامان رهبری برگردند» وگرنه «این مردم و نظام با آن‌ها بعنوان محارب برخورد می‌کنند».

در نماز جمعه تهران، آیت‌اله جنتی؛ دبیر شورای نگهبان معترضین را خطاب قرار داد و گفت: «این افراد از مصادیق بارز مفسد فی‌الارض هستند و در اوایل انقلاب امثال آن‌ها مجازات شدند.» وی اضافه کرد که «انتظار مردم از دستگاه‌های قضایی بسیار زیاد است البته می‌دانیم که دستگاه‌های قضایی محدودیت‌هایی دارند و نمی‌توانند مانند دادگاه‌های اوایل انقلاب عمل کنند که اگر آن‌طور عمل می‌کردند این قائله خیلی زودتر تمام شده‌بود.»

آیت‌اله جنتی خطاب به دستگاه‌های قضایی گفت: «افرادی که باید دستگیر شوند سریعن بازداشت شوند و اگر کسی هم دستگیر شد پس از گذشت چند روز آزاد نشود تا به فتنه‌گری خود ادامه دهد. این افراد دیگر هدایت نمی‌شوند.» وی ادامه‌داد: «دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی هم باید به وظایف خود عمل کنند و اگر این افراد بخواهند دوباره پررو شوند و در خیابان‌ها حرمت‌شکنی کنند نباید امانشان داد و باید سریعن دستگیر و محاکمه شوند، هم‌چنین برای رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها باید از قاضی‌هایی مانند قاضی‌های سال 57 استفاده کرد نه قاضی‌های بی‌حال.»

آیت‌اله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد در نماز جمعه اصفهان نیز خطاب به دستگاه قضایی گفت: «این گروه فتنه با ریختن در خیابان‌ها و آتش‌زدن اموال مردم با خدا محاربه کرده و آن‌ها مفسد فی الارض هستند و دستگاه قضایی بداند که این اعمال عین فساد بوده و حکم آن به دستور خدا و قرآن اعدام است.»

آیت‌اله شیخ‌اسداله ایمانی؛ عضو مجلس خبرگان‌رهبری در نمازجمعه شیراز گفت:«فتنه‌گران بفهمند که چنانچه سبب فتنه و یا مباشر در فتنه باشند، محارب و مرتد هستند و دستگاه قضایی با آن‌ها برخورد لازم را می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری کار ایران؛ ایلنا، محاکمه هفت نفر از کسانی که به توهین به آرمان‌های انقلاب اسلامی متهم هسند در روزهای یکشنبه تا سه شنبه برگزار می‌شود. اطلاعاتی در مورد این هفت نفر داده نشده است. هم‌چنین به گزارش روابط عمومی دفتر دادسرای عمومی و انقلاب تهران، پرونده این متهمین تکمیل و به دادگاه ارسال شده‌است. براساس همین گزارش، پرونده تعدادی از بازداشت‌شدگان در تظاهرات روز عاشورا و بعداز آن نیز به زودی به دادگاه انقلاب تهران ارجاع می‌شود و تحقیقات از آن‌ها با سرعت در حال انجام است. تعدادی از وب‌سایت‌های حامیان دولت نیز از «اعدام‌های قریب‌الوقوع» که به زودی اجرا خواهد شد، خبر داده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به شدت مجرم‌شناختن افرد بی‌گناه را توسط مقامات ایرانی محکوم می‌کند و خواستار آزادی بیش از 1500 نفر از مردمی است که در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,