Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
نگاهی به 100 واقعه برتر علمی سال 2009 از نگاه دیسکاوری - 93

«بازنگری یکی از بزرگ‌ترین مغزها در تاریخ»

2010 January 05

ترجمه/ رادیو کوچه

در ماه‌های دسامبر و ژانویه، مجله دیسکاوری لیست 100 واقعه علمی سالی که گذشت را منتشر می‌کند. هر روزه تعدادی واقعه از این لیست معرفی می‌شوند و این لیست از آخر به اول شروع می‌شود:

تحلیل دوباره مغز انیشتین، یکی از بزرگ‌ترین مغزها در تاریخ

تلاش دیگری نیز برای مشخص ساختن ویژگی‌های منحصر به فرد مغز انیشتین صورت گرفته‌است. این مورد توسط انسان‌شناسی دیگر به‌نام «دین فالک» از دانشگاه ایالتی فلوریدا در تالاهاسی انجام شده. فالک به مغز دسترسی نداشت بنابراین وی از تکنیک‌هایی که برای آزمایش بر روی فسیل‌ها استفاده می‌شوند، بر روی عکس‌های مغز انیشتین که پس از مرگ وی گرفته شده‌بود، بهره برد.

در تحقیقاتی که توسط «فرانتیرز» درمورد عصب‌شناسی تکاملی در ماه می گذشته منتشر شد، فالک گزارش می‌دهد که بررسی‌های مغزی نشان‌دهنده «ترکیبی از خصیصه‌های متقارن و نامتقارن» است که می‌تواند در نبوغ انیشتین نقش داشته‌باشد.

برای نمونه، جفت لوب‌های مغز این دانشمند بزرگ از حد عادی پهن‌تر است (مشخصه‌ای که دیگر محققان در گذشته به آن اشاره کرده بودند) و شیارها و برآمدگی‌های آن نیز الگوی عجیب و غریبی داشتند. فالک می‌گوید: «این جزئیات بسیار مهم بودند، چون لوب‌های مغز محاسبات عددی را انجام می‌دهند و نیز اطلاعات بدست‌آمده از اندام‌های حسی مختلف را ترکیب می‌کنند. وی اعتقاد دارد که این منحصر به فرد بودن لوب‌های مغز انیشتین ممکن بوده در برتری قدرت حسی وی در درک تصاویر دیداری نسبت به کلمات تاثیر داشته باشد.»

هم‌چنین فالک یک ساختار گره مانند در قسمت راست قشر حرکتی مشاهده کرد، ناحیه‌ای در مغز که حرکت انگشتان دست چپ را بر عهده دارد. این قسمت بعضی مواقع در مغز افراد راست دستی که تیراندازی را از سنین کودکی یاد می‌گیرند مشاهده می‌شده‌است.

انیشتین همیشه از کودکی به نواختن ویلون به‌شدت علاقه‌مند بوده. فالک می‌گوید: «این موضوع برای من جالب است که این قسمت از مغز ممکن است با توانایی انیشتین در نواختن موسیقی ارتباط داشته‌باشد.»

ارتباط شناختی بین موسیقی و ریاضیات سال‌های سال است که مورد توجه بوده‌است.

اصل مقاله را از این جا بخوانید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,