Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
دوازدهم خرداد- اول ژوئن

«تقویم تاریخ دوازدهم خرداد»

2012 June 01

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1958 میلادی- «شارل آندره ژوزف ماری دوگل» Charles André Joseph Marie de Gaulle)) که به ژنرال دوگل معروف است، رییس‌جمهور فرانسه شد.

ژنرال دوگل افسر ارتش فرانسه بود. در جنگ اول جهانی شرکت داشت و در نبرد وردون زخمی شد . در جریان جنگ جهانی دوم فرمانده نیروهای فرانسه آزاد شد. پس از جنگ به مقام ریاست جمهوری فرانسه رسید.

در چند دوره که رییس جمهور بود فرانسه توانست از یک کشور جنگ‌زده به یکی از کشورهای پیش‌رفته جهان تبدیل شود. پایه‌گذاری سیاست خارجی مستقل فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم در برابر فشار آمریکا حاصل سرسختی او بود . جنگ الجزایر و استقلال آن کشور از فرانسه در دوران ریاست جمهوری دوگل رخ داد.

1980 میلادی- «سی‌ان‌ان» (CNN) مخفف Cable News Network)) شبکه تلویزیونی متعلق به شرکت رادیو و تلویزیون ترنر  است که در ۱ ژوئن ۱۹۸۰ آغاز به کار کرد.

سی‌ان‌ان در سال ۱۹۸۵ تبدیل به نخستین شبکه پخش ۲۴ ساعته برنامه‌های خبری در اروپا شد. هم‌چنین در سال ۱۹۸۲، سی‌ان‌ان برای اولین بار اقدام به راه‌اندازی یک شبکه خبری باعنوان Headline News کرد که در این شبکه مهم‌ترین اخبار داخلی آمریکا و بین‌المللی به صورت برنامه نیم‌ساعته پخش می‌گردد.

2009 میلادی- پرواز شماره ۴۴۷ ایر‌فرانس، پروازی بود از مبدا ریودوژانیرو به پاریس که در تاریخ ۱ ژوئن ۲۰۰۹ از صفحه رادار ناپدید شد و بعدن معلوم شد که سقوط کرده است. این پرواز ۲۲۸ نفر سرنشین داشت. از این تعداد ۲۱۶ نفر مسافر و ۱۲ نفر خدمه پرواز بوده‌اند. ساعاتی پس از پرواز این هواپیما خلبان این پرواز وجود اشکال در سیستم برق هواپیما را گزارش کرد. احتمال می‌رود رعد و برق باعث بروز سانحه برای این هواپیما شده باشد. آخرین پیام اتوماتیک ارسال‌شده از هواپیما برای برج مراقبت فرودگاه دوگل حاکی از نقص فنی و اتصال برق، بوده‌است. پس از ناپدید شدن، سخن‌گوی شرکت هواپیمایی ایرفرانس اعلام کرد که جست‌جو برای یافتن این هواپیما و اطلاع از سرنوشت آن آغاز شده‌است. لاشه هواپیمایی که به احتمال زیاد مربوط به این هواپیمای مفقود شده است در اقیانوس اطلس یافت شد. پس از حدود یک ماه عملیات جست‌جو متوقف شد در حالی که تنها پنجاه جسد و بخش هایی از بدنه هواپیما پیدا شدند.

بعد از ۲۳ ماه جعبه سیاه هواپیما در عمق ۴۰۰۰ متری اقیانوس اطلس توسط زیردریایی های فرانسه پیدا شدو سرانجام پرده از راز سقوط این هواپیما برداشته شد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1962 میلادی- روز ملی مجمع الجزایر «ساموا» (Samoa) ‌است. مجمع‌الجزایر ساموا در غرب اقیانوس آرام و در شمال‌شرقی استرالیا قرار دارد. این مناطق در هزاره قبل از میلاد مسیح، مسکونی بوده است. اما دوران حضور کشورهای غربی و آغاز استعمار این جزایر به اوایل قرن هجدهم باز می‏گردد.

سال‏ها بعد از جنگ جهانی دوم و طی رفراندومی در چنین روزی، ساموا به استقلال دست یافت و قانون اساسی آن بر پایه رعایت سنت‏های اجتماعی به تصویب رسید. چنین روزی، روز قانون اساسی و به‌عنوان روز ملی ساموا قلمداد می‏شود.

1990 میلادی- در چنین روزی سران آمریکا و شوروی قرارداد دوجانبه منع تولید سلاح‌های شیمیایی را امضا کردند.

1367 خورشیدی- در اواخر جنگ ایران و عراق، جمهوری اسلامی دست به اقداماتی زد. اقدام برجسته‏ای که انجام داد، انتصاب «آیت‏اله هاشمی رفسنجانی» به عنوان جانشین فرماندهی کل قوا در چنین روزی بود. زمینه‏های انتصاب آقای هاشمی به مسوولیت جدید، پس از سقوط فاو ایجاد شد و بدین ترتیب بود که سپاه، او را برای این عنوان به آیت‌اله خمینی پیشنهاد کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,