Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
به بهانه شرکت در اغتشاشات روز عاشورا

«یورش نیروهای امنیتی وبازداشت گسترده بهاییان درتهران»

2010 January 04

رادیو کوچه

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر  از ساعات اولیه امروز، 13 دی‌ماه ماموران امنیتی باحضور در منازل تعدادی از بهاییان در تهران به بازداشت آنان اقدام نمودند.

«لوا خانجانی»، «بابک مبشر»، «پیام فناییان»، «نیکاو هویدایی»، «منا هویدایی»، «ژینوس سبحانی»، «آرتین غضنفری»، «فرید روحانی»، «احمد روحانی»، «نسیم بیگلری»، «نگار ثابت»، «ابراهیم شادمهر» و «زاوش شادمهر» از جمله این دستگیرشدگان هستند.

20100104-news-bazdashtbahaeeian

دلیل بازداشت این افراد از سوی نیروهای امنیتی شرکت در اغتشاشات روز عاشورا عنوان شده است.

در چند روز گذشته برخی مسوولین حکومتی و رسانه‌های وابسته به دولت اظهاراتی را در مورد نقش داشتن بهاییان در اغتشاشات روز عاشورا عنوان نموده بودند و این امر نگرانی در مورد وضعیت این افراد را افزایش داده‌است.

بنابر آخرین گزارش‌های دریافتی نگار ثابت، منا هویدایی و نسیم بیگلری آزاد شده‌اند. بقیه بازداشت‌شدگان که تا این لحظه بالغ بر 10 تن می‌باشند به زندان اوین منتقل شده‌اند.

در راستای این دستگیری، اردوان روزبه گفت‌و گویی دارد با «دایان علایی» نماینده بهائیان در سازمان ملل متحد.

آن‌چه می‌شنوید گفت‌و گوی وی است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اخبار رسیده از تهران حاکی از آن است که بسیاری از بهاییان در روز سیزدهم دی‌ماه در تهران دستگیر شدند. اطلاعات  دقیق‌تری از دستگیرشدگان به ما می‌دهید؟

خبری که به جامعه جهانی بهایی رسید این بود که حدود ساعت یک صبح تا اواسط صبح دیروز ،سیزده تن از ایرانیان بهایی از طریق نیروهای امنیتی دستگیر شدند. از این سیزده نفر سه خانم از جمله ثابت، هویدایی و بیگلری آزاد شده‌اند و ده نفر دیگر در زندان اوین به‌سر می‌برند.

خانم ژینوس سبحانی بیش از این هم دستگیر شده بودند و با تودیع وثیقه آزاد شدند. دلیل دستگیری دوباره ایشان و سایرین هم طرح موضوع حضور در اغتشاشات عاشورا است. آیا این حرکت را یک جریان برنامه‌ریزی شده می‌بینید؟

ما از دلیل دستگیری آن‌ها خبرنداریم ولی متاسفانه بر طبق خبرهای رسیده از ایران رسانه‌های دولتی چند روزی است خبر می‌دهند که جامعه بهایی در ایران در برنامه‌ریزی روز عاشورا نقش داشتند. این خبر صحت ندارد و ما آن را به‌طور کامل رد می‌کنیم. دولت جمهوری اسلامی با هر بهانه‌ای سعی در سرکوب کردن جامعه ایرانیان بهایی دارد. نگرانی بیشتر ما در مورد هفت نفری است که حدود دو سال است در زندان هستند و رسیدگی به کارهای روحانی و اداره‌ی جامعه بهایی را بر عهده می‌گرفتند.

با توجه به این‌که در طول مدت گذشته آخرین اخبار در ارتباط با دستگیری هفت تن از بهاییان بود و دادگاه آن‌ها هم به دفعات عقب افتاد و برخی از تحلیل‌گران معتقدند به دلیل بحران‌های بعد از انتخابات ایران بوده، سعی‌شده خیلی به این موضوع دامن زده نشود. آیا این دستگیری دوباره سیزده نفر روی‌کرد تازه‌ای است و موج دستگیری‌ها بر علیه بهاییان شروع خواهد شد؟

متاسفانه دستگیری ایرانیان بهایی در شهرهای مختلف از جمله ساری، مشهد، سمنان و شهرهای دیگر هم‌چنان ادامه دارد. ابتدا در تهران هفت تن دستگیر شدند. سپس گروه چند نفری  بازداشت شدند که با وثیقه آزاد شدند وخانم سبحانی هم جزو آن‌ها بود. به هرحال سرکوب بهاییان در ایران ادامه دارد.

تدبیر جامعه جهانی در ارتباط با دستگیری‌های فعلی چه خواهد بود؟

جامعه جهانی به نهادهای حقوق بشری سازمان ملل و به‌خصوص به گزارش‌گران ویژه ادیان و گزارش‌گر ویژه دستگیری‌های خودسرانه خبر خواهدداد. این اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها نیز صورت می‌گیرد. جامعه بین‌المللی سعی می‌کند از طریق سازمان ملل، نهادهای سازمان‌های غیردولتی روی دولت ایران فشار بیاورد تا افراد بی‌گناه هرچه زودتر آزاد شوند و وضعیت امنی داخل زندان داشته باشند.

با توجه به این‌که جریانات عاشورای ایران در ابتدا از طرف دولت متوجه گروه‌هایی نظیر سازمان مجاهدین خلق شد و امروز هم موضوع بهاییان را مطرح می‌کنند ، فکر می‌کنید دولت ایران با طرح این موارد به دنبال چیست؟

من درمورد وضعیت ایرانیان بهایی صحبت می‌کنم و می‌گویم که دولت ایران هیچ‌گونه دیگر‌اندیشی را نمی‌پذیرد و از هر بهانه‌ای استفاده می‌کند تا افرادی که طور دیگری فکر می‌کنند و خواسته‌های بهتری برای کشورشان دارند را سرکوب کنند. خواسته‌هایی از جمله آزادی ادیان، عدالت، آزادی فکری، حقوق بشر که بهانه‌ای است برای سرکوب مدافعان حقوق بشر.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,