Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
رفع توقیف فیلم‌ها

«بهانه‌ای برای رونق‌دادن به جشنواره فیلم‌فجر»

2010 January 04

سام شریف/ رادیوکوچه

«سیاست رفع توقیف فیلم‌ها خیلی وقت پیش از آن‌که به صورت رسمی به‌عنوان مدیر سینمایی شناخته شویم، از سوی بنده و آقای شمقدری اعلام شده‌بود و در بسیاری از موضع‌گیری‌های خود اعلام کرده‌بودیم که‌ با این‌گونه توقیف‌ها مخالف هستیم و این اظهارنظرها براساس یکسری دیدگاه‌های هدفمند شکل گرفته‌بود و هیچ ارتباطی به برگزاری پربار و بخشیدن رونق به جشنواره ندارد»

علی‌رضا سجادی با تاکید بر این مساله هرگونه شایعه پیرامون علل رفع توقیف فیلم‌ها برای رونق بخشیدن به بیست وهشتمین جشنواره فیلم فجر را رد کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در چند روزه اخیر با رفع توقیف «به رنگ ارغوان» ابراهیم حاتمی‌کیا که از سال 1383 توقیف شده‌بود و هم‌چنین «کتاب قانون» ساخته  مازیار میری شایعاتی درباره رونق بخشیدن به جشنواره فیلم فجر قوت‌گرفت به گونه‌ای که برخی از منتقدان آن را حرکتی تبلیغاتی دانستند. در همین راستا «جمال شورجه» و «اکبر نبوی» که از اعضای قبلی معاونت سینمایی وحامی احمدی نژاد بودند به انتقاد از رفع توقیف فیلم‌ها و تبلیغاتی خواندن آن پرداختند.

نبوی می‌گوید: «تصور می​کنم در مورد جشنواره امسال با 2نگاه تقریبن​ متضاد و معارض روبه‌رو هستیم. یک نگاه دولتی است که به واسطه آن شرایطی به‌وجود آمده که بخشی از فیلم‌های سال‌های گذشته که به ناحق یا حق مورد سانسور و یا توقیف قرار گرفته بوده، در جشنواره به نمایش درآیند. از این زاویه تلاش شده تا درمورد جشنواره تبلیغ شود.»

20100104-soc-festivalfilmefajr-sam1

نبوی که در همین چند جمله نشان می‌دهد چندان نگاه مثبتی به این ماجرا ندارد، ادامه می‌دهد: «اگر مدیران جشنواره یا مسوولان سینمایی نگران فیلم​های توقیفی هستند و معتقدند که در سال‌های گذشته نسبت به این آثار اجحافی صورت گرفته است باید با شهامت بگویند که با این نگاه که در گذشته موجود بوده مخالفند و از این پس هم خودشان این گروه از فیلم​ها را توقیف نخواهند کرد تا تصوراتی مبنی بر تبلیغاتی‌بودن این جریان به‌وجود نیاید.»

هم‌چنین جواد شمقدری چندی پیش گفته‌بود: «کسانی که از رفع توقیف فیلم‌ها تعجب می‌کنند «بیماری فرهنگی» دارند.»

مدیران سینمایی ایران در حالی در روزهای اخیر به رفع توقیف فیلم‌ها پرداختند که در بیست وهشتمین جشنواره فیلم فجر نام بسیاری ازبزرگان سینما غایب است.

غایبان بزرگ

عباس کیارستمی، بیضایی، تقوایی و کیمیایی هر بار که شرکت کرده‌اند کفه اعتبار جشنواره را بالا برده‌اند. حتی سه سال پیش بود که قرار شد فیلم «راه‌ها» ساخته «عباس کیارستمی» فقط برای اهالی مطبوعات نشان داده شود و این خود اتفاق بزرگی محسوب شد. خاطره تلخ فیلم «خاک آشنا» هم سبب شد در نهایت بهمن فرمان آرا نیز جزو کسانی باشد که در جشنواره شرکت نمی‌کنند. او البته اعلام کرده‌است در ایران حداقل تا چهار سال فیلمی نمی‌سازد.

در این میان احمدرضا درویش، ابوالفضل جلیلی و خسرو سینایی جزو غایبان هستند. محمدرضا اصلانی هم با آتش سبز بعد از 35 سال دو سال پیش در جشنواره شرکت کرد. مجید مجیدی، رضا میرکریمی، محمدمهدی عسگرپور، محمدعلی نجفی، ابوالحسن داوودی، مهدی فخیم زاده، کیانوش عیاری، اصغر فرهادی، عبدالحسن برزیده، کامبوزیا پرتوی، کیومرث پوراحمد، فریدون جیرانی، مانی حقیقی، حمید نعمت‌اله، امیرشهاب رضویان، سامان سالور، پرویز شهبازی، یداله صمدی، سعید ابراهیمی، واروژ کریم مسیحی، محمدحسین لطیفی، ایرج کریمی، احمدرضا معتمدی، خسرو معصومی، فرهاد مهرانفر، داوود میرباقری، مازیار میری، محمدرضا هنرمند، محمدعلی سجادی، مسعود جعفری جوزانی، سیروس الوند، کیوان علی محمدی، امید بنکدار، شهرام علیدی، محمد شیروانی، محمد رسول‌اف، نقی نعمتی، بهنام بهزادی، شهرام مکری، محمد احمدی و مونا زندی نیز در جشنواره امسال حضور ندارند.

ترکیب هیات انتخابی به گونه‌ای است که هیچ‌کدام از آن‌ها تا به حال موفقیتی در جشنواره فیلم فجر نداشته و جایزه ای از آن دریافت نکرده‌اند

از سوی دیگر ترکیب هیات انتخابی به گونه‌ای است که هیچ‌کدام از آن‌ها تا به حال موفقیتی در جشنواره فیلم فجر نداشته و جایزه ای از آن دریافت نکرده‌اند. سیدعلیرضا سجادپور، بهمن حبشی، انسیه شاه‌حسینی، محسن علی اکبری، حبیب کاوش و حجت‌اله سیفی، تشکیل‌دهنده اعضای هیات انتخابی‌اند.

شاید یکی از علت‌هایی که جشنواره فیلم فجر امسال مورد استقبال اهالی سینما قرار نگرفت حوادث پس از انتخابات ایران و حضور محمود احمدی‌نژاد به عنوان مهمان ویژه است. البته از هم‌اکنون زمزمه‌هایی مبنی بر تحریم جشنواره از سوی مخالفان دولت در شبکه‌های مجازی مانند فیس بوک و توییتر شنیده می‌شود. این درحالی است که  جواد شمقدری، معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در  نشست مطبوعاتی 17 آذر گفته‌بود:«قصد داریم امسال با نمایش 60 فیلم رکورد نمایش فیلم را بشکنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,