Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
مقام قضایی در کویت:

«حبس ابد برای چهار نفر به جرم جاسوسی برای ایران»

2012 May 28

خبر / رادیو کوچه

یک منبع قضایی در کویت روز دوشنبه، 28 مه، عنوان کرد که حکم اعدام دو شهروند ایرانی و یک کویتی به اتهام جاسوسی برای ایران در دادگاه تجدید‌نظر به حبس ابد تقلیل یافته و حکم زندان ابد شخص دیگری هم در همین پرونده تایید شده است.

به گفته این منبع، این دادگاه هم‌چنین یک مرد و زن ایرانی و یک شهروند سوریه را که به حبس ابد محکوم شده بودند، تبرئه کرده است.

در ماه مه سال 2010 منابع کویتی اعلام کردند که یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران ایران که به کسب اطلاعات در مورد تاسیسات نظامی کویت و ایالات متحده در آن کشور مشغول بود، کشف شده است و اعضای آن بازداشت شده‌اند.

چند پایگاه نظامی آمریکایی در کویت مستقر است و ایالات متحده از این پای‌گاه‌ها به عنوان نقطه ترانزیت برای اعزام نیرو و تدارکات به عراق استفاده کرده است.

منابع کویتی هم‌چنین از ارتباط بعضی کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در کویت با این شبکه جاسوسی خبر دادند که از سوی مقامات جمهوری اسلامی به شدت تکذیب شد.

به هنگام محاکمه این افراد گفته شد که متهمان در ارتباط با فعالیت خود، به طور مکرر و به عنوان توریست یا زائر و یا به منظور معالجه پزشکی به ایران سفر می‌کردند.

مجرمان در تمام طول دادگاه ضمن رد اتهامات وارده اعلام کردند که تحت شکنجه آن‌ها را وادار به اعتراف کرده‌اند.

این پرونده باعث بروز تنش هایی در روابط ایران و کویت شد.

حکم صادره برای تایید نهایی به دادگاه عالی کویت ارجاع داده شده است.

بیشتر بخوانید:

«حکم اعدام برای سه متهم جاسوسی برای ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,