Saturday, 18 July 2015
20 September 2021

«صبحانه‌ای درخدمت تنهایی خودمان»

2010 January 05

رادیو کوچه

بی‌شک اگر بخواهیم درمورد یکی از نام‌آوران طنز تصویری حرفی بزنیم باید از «بیژن اسدی‌پور» استاد طنز تصویری، طراح، کاریکاتوریست و طنز نویس یادکنیم.

این نویسنده و طراح که کار‌هایش سبک و ویژگی خاصی دارد دیر زمانی است که ناگزیر ساکن آمریکا است.

20100105-cul-tanz-bijanasadipoor

او در دهه 40 وقتی در نشریه توفیق قلم می‌زد با دوستی «عمران‌صلاحی» و پیوستن به «پرویزشاپور» و کارهای مشترک مشهور به «سه تفنگدار طنز ایران» شدند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از این سه تفنگدار اینک بیژن در قید حیات است. پرویز شاپور در سال1378  وعمران‌صلاحی  هم  دو سال پیش در ایران فوت کردند . با این احتساب بیژن اسدی‌پور تنها باقی‌مانده این سه تفنگ‌دار طنز است.

کتاب «دوری‌یات» مجموعه طنزهای بیژن اسدی پور که شامل طنزهای برون‌مرزی وی در سال‌های غربت است.

بخش اصلی کتاب شامل نوشتارهای طنز و مجموعه‌ای از احوال پریشان او را وصف می‌کند، که به گفته خودش خواسته در این کتاب دلتنگی‌های دور از وطن را ثبت کند.

قطعه کوتاه «صبحانه‌ای در خدمت تنهایی‌خودمان» از دسته همین دلتنگی‌ها است.

بیژن اسدی‌پور محبت کرده و این قطعه کوتاه که با صدای طنین‌انداز فریدون فرح‌اندوز خوانده‌شده را برای رادیو کوچه فرستاده‌است.

صبحانه‌ای در خدمت تنهایی خودمان

پشت میز صبحانه و در خدمت پنیربلغاری، مربای آلبالوی یونانی،کره‌ی پاستوریزه هلندی، نان بربری افغانی وچای داغ بانو شهرزاد خودمان نشسته‌ایم. لقمه‌ها را یکی پس از دیگری آماده نموده وبا لذت و شعف در دهان می‌گذاریم. سایه‌مان اما با بغضی در گلو سر بر لبه میز نهاده و لقمه‌ای نمی‌گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment


  1. عبیدسن خوزانی
    1

    باانکه این مطلب را بارها شنیده ودردفترهنرهم خوانده بودم، اما برای آنکه ثابت کنم بیژن را تاچه حددوست میدارم یکباردیگرنیزآنرا درنشریه شما خواندم. اما ازاین حرفها گذشته ازنشریه وزین شمابسیارخوشمان آمد وانشاءالله قلمتان همیشه یاپرجوهرباشد یا به دواتی مناسب دسترسی داشته باشد. دنبال ماهم حرف درنیاورید من با آن عبید زاکانی هیچ نسبی ندارم اوازحوالی قزوین بود من ازحوالی سانفرانسیسکو